1. apríl – Deň bláznivých

„Usmievala som sa včera, usmievam sa i dnes a budem sa smiať i zajtra. Jednoducho preto, že život je príliš krátky, preplakať ho pre hocičo! “- medituje na úpätí Himalájí nepálska spisovateľka Santosh Kalwar. Génius jasného pohľadu v niekoľkých slovách ukáže  zelenú, dvihne semafory a dá smer  jedinečnej ľudskej vlastnosti či fenoménu SMIECH. Čo je vlastne smiech, načo slúži, kedy je normálny  bláznivý ozaj blázon, 1. apríl je žart alebo zlý vtip, atď.? Prvého apríla, dnes, môžeme si urobiť malý festival smiechu, žartov i múdreho slova s  triezvou výzvou jednoducho usmievať sa viac ako udáva výskum, považujúci denne 15 smiechot za normál. Santosh Kalwar  bude pri tom. Jej poézia nám prichádza vhod, keď si chceme užiť nenormálne viac normálnych  úsmevov  denne než je svetový priemer. Nebudeme veľa filozofovať, do akej miery je úsmev emocionálny prejav zmyselnými zložkami na situácie každodenného života. Smiechom sa zmierňuje stres, ukončia akty dňa, upevnia vzťahy na pracovisku i medzi manželmi, a dosahuje u jednotlivcov rôzny stupeň intenzity a účinnosti.

Deň bláznivých

Je korunovaný blázon, kto sa smeje  bez príčiny…

Stratený je deň, keď si sa nezasmial, povedali životopisci, že to povedal Einstein , iní  to pripísali Voltairovi a Chaplinovi. Aforizmus stále aktuálny prechádza i do scenárov mnohých,  aj našich humoristov. Je ľahšie smiať sa a vysmiať sa sebe ako rozosmiať  iného.“ Príčinou“ spontánneho smiechu (Vtipnejší vyhráva) nemusí byť ani tak text, ako skôr popularita dobrého rozprávača. S takými je 1. apríl ozajstný deň plný humoru, má svoju tradíciu aj vo viacerých verziách. Prvý apríl je deň na prelome zimy a jari nielen podľa kalendára,  ale i podľa odvahy žien odoberať centimetre z dÍžky outlooku. Dôveryhodnejšie prsty v tom mal Karol lX. Roku 1564 zrušil 1. apríl, ktorým sa dovtedy začínal rok a Nový rok i s prestupným rokom sa začína opäť 1. januára.Lenže, ľudia sa  nechceli vzdať bujarých novoročných osláv  1. apríla. Karolko mal zmysel pre humor a kalendár upravil,  no a 1.apríl schválili vo väčšine krajín sveta za deň vtipov a trikov. Bez kúzelníkov a šašov v tých časoch nijaká zábava nebola. Každý sa môže vybúriť podľa svojej fantázie. Medzitým dozrela aj  tradícia anglických raňajok, do ktorých patrila aj ranná anekdota, ktorá má i dnes funkciu odštartovať celý deň v dobrej nálade. A potom dobre pripravení rozosmiať koho kto stretne. Komorník to mal dokonca i v pracovnej náplni. Lord si utrie bradu od džemu a pýta sa komorníka: –Povedz Charles, majú hrozienka nohy? –Nie pane, znie odpoveď a lord zúfalo zvolá: Bože, ja som zjedol stonožku… (všetci povinný smiech). Vtip v podaní ochrankára nezabral. Starý…Nie, zlý! Vtip nemôže byť starý, starí ste vy, pre batoľa každý vtip je nový! Mrzutosť lorda neopustí, pri čítaní čerstvého Timesu vybuchne, Charlie, len to sme už potrebovali v tejto ekonomickej kríze, Deň vtákov! Odo dneška k nám má priletieť za pár dní vyše 20 miliónov operencov. Nič to pane, aj na vtákov máme anekdoty. Tento: Na maďarsko-rakúskej hranici colník objaví v trabante dve podozrivé vrecia. V jednom je značková káva, v druhom pašované cigarety. Cestujúci tvrdí, že je to potrava pre vtákov. Čože, vy sa máte,  kávou a cigaretami hostíte vtákov? Presne tak,  keď nebudú chcieť – majú smolu, iné nedostanú…

Deň bláznivých

Blázni sa radujú, že vás nachytajú

Prvoaprílová spoločnosť sa vie zabaviť rozprávaním vtipov i vlastných veselých zážitkov. Spomínať a hodnotiť sa bude z podarených žartov na účet vybranej obete. Nie každý z postihnutých sa uspokojí s ospravedlňujúcim, „Bol to 1.apríl! Ukradnú vám auto a nájde sa ako aprílový  žart  včas zahlásený polícii . A vy sa usmievajte. Všetko sa dnes odpúšťa. Hrdina je  aprílový páchateľ. Pridáme sa, škodoradostne zasmejeme – ak sa nebaví celá rodina a trebárs i národ, ako vás pohostili vyprážaným hmyzom…Na internete ponúkali svetovú novinku – špagetový strom! Blázni, čo všetko nevymyslia?! A myslia to vážne. Môžete svoj čiernobiely televízor sledovať farebne. Posledných 20 kusov poroznáša ešte dnes záujemcom kuriér! Ide o sadu rôznofarebných závesov pred obrazovku z trendového priesvitného materiálu (vhodné na dámske nohavičky). Londýnčanov raz napálila správa z rozhlasu o schválení prestavby Big Benu na digitálne hodiny! Nedošlo každému, že je 1.apríl! V prvej chvíli ani to, že ten telefón je zákerný po celý rok, tobôž dnes. Minule vám oznámili šťastných 500 eur výhru vo výbere najvernejších  obyvateľov mesta. Pridala sa nová TK centrála. Prvých tisíc zaregistrovaných dnes a zajtra majú voľné hodiny, do konca roka zadarmo! Zadarmo? Usmievame sa s pani Kalwar. Dnes vás chce každý okabátiť! Vypnite telefón! Najviac pokusov vyvinie nátlak na tú stranu, kde máte srdce. Vy sa však pripravíte. Haló…už  to ide. Áno, potvrdíme aj odpoveďou na otázku, či nás  tu je dvanásť bláznov. Iba jeden, aj to, keď len ty prídeš a sám blázon budeš!  Detsky naivné a predsa zábava pre dospelých. Môže v nej však ísť aj o krk. Ako prípad slovenského novinára B.U.,, ktorý ešte za socializmu cez „tajné“ číslo dokonale imitoval hlas socialistického prezidenta  a takto „súrne“ v noci zvolal na hrad mimoriadnu schôdzku vlády!!! Po odhalení dostal milosť, predviedol svoj špás ako mimoriadne predstavenie pre členov  vlády. Zvláštny druh potešenia  medzi priateľmi je niekoho dobehnúť, chtiac-nechtiac, urobiť si z neho žart, nie s úmyslom ale i možnosťou škodiť, zosmiešniť,  siahnuť mu na sebavedomie. Zle je čo len si  spomenúť na  Oznámenie sovietskej tlačovej agentúry  (1996), že sa obnoví Varšavská dohoda…Svetovú verejnosť dlho uspokojovala agentúra svojím dementi, že to bol iba novinársky žartík…

Každý deň sa usmiať – aj na protivnú ženu

Najväčší, najmocnejší, najvzácnejší  a má najpríťažlivejší úsmev na svete. Bodaj by nie, keď je to socha Budhu – celá zo zlata . Vysoká vyše 3 metre o hmotnosti viac ako 5 ton zlata. Po dlhom putovaní má svoju svätyňu v Thajskom hlavnom meste  – Krungthep. Úsmev dáva pečať jeho hlásaniu a hláseniu sa k filozofii radosti zo života. Každý si zodpovedá za seba. „ Kto miluje 50 osôb, má 50 nových starostí. Kto nemiluje 50 osôb, nemá 50 nových starostí a žije šťastne.“ Budha v Thajsku má magickú moc. Kto sa sochy dotkne, odnáša si úsmev spokojnosti v ďalšom živote. Musí však sám ostať verný smiechu pre svoje blaho, posmeškami na iných svoje blaho oslabovať. O účinnosti smiechu vyšlo mnoho kníh, autormi sú osobnosti (i neznámi literáti) je dobrou školou vybrať si na upokojenie i povzbudenie z ich myšlienok, ktoré im vŕtali v hlave o smiechu, o ktorom veľký znalec  tejto ľudskej vlastnosti N.V. Gogoľ kompetentne povedal: Ľudia sa ničoho neboja tak veľmi ako smiechu! A poslal na nich Revízora. Pomoc na zrevidovanie týchto obáv  zo smiechu nachádzame  vo Veľkej knihe smiechot. Predovšetkým: každý deň sa usmiať na protivnú ženu a urobíte dobrý skutok. Woody Allen varuje pred sexom, pri ktorom vás smiech prejde. Sex bez smiechu je sám o sebe smiešny. To už lepšie spolu smiať sa ako mlčať. Oscar Wilde taký smiech dopraje, ale iným. Smiech považuje za liek, na ktorý nemusí recept napísať lekár. Aj taký šampión smiechu ako Werich hľadal drogu na smiech. Rozosmiať obecenstvo mu je ľahšie ako rozplakať! Smiať sa s tebou sú ľudia ochotní, plakať ostaneš sám. Tou drogou je žena. Za všetkým – aj za smiechom i plačom. Žena sa smeje, keď môže, plače keď musí. Všetky problémy žien sa začínajú u mužov, všetky problémy mužov sa končia ženami, ale platí, že posledné slovo má žena. Štatistika udáva, že polovica ľudstva sa smeje , druhá blázni. Len pozor, neumrieť od smiechu! Kto si však po celý život odkladá smiech na poslednú chvíľu, nemusí mať na ostatok kedy… Spisovateľka Sanosh Kalwar úvahy o smiechu dopĺňa: – Sme nezávislí na svojich myšlienkach, nemôžeme ich meniť, ak nezmeníme svoje myslenie. Tak nám ostáva v spomienkach to, čo bolo včera, čo chceme dosiahnuť, je náš sen a čo robiť dnes  – milovať… 😛 

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach