Mikuláš – alebo zázraky sa dejú

Doba prípravy 15 minútNáročnosť

U lekára v čakárni sa ozval detský hlások: „ Mami, ako Mikuláš stihne obísť všetky deti za jeden večer?“ Než dotyčná mamina stihla vôbec zareagovať, dievčatko si odpovedalo samo: „ No, asi sa klonuje, lebo to inak nieje možné!“

Mikuláš

„Nie, neklonuje sa“, vstúpila do tejto vážnej diskusie vedľa sediaca iná mamina. „Má čarovné sane“, dodala. Dievčatko sa zamyslelo, a po chvíli sa znova spýtalo svojej maminy: „A čo keď nenapadne sneh? Ako potom vlastne roznesie darčeky, keď má iba sane?“

Aj vy ste sa už stretli s takýmito alebo veľmi podobnými otázkami a teóriami vašich ratolestí? Sama môžem potvrdiť, že mám čo robiť, aby som dostatočne vierohodne na takéto a podobné otázky týkajúce sa Mikuláša alebo Ježiška svojmu synovi odpovedala.

Aj tak je pre mňa záhadou, že ho ešte staršia dcéra nevyškolila, ako to vlastne funguje. Avšak na druhej strane si stále hovorím: „ Buď rada, že ešte tomu verí“(aj keď možno už posledný rok). Moment, keď deti vybaľujú darčeky od Mikuláša alebo Ježiška, žiaria im očká a sú naozaj prekvapené. Každý rok sa opakujú neopakovateľné zážitky.

Mikuláš

Rozprávková bytosť, ktorá celý rok sídli na dobre utajenom mieste, odkiaľ starostlivo sleduje a eviduje všetky detské priestupky. Kto si neumýva ruky, zuby, kto sa neučí do školy, kto neposlúcha rodičov, pani učiteľku…
A tesne pred sviatkami všetko o každom vyhodnotí a podľa výsledku potom všetkých odmení – darčekmi alebo uhlím, cibuľou a dokonca i varechou!

Mikuláš

Tí, ktorí majú šťastie, ho môžu aj zazrieť, ako večer chodí od domu k domu s dvoma nerozlučnými spoločníkmi – anjelom a čertom, aby zistil, či sa deti už naučili básničky alebo pesničky a či poslúchali. Keď tí najmenší zarecitujú, zaspievajú, z hlbokého a veľkého batohu Mikuláš vyberie nejaké to prekvapenie. Čert medzitým hrkoce veľkou reťazou a anjel sa snaží vyľakané detičky upokojiť.

Mikuláš

Mikulášsky večer je však v každom prípade predzvesťou blížiacich sa Vianoc a nesie so sebou neprehliadnuteľnú výzvu na začatie všetkých príprav na ne.