5 tipov na najkrajšie cyklotrasy v Európe

Každá krajina má čo ponúknuť. Síce v súčasnosti nemôžeme cestovať do zahraničia, ale v plánovaní máme voľnú ruku. Čo tak spoznať vysnívanú destináciu na dvoch kolesách? Bicykel je nielenže ekologickejší variant, ale zároveň môžete kdekoľvek zastaviť a dostanete sa aj na také miesta, kde autom len tak nemôžete ísť. Prinášame vám 5 najkrajších cyklotrás v európskych krajinách, ktoré zatiaľ môžete preskúmať v pohodlí domova.

cyklotrasy v Európe
Finse

Malorka

Tento španielsky ostrov je známy svojimi krásnymi útesmi, zafírovým morom a romantickými mestečkami. V jarných a jesenných mesiacoch je však hlavne vyhľadávaný vášnivými a profesionálnymi cyklistami. A vedia prečo. Stále je tu čo obdivovať. Kláštory na kopcoch s výhľadom na celý ostrov, všadeprítomné veterné mlyny, kvitnúce pomarančovníky, olivovníky či datľovníky, pasúce sa ovce. To je len zlomok toho, čo cestou môžete vidieť a zažiť. Nájdete tu stovky kilometrov značených cyklotrás, vodiči sú tu ohľaduplní a v každom stredisku je požičovňa bicyklov. Treba však dbať na bezpečnosť, preto určite majte na hlave prilbu a počas dažďa radšej oddychujte. Cesty sú tu totiž veľmi klzké. Hlavným lákadlom je hlavne pohorie Serra de Tramuntana či najseverejnejší bod ostrova Formentor, ale aj východ Malorky má čo ponúknuť s hradom Castell de Santueri a s kláštorom spojeným s vyhliadkou San Salvador.

Nórsko

Nórsko, to je hlavne príroda. Práve kvôli nej sem chodia turisti objavovať rôzne atrakcie. Zaujme vás svojou divokosťou a rozmanitým terénom. Ak máte radi cyklistiku, tak určite by ste nemali vynechať perlu Nórska – Rallarvegen. Cesta pôvodne slúžila na prepravu materiálu pre stavbu železnice Bergen – Oslo. Cyklotrasa sa začína v dedinke Haugastøl, vedie cez skalnaté hory vo Finse a končí v malej dedinke Flåm, ktorá je na konci jedného z ramien Sognefjordu. Dlhá je 82 km a dá sa prejsť za jeden deň. Alebo si cestu naplánujte na viacero dní a spoznajte pamiatky, škandinávsku architektúru a pokochajte sa prírodnou scenériou. Možno cestou stretnete nejakých škriatkov, obrov či trollov :-).

Nemecko

Cesta na bicykli môže byť aj romantická. Presvedčí vás o tom 440 kilometrov dlhá Romantická cesta (Romantische Straße) v južnom Nemecku. Jej začiatok je v meste Würzburg a končí sa vo Füssene. Vedie cez stredoveké nemecké mestečká ako Nördlingen, Rothenburg ob der Tauber či Dinkelsbühl. Stredoveké hrady, údolia riek Tauber, Sulzach, Wörnitz a Lech, rôzne pútnické kostoly či opátstva, vynikajúca regionálna gastronómia, tradície či zvyky. To je len zlomok toho, čo vás čaká. Najkrajším vyvrcholením celej cesty je zámok Neuschwanstein a nádherný výhľad na pohorie Álp, ktorý sa vám naskytne z Füssenu. V budúcnosti sem určite choďte v jeseni, keď tu je oveľa menej turistov ako v lete.

Taliansko

Cyklistickou destináciou je nepochybne aj Taliansko. Ponúka množstvo cyklotrás a medzi nimi aj jednu z najnebezpečnejších na svete. Ide o Strada Delle 52 Gallerie, ktorá je vysoko v horách Pasubio. Táto cesta bola postavená počas 1. svetovej vojny, je dlhá 6,5 km a nájdete tu 52 tunelov, ktoré chránili vojakov pred strelami a lavínami. Za zmienku stoja aj Dolomity či najdlhšia cyklotrasa Via Francinega, ktorá je stará viac ako 1 000 rokov a dlhá takmer 2 000 km. Začína sa v priesmyku Great St. Bernard Pass pri Švajčiarsku, ide cez Toskánsko a končí sa pri Bazilike sv. Petra v Ríme. Ak si netrúfate na tak dlhú jazdu na dvoch kolesách, tak choďte k najväčšiemu talianskemu jazeru Lago di Garda. Má to však jeden háčik. Veľa ľudí vie, ako je tam krásne.

Dunajská cyklotrasa

Na záver nemôže chýbať jedna z najstarších a najobľúbenejších cyklotrás v Európe. Začína sa v Nemecku a podľa názvu sa tiahne popri rieke Dunaj až do Budapešti. Je časťou európskej cyklotrasy EuroVelo 6. Cestu lemuje množstvo pamiatok, čarokrásnych viníc a miest s bohatou históriou. Zároveň vedie cez národný park Donau-Auen, opátstvo Stift Melk, kultúrne mestečko Krems, jedinečné údolie Wachau, až sa dostanete do mesta kvetov Tulln a do pýchy habsburskej monarchie, Viedne. Výhodou tejto cyklotrasy je tá, že časť vedie aj cez Slovensko, takže nemusíte čakať na otvorenie hraníc. Buďte však zodpovední a vyberajte si skôr miesta na spoznávanie vo svojom okolí. Tieto európske cyklotrasy vám totiž neutečú a aspoň budete mať čas popracovať na svojej kondícii a nových výzvach.