Novou atrakciou Bardejova je bronzová socha kata

Bronzová socha kata v životnej veľkosti zatraktívňuje od 4. júla 2016 Radničné námestie historického mesta Bardejov, ktoré je zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Socha pochádza z reštaurátorskej a sochárskej dielne otca a syna – Martina a Viktora Kutných, ktorí ju aj financovali spolu so sponzormi a prispelo aj mesto Bardejov.

atrakciou Bardejova

Socha kata na Radničnom námestí je vysoká 190 cm a je umiestnená pred bardejovskými dominantami, goticko-renesančnou radnicou a Bazilikou Svätého Egídia. Neďaleko je aj Katov dom, kde kat býval a v kostole mal svoju lavicu. Katov dom i lavicu v kostole nedávno autor sochy Martin Kutný aj reštauroval. Bardejov získal právo meča, čiže výsadu vykonávať popravy (hrdelné právo) v polovici 14. storočia od uhorského kráľa Ľudovíta I. Veľkého.

Nová atrakcia Bardejova – socha kata, sa okamžite po osadení stala predmetom záujmu návštevníkov. Fotografujú sa s ňou jednotlivci i celé zájazdy domácich a zahraničných turistov. Obľúbenou je hlavne póza s hlavou na kláte, pričom si pod sekeru neváhajú kľaknúť pre čo najlepšiu fotografiu mladí i starí turisti. Ešte je len niekoľko dní po osadení sochy a už je zrejmé, že sa stane ďalším magnetom turistického ruchu horného Šariša. Doteraz bola jednou z najfotografovanejších sôch v okolí Bardejova socha cisárovnej Sisi v neďalekých Bardejovských Kúpeľoch.

Bardejov sa právom hrdí opakovanými prvenstvami v súťaži o Najkrajšie mesto Slovenska. Jeho najvzácnejšou časťou je Radničné námestie s nádhernými gotickými meštianskymi domami, Bazilikou minor Sv. Egídia, s bývalou Mestskou radnicou – prvou stavbou renesancie na území Slovenska, v ktorej je umiestnená expozícia Šarišského múzea. Nemenej významné a zaujímavé je aj opevnenie mesta. Fortifikačný systém Bardejova patrí k najdokonalejším a najzachovalejším opevneniam miest v Európe. Ozdobou mesta je aj františkánsky kláštor s kostolom sv. Jána Krstiteľa a zrekonštruovaný park s fontánou pri hradbách na ulici Dlhý rad. Veľmi zaujímavým objektom je Bardejovské suburbium – Stará synagóga v Bardejove, ktorá patrí ku klenotom synagogálnej architektúry na Slovensku. V centre Bardejova je dostatok možností dobre sa najesť za prijateľné ceny. Jednou z možností je  príjemné prostredie reštaurácie – pizzerie Roland, ktorá sa nachádza v historickom jadre Bardejova na Radničnom námestí 12.

Bardejovské Kúpele, ktoré sa  nachádzajú len 5 km od Bardejova, sú – spolu s mestom Bardejov, najvýznamnejšou destináciou cestovného ruchu v regióne „ŠARIŠ“ – Bardejov a častým cieľom rodinnej turistiky s deťmi.

V regióne „Šariš“ – Bardejov môžu návštevníci navštíviť aj Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských Kúpeľoch, či tamojší Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry, ktorý je najstarším zariadením svojho druhu na Slovensku.

Príjemným cieľom výletov je aj Slnečný Majer – agroturistické zariadenie v Stebníckej Hute (13 km od kúpeľov) a Zborov (9 km od kúpeľov) – najväčšia obec bardejovského okresu známa hradom Makovica. Priamo z Bardejovských Kúpeľov cez Zborovský hrad je vybudovaný okružný náučný chodník (cca 4 hod.) Nad hradným vrchom je najstaršia prírodná rezervácia v okrese so zmiešaným bukovým, hrabovým a dubovým porastom na rozlohe 24 ha. Zaujímavou architektonickou pamiatkou Zborova je aj Rákocziova kaplnka z roku 1640 v Kostole sv. Margity, vojenský cintorín z 1. sv. vojny, pamätník z 1. sv. vojny venovaný 28. pražského pluku a vojenský cintorín z 2. sv. vojny.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach