Vrúcnosť a pohostinnosť Slovákov na mňa neustále robí dojem

Indická veľvyslankyňa, Jej Excelencia J. E. Apoorva Srivastava pozvala novinárov na večeru a prezradila, prečo ju Slovensko tak očarilo.

Aké to je, keď žena pracuje v diplomatických službách? Navyše, ak pochádza z obrovskej, ľudnatej a exotickej Indie a teraz svoju misiu napĺňa na Slovensku, v malej krajine v srdci Európy?  Na to všetko  nám odpovedala Jej Excelencia, J.E. Apoorva Srivastava, ktorá je v diplomatickej službe už 23 rokov a od augusta minulého roku je indickou veľvyslankyňou na Slovensku. Ešte predtým však Jej Excelencia mala dve vyslania vo Francúzsku, bola generálnou konzulkou v Toronte a pred svojím príchodom na Slovensko pôsobila v Káthmandu.

Indická veľvyslankyňa

Vaša excelencia, v diplomatických službách pracujete už viac než 20 rokov a Slovensko je po Francúzsku druhou európskou krajinou, v ktorej pôsobíte. Ako ste si u nás zvykali?

Posledných 22 rokov pôsobím v diplomatických službách, slúžila som a cestovala do rôznych krajín, takže som veľmi prispôsobivá. V každom prípade, čo sa týka kultúry, jazyka a podobne, India je sama o sebe taká rôznorodá, že Indovia sú zvyknutí prosperovať v rozmanitosti.

Po príchode na Slovensko sa mi prispôsobovalo ľahšie vďaka vašej ústretovej povahe. Vrúcnosť a pohostinnosť Slovákov na mňa neustále robí dojem, či už pri kontakte s vládnymi predstaviteľmi, členmi podnikateľskej komunity, pri návšteve kultúrnych podujatí, alebo pri jednoduchom spoznávaní mesta. Okrem toho, podpora a kamarátstvo mojich diplomatických kolegov a indickej komunity na Slovensku  neoceniteľne pomáhajú pri zvládaní výziev života a práce v novej krajine. Celkovo môžem povedať, že zatiaľ čo každá diplomatická misia predstavuje jedinečný súbor príležitostí a výziev, moja skúsenosť na Slovensku za posledných sedem mesiacov bola neuveriteľne obohacujúca.

Čo vás u nás najviac zaujalo, keď ste prišli na Slovensko – akí sú Slováci, ako na vás pôsobia naši ľudia?

Od chvíle, ako som prišla, na mňa zapôsobila nefalšovaná láskavosť a priateľskosť ľudí, ktorých som stretla. Dojem na mňa robí aj to, ako sú Slováci hrdí na svoje kultúrne dedičstvo a tradície a snažia sa zachovať svoju rozmanitosť. Silný zmysel pre národnú identitu a hrdosť na slovenskú históriu vidno v zachovávaní historických pamiatok, oslavách tradičných festivalov a úcte k miestnym zvykom a folklóru. Skúmanie jedinečných charakteristík každého regiónu, od energetickej Bratislavy až po pokojnú krásu vidieka, je fascinujúcou cestou, ktorá prehlbuje moje uznanie kultúrnej rozmanitosti Slovenska.

Zaujíma ma aj duch inovácií a podnikania na Slovensku. Dynamické podnikateľské prostredie v spojení s kvalifikovanou pracovnou silou a ekosystémom, ktorý podporuje inovácie, predstavuje vzrušujúce príležitosti na spoluprácu a partnerstvo medzi Indiou a Slovenskom.

Som vďačná za príležitosť okúsiť bohatú kultúrnu tapisériu Slovenska a teším sa na ďalšie budovanie pevných a trvalých väzieb medzi našimi dvoma krajinami.

Život a povinnosti veľvyslanca nie sú bežnému človeku až tak celkom známe. Mohli by ste našim čitateľom trochu priblížiť, ako vyzerajú vaše každodenné povinnosti?

Byť veľvyslankyňou zahŕňa rôznorodú škálu zodpovedností a povinností, ktoré sa líšia v závislosti od krajiny vyslania a konkrétnych priorít diplomatickej misie. Veľvyslanectvo existuje predovšetkým na to, aby posilňovalo bilaterálne vzťahy medzi našimi dvoma krajinami v rôznych oblastiach a aby vysvetľovalo a posúvalo indickú politiku a kroky čo najširšiemu publiku na Slovensku. Na posilnenie vzájomných vzťahov organizujeme kultúrne podujatia, uľahčujeme obchodné a akademické výmeny, koordinujeme oficiálne návštevy a podporujeme medziľudské kontakty. Pracujeme na podpore bilaterálnych obchodných a investičných aktivít. Bilaterálny obchod medzi Indiou a Slovenskou republikou je 858 miliónov eur a našou snahou je dosiahnuť v najbližších dvoch rokoch 1 miliardu eur. Taktiež poskytujeme konzulárne služby občanom Indie, ľuďom indického pôvodu a obyvateľom Slovenska, ako udeľovanie víz, pasov a podobne. S indickou komunitou na Slovensku udržiavame pravidelný kontakt, podľa potreby poskytujeme podporu, pomoc a poradenstvo. Zapájame sa do aktivít verejnej diplomacie, s cieľom zvýšiť povedomie o Indii medzi obyvateľmi Slovenska, čo môže zahŕňať poskytovanie rozhovorov médiám, prednášanie prejavov alebo prezentácií, organizovanie kultúrnych podujatí a využívanie digitálnych platforiem na komunikáciu perspektív a iniciatív Indie.

Týmito aktivitami budujeme silné vzťahy v celej krajine s predstaviteľmi štátu, regionálnej a miestnej samosprávy, ako aj s obchodnými skupinami, univerzitami a vysokými školami, kultúrnymi inštitúciami, médiami a inými.

Diplomacia bola po stáročia záležitosťou mužov. V posledných rokoch sa stále viac presadzujú ženy – aj na najvyššie diplomatické posty. Ako je to v indickej diplomatickej službe? Bolo pre vás ťažké sa presadiť?

Ako žena slúžiaca v indickej diplomatickej službe som hrdá na to, že môžem byť súčasťou profesie, ktorá v posledných rokoch zaznamenala rastúce zastúpenie žien. Hoci diplomacii historicky dominovali muži, došlo k pozitívnemu posunu, keďže čoraz viac žien si za kariéru volí indickú zahraničnú službu (IFS). V súčasnosti tvoria ženy 22 % z celkového počtu diplomatov v Indii a dúfame, že sa k tejto prestížnej službe pripojí viac žien. Mám šťastie, že som súčasťou IFS, pretože menovanie, kariérny postup a vysielanie na misie sú výlučne založené na osobných zásluhách.

Indická diplomatická služba podporuje ženy – diplomatky a ponúka veľa podpory, pokiaľ ide o materské dávky a rodinné záležitosti. Napríklad môj manžel je tiež diplomat a naša vláda zabezpečila, aby sme boli spolu 22 rokov našej kariéry. Samozrejme, že sme čelili určitým výzvam, pokiaľ ide o rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, ale mala som šťastie na mentorov, kolegov a lídrov, ktorí povzbudzovali a podporovali moje kariérne ambície.

Na svojej ceste diplomatky som sa zamerala na využitie svojich schopností, vedomostí a skúseností, aby som efektívne zastupovala záujmy Indie a prispela k presadzovaniu našich cieľov zahraničnej politiky. Presvedčila som sa, že diplomacia odmeňuje zásluhy a obetavosť a že pohlavie by nemalo byť prekážkou na dosiahnutie úspechu.

Vaša misia na Slovensku sa začala v lete minulého roku – to síce ešte nie je taká dlhá doba, ale určite ste už stihli našu krajinu trochu viac spoznať a navštíviť zaujímavé miesta. Čo na vás urobilo najväčší dojem?

Za posledných sedem mesiacov som mala šťastie, že som mohla preskúmať a okúsiť krásu a bohatstvo tejto nádhernej krajiny. Očarila ma úžasná príroda – majestátne Vysoké Tatry s členitými štítmi, nedotknutými jazerami a bujnými lesmi sú skutočne úchvatné. Taktiež som spoznala nádhernú kúpeľnú kultúru Slovenska v Piešťanoch, Turčianskych a Trenčianskych Tepliciach.

Samozrejme, veľmi ma zaujalo aj bohaté kultúrne dedičstvo a historický význam Slovenska. Pôvabné stredoveké mestá ako Bardejov, Banská Bystrica alebo Košice so zachovalou architektúrou ponúkajú pohľad do fascinujúcej histórie a kultúrneho odkazu Slovenska. Počas svojho prvého leta na Slovensku si plánujem užiť kultúrnu scénu s tradičnými ľudovými festivalmi, výstavami súčasného umenia a koncertmi vážnej hudby.

Tiež sa teším na preskúmanie všetkých 30 pamiatok UNESCO, ktoré zahŕňajú historické stredoveké hrady, až po krásne prírodné parky, jaskyne a lyžiarske strediská. Celkovo moje pôsobenie na Slovensku bolo naplnené nezabudnuteľnými zážitkami a teším sa na ďalšie skúmanie a prehlbovanie chápania tejto krásnej krajiny a jej obyvateľov.

Prezradíte, ktoré miesta v Bratislave patria k vašim najobľúbenejším? Kam sa napríklad rada vyberiete na prechádzku? Aké historické pamiatky vám v Bratislave, ale aj na Slovensku, najviac učarili?

Mala som to potešenie spoznávať krásnu Bratislavu a jej priľahlé regióny. Medzi moje obľúbené miesta v Bratislave patrí očarujúce Staré mesto s malebnými uličkami, farebnými budovami a živou atmosférou. Keďže moja kancelária je v Starom meste, vždy si nájdem čas na pokojnú prechádzku po dláždených uliciach, obdivujem historickú architektúru a nasávam miestnu kultúru. Modrý kostolík sa mi páči najmä pre jeho jedinečnú architektúru a farbu. Ďalšou historickou pamiatkou Bratislavy, ktorá ma skutočne očarila, je ikonický Bratislavský hrad. Nachádza sa na kopci s výhľadom na mesto a ponúka úchvatný výhľad na rieku Dunaj a okolitú krajinu. Jeho bohatá história, zahŕňajúca stáročia slovenského dedičstva, je skutočne fascinujúca.

Spoznávanie bohatej histórie a kultúrneho dedičstva Slovenska bolo pre mňa skutočne obohacujúcim zážitkom a teším sa na objavovanie ďalších skrytých skvostov v tejto krásnej krajine.

Pravdepodobne sa aj u nás stravujete v štýle indickej kuchyne, ktorá je – mimochodom – skvelá a vychýrená. Prezradíte, kto sa stará o váš jedálny lístok?

Ďakujem za milé slová o indickej kuchyni. Chute a rozmanitosť indických jedál sú naozaj pozoruhodné a mám tú česť, že si ich môžem vychutnať aj tu v Bratislave.

Mám talentovanú šéfkuchárku, ktorá je zručná v príprave pravých indických jedál. Ale ako viete, nič nemôže byť lepšie ako jedlo, ktoré uvarí vaša matka. Mám to šťastie, že moja mama žije so mnou v Bratislave a občas mi uvarí moje obľúbené domáce jedlo. Rada varím aj na špeciálne príležitosti.

Okrem toho, som vďačná Slovákom, ktorí taktiež prijali indickú kuchyňu s nadšením. To viedlo k založeniu niekoľkých indických reštaurácií. Raz za čas si doprajem aj ich jedlo.

Obľúbili ste si aj nejaké jedlá zo slovenskej kuchyne? Či už hlavné jedlá alebo dezerty…? Čo hovoríte na našu gastronómiu?

Mala som to potešenie okúsiť bohatú a rozmanitú gastronómiu, ktorú táto krásna krajina ponúka. Slovenská kuchyňa na mňa zapôsobila svojimi výdatnými a upokojujúcimi chuťami. Jednou z mojich obľúbených jedál sú bryndzové halušky, skutočne lahodné a upokojujúce domáce jedlo. Často navštevujem rôzne salaše, aby som si ich vychutnala. Ďalším obľúbením jedlom je kapustnica, chutná aromatická kapustová polievka, na ktorú mám stále chuť. Dôkladne som si pochutnala aj na husi spolu s lokšami a kapustou. Zo slovenských dezertov mám rada trdelník, ktorý je skutočným pôžitkom a perfektný spôsob, ako potešiť maškrtníkov.

Celkovo mi imponuje rozmanitosť a kvalita slovenskej gastronómie. Dôraz na čerstvé, sezónne suroviny a tradičné spôsoby varenia vyžarujú z každého jedla a vytvárajú kulinársky zážitok, ktorý je nezabudnuteľný a zároveň hlboko uspokojujúci. Teším sa, že počas svojho pobytu objavím ešte viac lahodných jedál.

Ako na Vás pôsobia slovenské ženy a muži – v porovnaní s indickými? 

Slováci vo mne zanechali trvalý dojem svojou nefalšovanou vrúcnosťou. Sú pohostinní a hrdí na svoju kultúru a dedičstvo, podobne ako Indovia. Jeden z aspektov, ktorý mi obzvlášť imponuje, je silný zmysel pre komunitu a rodinné putá, ktorý akoby prenikol do slovenskej spoločnosti. Tento zmysel pre blízke vzťahy sa v indickej kultúre veľmi cení.

Okrem toho obdivujem, že Slováci si vážia prírodu a vonkajšie aktivity, čo sa odráža vo vašom životnom štýle a voľnočasových aktivitách. Vaša láska k prírode vytvára príležitosti na zmysluplné spoločné zážitky, podobne ako my pripisujeme dôležitosť spoločným stretnutiam a oslavám v indickej kultúre. Obe naše kultúry zachovávajú a propagujú ľudové tradície, ako sú piesne, maľby atď. V mnohých dedinách v Indii ľudia stále maľujú svoje hlinené domy rôznymi vzormi, aké som videla v krásnych Čičmanoch.

Aj keď medzi našimi krajinami existujú rozdiely vo zvykoch a tradíciách, verím, že naše spoločné rodinné hodnoty, dôležitosť komunít a pohostinnosť slúžia ako spoločný základ pre rozvoj priateľstva a spolupráce medzi Indiou a Slovenskom.

V akých oblastiach vidíte možnosti prehĺbenia spolupráce medzi Indiou a Slovenskou republikou? 

Začnem tým, že bilaterálne vzťahy medzi Indiou a Slovenskou republikou sú vynikajúce, ale napríklad v oblastiach obrany, automobilového priemyslu a autodielov je obrovský nevyužitý potenciál, kde sa Slovenská republika a India navzájom dopĺňajú. V sektore obrany je potrebné zmeniť spoluprácu z „kupujúceho a predávajúceho“ na „spoločného spolupracovníka, spoluvývojára a koproducenta“. Existuje priestor na spoluprácu medzi ajurvédou a množstvom kúpeľov, ktoré sú na Slovensku. Schopnosti Indie v oblasti technológií a inovácií sú v súlade so zameraním Slovenska na výskum a vývoj. Spoločné podniky v oblastiach, ako sú informačné technológie, biotechnológie a nanotechnológie, môžu podporiť inovácie a vytvoriť nové ekonomické príležitosti. Ďalšími oblasťami záujmu sú farmaceutický sektor, obnoviteľná energia a umelá inteligencia. Taktiež treba posilniť väzby v oblasti vzdelávania a kultúrnej výmeny, aby zahŕňali výmeny študentov, akademickú spoluprácu a kultúrne podujatia, ktoré odrážajú bohaté dedičstvo oboch krajín. Podporou cestovného ruchu a pohostinnosti môžeme ešte viac posilniť bilaterálne vzťahy práve podporovaním väčšej interakcie medzi ľuďmi. Indovia môžu tiež výrazne vyplniť medzeru medzi dopytom a ponukou nekvalifikovanej, polokvalifikovanej a kvalifikovanej pracovnej sily na Slovensku a pozitívne tak prospieť tejto krajine.

Celkovo, zameraním sa na tieto kľúčové oblasti spolupráce môžu India a Slovensko ďalej prehlbovať svoje bilaterálne vzťahy, podporovať ekonomický rast a vytvárať nové príležitosti pre vzájomnú prosperitu. Ako veľvyslankyňa som odhodlaná úzko spolupracovať so zainteresovanými stranami z oboch krajín, aby sme naplno využili potenciál nášho partnerstva.

Na Indickom veľvyslanectve v Bratislave sa stále niečo zaujímavé deje. Počuli sme, že sa u vás pravidelne konajú hodiny jogy a pripravujú sa aj ďalšie zaujímavé podujatia. Kto všetko sa môže týchto podujatí zúčastniť a čo všetko máte v blízkej budúcnosti v pláne ponúknuť záujemcom?

Ďakujeme za váš záujem o aktivity indického veľvyslanectva v Bratislave. Snažíme sa ponúkať pestrú škálu podujatí, aby sme zaujali miestnu komunitu a podporili kultúrnu výmenu medzi Indiou a Slovenskom.

Joga so zameraním na fyzickú, duševnú a duchovnú pohodu si získala širokú popularitu a sme radi, že môžeme ponúkať hodiny jogy a s obyvateľmi Slovenska sa tak podeliť o bohaté kultúrne dedičstvo Indie. Naše pravidelné hodiny jogy sú otvorené pre všetkých jednotlivcov, ktorí majú záujem vyskúšať si výhody tohto starodávneho cvičenia. Hodiny sú v utorky a štvrtky o 16:30 a v piatky o 11:00 hodine. Bližšie informácie nájdete na našej webovej stránke eoibratislava.gov.in.

Okrem hodín jogy organizujeme podujatia ako Holi – festival farieb, workshopy o indickom varení a ajurvéde, indické ľudové tanečné vystúpenia, súťaž v maľovaní, či semináre.

V blízkej budúcnosti plánujeme ponúknuť vzrušujúci rad podujatí, ktoré predstavia rôzne aspekty indickej kultúry, kuchyne, umenia a tradícií. Súčasťou budú oslavy Medzinárodného dňa jogy, festivaly ako Diwali – festival svetiel, workshopy o indickom varení, či tradičných remeslách, vystúpenia indických ľudových tanečníkov, filmové projekcie, výstavy a semináre. Zúčastniť sa môže každý. Pre viac podrobností prosím sledujte naše sociálne médiá na Facebooku na stránke India in Slovakia (Embassy of India, Bratislava) a webovú stránku eoibratislava.gov.in.

Mohli by ste prezradiť našim čitateľkám a čitateľom niečo viac o vašich ďalších plánoch na Slovensku? Čo by ste chceli zrealizovať počas vášho pôsobenia u nás?

Mojím prvoradým cieľom ako veľvyslankyne Indie na Slovensku je ďalej posilňovať bilaterálne vzťahy medzi našimi krajinami a prehlbovať priateľské a kooperatívne väzby. V nasledujúcich mesiacoch mám niekoľko plánov a iniciatív zameraných na dosiahnutie týchto cieľov.

Chcem sa zamerať na uľahčenie zvyšovania obchodu a investícií medzi Indiou a Slovenskom podporovaním partnerstiev medzi podnikmi, skúmaním nových možností spolupráce a podporou investícií. Mám v úmysle organizovať pestrú škálu kultúrnych podujatí, vrátane predstavení, výstav, workshopov a festivalov, aby som Slovákom predstavila bohatú indickú kultúru a podporila väčšie porozumenie medzi našimi národmi. Plánujem preskúmať možnosti akademických partnerstiev, študentských výmen a spoločných výskumných iniciatív medzi inštitúciami v Indii a na Slovensku, s cieľom podporiť zdieľanie znalostí a akademickú excelentnosť. Naším cieľom je propagovať cestovný ruch medzi našimi dvoma krajinami zdôrazňovaním bohatého kultúrneho dedičstva Indie a rozmanitých turistických atrakcií pre Slovákov a naopak. To môže zahŕňať organizovanie propagačných podujatí, účasť na cestovateľských výstavách, uľahčenie spolupráce v oblasti cestovného ruchu a natáčanie filmov. Mám v úmysle úzko spolupracovať s indickou komunitou na Slovensku, poskytovať im podporu, pomoc a platformu na vzájomné prepojenie a prispievanie k bilaterálnym vzťahom.

Celkovo je mojím hlavným cieľom počas môjho pôsobenia vo funkcii veľvyslankyne budovať mosty priateľstva, porozumenia a spolupráce medzi Indiou a Slovenskom. Som nadšená z príležitostí, ktoré sú pred nami, a som plne odhodlaná presadzovať záujmy oboch našich národov počas môjho funkčného obdobia.

Jana Vančová

Gusto Murín

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach