V čom sa líši kolínska od parfumu a toaletky?

V čom sa líši kolínska od parfumu a toaletky? Spoznajte svoju vôňu

Zvodná dáma a elegantný muž. Zo starožitného toaletného stolíka obaja vyťahujú vôňu, ktorú si jemne rozotrú na zápästie a krk. Dáma odhodí ľahký župan a odhalí krásne večerné šaty, muž upraví manžetový gombík a proti kamere vychádza k dverám. Takto nejako vyzerá typická reklama na parfum. Kolínsku. Toaletnú vodu. Parfumovú vodu. Aj keď formát reklamy zostáva rovnaký, tieto štyri druhy voňaviek môžu byť dosť odlišné. V čom?

V čom sa líši kolínska od parfumu
Zdroj obrázku: martina87 / stock.adobe.com

Trocha histórie

História parfumov a aromatických olejov siaha hlboko do histórie, veď najstarší parfum, ktorý archeológovia objavili, je starý zhruba 4 000 rokov! Prvý známy výrobca parfumov potom pochádza zo starovekej Mezopotámie, kde šikovná vedkyňa Tapputi dala v 2. tisícročí pred n. l. kombináciou rôznych prísad a olejov vzniknúť jedným z prvých vôní. Avšak až Arabi sa zaslúžili o parfum v podobe, v akej ho poznáme dnes. Ako šiel čas, stala sa ich výroba exkluzívnou záležitosťou – kombinovali sa nevšedné ingrediencie a experimentovalo sa s pomerom vonných zložiek a alkoholu. To vo výsledku stálo aj za vznikom ďalších druhov vôní, akými je napríklad toaletná voda, kolínska alebo parfumová voda. A predaj parfumov a ich nákup už nie je výsadou len bohatých.

Sviežosť jarných lúk v toaletke

Toaletná voda, na flakónoch označovaná ako Eau de Toilette alebo len EdT, je ľahká vôňa, ktorá je vhodná na každodenné nosenie a vynikne predovšetkým na jar a v lete, kedy príjemne osvieži. Väčšinou nesie kvetinové alebo citrusové tóny, ktorých podiel vo vonnej zmesi je 5–15 %. Svojou intenzitou potom vydrží až tri hodiny.

Nie je kolínska ako Kolínska

Kolínsku s veľkým „K“ začal v 18. storočí vyrábať v Kolíne nad Rýnom istý Johann Maria Farina a rozšíril ju do celého sveta. Práve táto Kolínska je unikátna v tom, že názov aj pôvodné prísne tajné zloženie sú ochrannou známkou spoločnosti Johann Maria Farina gegenüber dem Jülichs-Platz GmbH. Neskôr sa však ako kolínska, teda Eau de Cologne (EdC), začali označovať aj bežné vône s menším podielom vonných zložiek. Tie sú zastúpené v 2 až 4% a ich účinok vyprchá zhruba do dvoch hodín.

Najlepší pomer ceny a výkonu

Eau de Parfum (EdP), teda parfumová voda, je len krôčik od pravého parfumu. Oproti nemu má však nižšiu koncentráciu, obsahuje zhruba 15–20 % vonných látok, a na nositeľovi sa udrží „len“ 4 až 5 hodín. Býva veľmi obľúbenou voľbou, pretože je výraznejšia ako toaletka a kolínska a jej cena je spravidla prívetivejšia ako pri parfume.

V parfume je sila

Parfum je so svojimi 20-40 % vonných zložiek zo všetkých typov vôní najintenzívnejší a najťažší. Pôsobiť vydrží aj dlhých osem hodín, preto stačí naniesť iba pár kvapiek. Vzhľadom na vysokú koncentráciu exkluzívnych ingrediencií navyše býva tiež najdrahší a mnohí ho preto volia ako ideálny darček pre svojich blízkych – napríklad tradičný Chanel No. 5, ktorým by určite nepohrdla žiadna žena. A ktorý parfum volíte vy?

Zdroj obrázku: martina87 / stock.adobe.com

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach