Liečba endometriózy

Dobrý deň, rada by som sa s Vami poradila. Na základe laparoskopie mi zistili začínajúce štádium endometriózy. Bolo mi povedané, že budem raz mesačne dostávať injekcie a potom sa ďalej uvidí. Lekárka mi povedala, že cieľom injekcií je navodiť stav podobný prechodu. Prosím vás, skutočne nie je možný iný druh liečby? Znamená to, že už navždy zostanem neplodná? Ako vlastne tieto injekcie fungujú a na čo všetko sa mám pripraviť?

Ďakujem,

Nela

Liečba endometriózy

Na vaše otázky odpovedá MUDr. Stela Muránska z Centra prenatálnej diagnostiky v Košiciach:

Prajem pekný deň,

endomterióza je chronické ochorenie, pri ktorom sa tkanivo podobné výstelke maternice –endometrium – nachádza na inom mieste v tele. Môže postihovať panvovú dutinu, napr. vaječníky, ale aj vagínu, črevo, močový mechúr, zriedkavými lokalitami sú dokonca pľúca a mozog. Tridsať až štyridsať percent pacientiek  má zníženú plodnosť, v skupine žien s idiopatickou (nevysvetliteľnou) sterilitou laparoskopicky zisťujeme túto diagnózu až v 70 percentách. Rozsah ochorenia sa môže pohybovať od malého počtu nálezov vo veľkosti špendlíkovej hlavičky až po veľké cysty na vaječníkoch. Liečba môže byť chirurgická a farmakologická (liekmi). Chirurgicky je možné vykonať laparoskopiu aj laparotómiu (otvorený brušný rez) a náročnosť operácie závisí od štádia ochorenia. Samozrejme, že je snaha minimalizovať potrebu invazívnych zákrokov a maximalizovať skôr použitie farmakologickej liečby. Ani chirurgické odstránenie ložísk neznamená, že endometrióza je vyliečená, naopak, návrat ochorenia je častý. Na liečbu endometriózy mnohé ženy užívajú rôzne lieky proti bolesti. Tzv. nešpecifickou liečbou, ktorá nie je určená priamo na terapiu endometriózy, je aj užívanie kombinovanej tabletkovej antikoncepcie. V nej má však liečebný efekt len ženský pohlavný hormón gestagén, naopak, estrogén môže byť kontraproduktívny. Ďalšou skupinou liečiv sú injekčné preparáty, ktoré sa považujú za štandard v liečbe. Pichajú sa raz mesačne a majú vysokú účinnosť. Spôsobujú akúsi pseudomenopauzu (potlačia tvorbu hormónov produkovaných vaječníkmi). Sú určené len na krátkodobé použitie – 6 mesiacov. Možnosťou liečby sú aj gestagény, syntetické hormóny s aktivitou podobnou ženskému pohlavnému hormónu progesterónu.

Možností liečby je teda viacero a preto si myslím, že je veľmi dôležité vybrať tú správnu práve  pre Vás. Bez dialógu s gynekológom to však nepôjde. Preto sa pýtajte, pýtajte, pýtajte na všetko, čo Vás zaujíma a čoho sa obávate svojho lekára. Ani neviete, ako veľmi mu tým pomôžete vybrať tú najsprávnejšiu alternatívu pre Vás.

Kontakt:

Centrum prenatálnej diagnostiky, s. r. o.
Masarykova 17/A, 2. Poschodie
040 01 Košice
Mobil: 0905 129 129
Tel.: 055/622 10 07
e-mail: fetalecho@fetalecho.sk
www.fetalecho.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach