Ako prežíva orgazmus muž?

Zaujímalo by ma, aký je rozdiel medzi prežívaním vyvrcholenia u mužov a u žien. Žena je vraj schopná dosiahnuť viacnásobný orgazmus. Neviem, čo je považované za viacnásobné vyvrcholenie. Môžete mi to priblížiť? Má muž silnejší orgazmus ako žena, alebo je v tom nejaký rozdiel? Často sa mi to tak zdá, pretože manžel viac vzdychá a inak reaguje, navyše, po sexe je úplne vyčerpaný a väčšinou hneď zaspí. Ja sa naopak cítim čerstvá, ako prebudená a hneď vyskočím z postele a pokračujem v tom, čo som robila predtým… Zdá sa mi však, že moje pocity pri orgazme slabnú. Je pravdou, že čím častejšie milovanie, tým sú orgazmy slabšie? Možno by sme si mali dať väčšiu prestávku.
Paulína U., 31 rokov

Ako prežíva orgazmus

Odpovedá MUDr. M. Hrivňák, urológ – sexuológ:

Intenzita prežívania orgazmu je veľmi individuálna, či už u mužov, alebo u žien. Nenájdu sa dvaja ľudia, ktorí by prežívali orgazmus rovnako. Niekto svoje pocity nedá vôbec najavo, iný zase pri orgazme hlasno kričí, alebo vzdychá. Orgazmus je emócia a znamená vyvrcholenie a pocit najväčšieho blaha, ktoré sa dá pri sexuálnej stimulácii dosiahnuť. Nedá sa presne odmerať. Rozdiel medzi orgazmom u žien a mužov je v tom, že u mužov je orgazmus väčšinou spojený s výronom semena, teda sa dá jasne identifikovať. U ženy to také jednoduché nie je a preto je aj liečba porúch orgazmu u žien oveľa zložitejšia.

Vyčerpanosť po sexe môže byť spôsobená aj telesnou námahou, ktorú váš manžel vynaložil. Ak sa milujete v klasickej polohe, je to považované za stredne veľkú fyzickú záťaž. Intenzita orgazmov s frekvenciou milovania priamo nesúvisí, skôr je dôležité partnera dobre poznať a vedieť, ako u neho orgazmus dosiahnuť.