Pacienti už po šiestykrát ocenili prácu lekárov a sestier

Pacienti už po šiestykrát ocenili prácu lekárov a sestier. Cenu verejnosti si odniesli košické zdravotníčky

Šiesty ročník celoslovenskej pacientskej konferencie už tradične vyvrcholil slávnostným oceňovaním zdravotníkov. Ocenenia „Môj lekár“ a „Moja sestra“ si z rúk prezidentky Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) Márie Lévyovej prevzalo 10 lekárov a 10 sestier. Špeciálnu cenu verejnosti získala Prof. MUDr. Želmíra Macejová, PhD., MPH a sestra Vlasta Kostovská. Ocenením In Memoriam si pacienti uctili pamiatku sestry Janky Mačugovej, ktorá pomáhala ťažko a nevyliečiteľne chorým pacientom v novovzniknutom Hepatobiliárnom centre v Michalovciach.

Ocenenia „Môj lekár“ a „Moja sestra“ sú v týchto dňoch silným odkazom pacientov a zároveň poďakovaním za náročnú prácu zdravotníkov v čoraz náročnejších podmienkach. „Cenu každého jedného zdravotníka si v týchto ťažkých časoch uvedomujeme viac ako inokedy. Chápeme lekárov aj sestry, ktorí sa rozhodli odísť z upadávajúceho systému, o to viac si však vážime tých, ktorí to ešte nevzdali a robia pre nás maximum,“ ďakuje v mene pacientov prezidentka AOPP.

Na základe nominácií pacientov a širokej verejnosti rozhodla 5-členná porota menovaná predsedníctvom AOPP o udelení ocenenia 10 lekárom a 10 sestrám za ich obetavú prácu a prínos pre pacientov. Predsedom poroty bol PharmDr. Dominik Tomek, PhD., MPH, MSc., odborný asistent Katedry klinickej farmakológie LF SZU. Členmi poroty boli Veronika Ivančíková, členka predsedníctva Asociácie na ochranu práv pacientov SR, Jarmila Fajnorová, prezidentka Slovenského zväzu sclerosis multiplex, PhDr. Zuzana Fabianová, MBA, spoluzakladateľka prvého domu ošetrovateľskej starostlivosti na Slovensku a Katarína Lovasová, šéfredaktorka Zdravotníckych novín.

O svojom lekárovi a sestre mohla aj v tomto roku rozhodnúť široká verejnosť, a to hlasovaním v ankete na stránke asociácie. Spomedzi ocenených lekárov získala najviac hlasov Prof. MUDr. Želmíra Macejová, PhD., MPH a v kategórii sestier Vlasta Kostovská, obe z Univerzitnej nemocnice L. Paustera v Košiciach. Profesorka Macejová je prezidentkou Slovenskej reumatologickej spoločnosti, pôsobí v nemocnici ako internistka – reumatologička a tiež učí na lekárskej fakulte. „Vďaka jej odbornosti a vzdelávaniu kolegov o nových vedeckých poznatkoch napreduje liečba pacientov s reumatickými ochoreniami aj u nás na Slovensku. Svojich pacientov podporuje v zdravom životnom štýle, aktívnom pohybe a pri prekonávaní úskalí, ktoré im ochorenie prináša,“ opisujú profesorku Macejovú pacienti z Ligy proti reumatizmu na Slovensku, ktorí ju na ocenenie Môj lekár nominovali. Pani Kostovská pracuje ako sestra pri lôžku na Neurologickej klinike a tiež ako sestra v Agentúre domácej ošetrovateľskej starostlivosti. „Jej záujem nekončí odchodom pacienta z nemocnice. Práve naopak, pacienti v nej majú oporu a dostáva sa im adekvátnej starostlivosti počas hospitalizácie aj po prepustení do domáceho prostredia. Pri starostlivosti o pacientov s dekubitmi a chronickými ranami veľmi empaticky a profesionálne pristupuje ku každému pacientovi a jeho rodine,“ uviedli o sestre v nominácii na ocenenie pacienti zo Slovenskej spoločnosti pre ošetrovanie otvorených rán.

Ocenenia odovzdali oceneným prezidentka AOPP PhDr. Mária Lévyová, zástupcovia generálneho partnera MUDr. Jozef Pribula PhD., MBA, hlavného partnera MUDr. Marian Faktor a poslankyňa Mgr. Jana Žitňanská.

Konferencia sa koná pod záštitou ministra zdravotníctva SR, MUDr. Vladimíra Lengvarského, MPH a pod odbornou záštitou rektora Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave, prof. MUDr. Petra Šimka, CSc.

6. ročník celoslovenskej pacientskej konferencie podporili:

Generálny partner – Agel

Hlavný partner – Dôvera zdravotná poisťovňa

Partneri – Abbvie, Novartis, Pfizer, ALK, Biogen, Janssen, UCB, Gedeon Richter, MSD, Takeda, Amgen, AIFP, Roche, GENAS, Boehringer Ingelheim, Pittel+Brausewetter, SK+MED, Union zdravotná poisťovňa, Abbott, Všeobecná zdravotná poisťovňa, Svet zdravia, Asociácia Laboratórií, Abena, Hartmann

Mediálni partneri – ta3, Bedeker zdravia, Sestra, Zdravotnícke noviny, Rádio Regina západ, woman.sk, Devínskonovoveská televízia

Ocenení v kategórii „Môj lekár“

Prof. MUDr. Želmíra Macejová, PhD., MPH

1. Prof. MUDr. Želmíra Macejová, PhD., MPH (cena verejnosti)

– na ocenenie navrhla Liga proti reumatizmu na Slovensku

Je prezidentkou Slovenskej reumatologickej spoločnosti a pracuje ako lekárka internistka – reumatologička. Zároveň učí na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach na Lekárskej fakulte. Ako odborníčka v reumatológii prináša do povedomia svojich kolegov najnovšie vedecké poznatky a odborné skúsenosti organizovaním sympózií, vedeckých kongresov a iných odborných  podujatí s domácou i zahraničnou účasťou. Zároveň podporuje účasť slovenských odborníkov na podobných podujatiach v zahraničí. Je prispievateľkou a autorkou v odborných časopisoch a publikáciách. Ako členka Slovenskej reumatologickej spoločnosti a Ligy proti reumatizmu na Slovensku podporuje osvetu a vzdeláva pacientov v tom, ako žiť plnohodnotný život s týmto ochorením. Svojich pacientov podporuje v zdravom životnom štýle a aktívnom pohybe.

Doc. MUDr. Tomáš Dallos, PhD

2. Doc. MUDr. Tomáš Dallos, PhD.

– na ocenenie navrhla Liga proti reumatizmu na Slovensku – Klub Kĺbik

Je vedúcim Centra medicínskych simulácií na Detskej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK) a Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave, kde zároveň pôsobí ako detský reumatológ. Je odborným garantom pre špecializačný odbor detská reumatológia na LF UK. Diagnostikuje, lieči a dispenzarizuje deti so zápalovými ochoreniami kĺbov, kostí, ciev a systémovými ochoreniami spojiva, venuje sa tiež diagnostike geneticky podmienených ochorení. V záujme čo najkomplexnejšej liečby svojich malých pacientov spolupracuje aj s ďalšími pracoviskami. Pomáha deťom s reumatologickými ochoreniami a ich rodinám aj nad rámec svojich povinností v ambulancii. Aktívne šíri osvetu, podporuje rôzne aktivity Klubu Kĺbik a posúva prospešné kontakty na medzinárodné a svetové organizácie, ktoré pomáhajú pacientom s týmito ochoreniami. Vždy ochotne a trpezlivo vysvetľuje a odpovedá na otázky rodičov aj detí. Pod vedením Doc. Dallosa získalo pracovisko štatút špecializovaného pracoviska pre zriedkavé ochorenia, centra pre indikáciu a aplikáciu biologickej liečby. Rozvíja činnosť OZ Zlatá Rybka, ktorého cieľom je zlepšiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti všetkým detským pacientom na oddeleniach a v ambulanciách Detskej kliniky NÚDCH, špeciálne detským reumatologickým pacientom zabezpečil kompletnú rekonštrukciu priestorov reumatologickej ambulancie.

MUDr. Milan Luknár, PhD

3. MUDr. Milan Luknár, PhD.

– na ocenenie navrhlo Združenie pacientov s pľúcnou hypertenziou, o. z.

Pracuje ako lekár na Kardiologickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb v Bratislave na Oddelení zlyhávania a transplantácie srdca. Z pozície predsedu pracovnej skupiny Transplantácia srdca a pľúc Slovenskej kardiologickej spoločnosti sa venuje šíreniu povedomia o darcovstve orgánov a transplantácii srdca a pľúc. U pacientov je obľúbený pre jeho odbornosť, pracovitosť, zodpovednosť, nezištnosť, čestnosť a mimoriadne ľudský prístup ako k pacientom samotným, tak k ich príbuzným. Nikdy neodmietne pomoc, vždy je ochotný poradiť a nie je mu ľahostajný žiadny pacient. Pravidelne svojich pacientov informuje o nových terapeutických možnostiach, aktívne tieto nové postupy v liečbe pľúcnej artériovej hypertenzie (PAH) aj presadzuje. V spolupráci s ďalšími odborníkmi manažuje liečbu PAH pomocou podkožných a implantovaných púmp, ktoré zlepšujú kvalitu života pacienta. Mimo pracovnej doby sa venuje informovaniu odborných aj praktických lekárov o tomto zriedkavom ochorení s cieľom zabezpečiť včasnú diagnostiku u týchto pacientov. MUDr. Luknár je spoluzakladateľom Združenia pacientov s pľúcnou hypertenziou a mimoriadnym prínosom v príprave edukačných materiálov, seminároch a odborných konzultáciách v rámci združenia. Počas pandémie COVID-19 zorganizoval výstup lekárov a zdravotníkov na vrchol Vápenná ako prejav solidarity pacientom s PH.

Prof. MUDr. Štefan Hrušovský, CSc., Dr. SVS.

4. Prof. MUDr. Štefan Hrušovský, CSc., Dr. SVS.

– na ocenenie navrhla Šanca pre pečeň, o. z.

Je vedúci Hepatobiliárneho centra v Michalovskej Nemocnici s poliklinikou Štefana Kukuru – Svet zdravia, kde pracuje ako internista, hepatológ a gastroenterológ. Práve profesor Hrušovský je tou hybnou silou, ktorá prišla s konceptom, projektom a realizáciou tohto centra s hepatologickým zameraním a unikátnou štruktúrou, ktorá je spojením ambulancie, endoskopie, sonografie, invazívnych výkonov a jednodňovej hospitalizácie. Počas svojej praxe sa pričinil o zavedenie viacerých inovatívnych vyšetrovacích a liečebných metód vrátane cielenej ultrazvukom riadenej biopsie abdominálnych orgánov a štruktúr, elastickej ligácie pažerákových varixov či endosonograficky riadenej tenkoihlovej biopsie nádorov pankreasu. Inicioval tiež výskum vplyvu PCB látok na organizmus u obyvateľov Zemplína, má za sebou bohatú publikačnú činnosť v odborných periodikách aj osvetu v médiách pre laickú verejnosť. Mimo svojich, na odbornú verejnosť zameraných aktivít sa aktívne venuje aj pomoci pacientom, a to nielen vo svojej ambulancii, ale aj cez podporu pacientskych združení Transplantovaná pečeň, o. z. a Šanca pre pečeň, o. z.

Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.

5. Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.

– na ocenenie navrhla Liga zdravia Slovensko

Zastáva pozíciu primára mamologického oddelenia v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave. Je zároveň členom výboru sekcie pre karcinóm prsníka SEKCAMA pri Slovenskej onkologickej spoločnosti, v posledných rokoch sa najmä v rámci Slovenskej akadémie vied v Bratislave venuje aj výskumným projektom v tejto oblasti. Svoju odbornosť a ľudský prístup vkladá nielen do vzťahu k svojim pacientkam, ale aj do podpory občianskych združení ako Ligy proti rakovine či Zdravá žena, v ktorom je predsedom a zvyšuje prostredníctvom neho povedomie o rakovine na školách a vo firmách. Jeho pacientky na ňom oceňujú predovšetkým jeho odbornosť, ľudský prístup a maximálne úsilie o včasnú diagnostiku a nasadenie adekvátnej liečby. Pacientky pána docenta sa neboja pýtať, pretože od neho vždy dostanú erudovanú odpoveď. Pán doktor spĺňa presne to, čo má lekár s veľkým „L“ spĺňať. Svojou ohľaduplnosťou a citlivosťou dokáže svojim pacientkam do veľkej miery uľahčiť tú ťažkú chvíľu, keď im musí oznámiť nie práve najlepšie výsledky vykonaných vyšetrení. A práve to je pre novodiagnostikovaného onkologického pacienta neraz na nezaplatenie.

MUDr. Irena Dobišová IBCLC

6. MUDr. Irena Dobišová IBCLC

– na ocenenie navrhlo OZ malíček

Pracuje ako neonatologička na Novorodeneckej klinike M. Rusnáka Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava. Svoj pracovný život zasvätila starostlivosti o najmenších a podpore dojčenia. Pôsobí ako lektorka v kurzoch pre profesionálnych laktačných poradcov v odbore neonatológia na Inštitúte pre podporu dojčenia, organizuje kurzy aj pre zdravotníckych pracovníkov v nemocniciach či budúce mamičky. Jej práca nekončí prepustením mamičky z nemocnice. Práve naopak, pomáha s dojčením aj starostlivosťou o donosené či nedonosené bábätká aj za bránami pôrodnice. Pani doktorka Dobišová je profesionálna, partnerská a má empatický prístup. Nepoľavuje vo svojej snahe o zlepšenie podmienok pre malých pacientov a ich matky, vo vlastnom vzdelávaní aj vzdelávaní kolegov, aby poskytovali starostlivosť v súlade s aktuálnymi odporúčaniami a trendmi. Má výborne zvládnutý chod oddelenia, vyšetrenia pacientov, v diagnostike a liečbe sa obracia aj na svojich kolegov špecialistov. Jej snahou je priniesť najmenším pacientom skorú diagnostiku a účinnú liečbu.

MUDr. Ingrid Dzurňáková, MBA

7. MUDr. Ingrid Dzurňáková, MBA

– na ocenenie navrhol AGEL SSC a. s. 

Je primárkou Oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v Nemocnici AGEL v Levoči. Ako jedna z mála v regióne sa aktívne venuje aj rehabilitácii detí so zdravotným postihnutím, športovým prehliadkam detí a mládeže. Vďaka individuálnemu prístupu k ich postihnutiu a potrebám prispieva k zvyšovaniu kvality ich života a neraz aj k predĺženiu života. Jej snahou je v čo možno najlepšej miere vrátiť svojich pacientov späť do bežného života s ohľadom na ich vek, predchádzajúce úrazy, ochorenia a ďalšie faktory. MUDr. Dzurňáková sleduje trendy a moderné postupy liečby, pasívne aj aktívne sa zúčastňuje rôznych odborných seminárov a konferencií, kde zdieľa a získava nové poznatky. Počas svojho pôsobenia vo funkcii primárky vychovala a vybudovala kvalitný a profesionálny tím lekárov, fyzioterapeutov, masérov, zdravotných sestier a ostatného zdravotníckeho personálu. Počas prvých vĺn pandémie COVID-19 dokonca zorganizovala tím mobilnej očkovacej jednotky, ktorej bola vedúcou a aktívnou členkou. So svojim tímom navštívila až 18 obcí levočského okresu vrátane domovov sociálnych služieb.

MUDr. Irena Klímová

8. MUDr. Irena Klímová

– na ocenenie navrhol Úsmev s čiarkou, o. z.

Pracuje v neštátnej čeľustno-ortopedickej ambulancii Ortodentik, s.r.o. v Bratislave. MUDr. Klímová je hlavným odborníkom Ministerstva zdravotníctva pre čelustnú ortopédiu, na Katedre čelustnej ortopédie Slovenskej zdravotníckej univerzity učí a vychováva nových lekárov v tomto odbore. Je vyhľadávanou odborníčkou s výbornými výsledkami u rázštepových pacientov. Pani doktorka vyniká predovšetkým dlhodobo aktívnym, vysoko odborným a erudovaným prístupom k liečbe týchto pacientov, v ktorej sa zameriava na komplexnú ortodontickú liečbu a podporu pacientov aj ich rodičov. Pacienti na nej najviac oceňujú jej odbornosť, pedantnosť a skvelú komunikáciu. Po zhodnotení stavu chrupu je v ambulancii pani doktorky pacient vždy informovaný o liečebnom pláne a má možnosť spýtať sa na čokoľvek, čo ho zaujíma. Ľudský prístup a trpezlivosť pani doktorky aj s nie práve disciplinovanými pacientmi sú jasným dôkazom toho, že ju práca baví a vkladá do nej naozaj všetko.

MUDr. Dušan Podmanický, PhD.

9. MUDr. Dušan Podmanický, PhD.

– na ocenenie navrhol Slovak Crohn Club

Po zrušení IBD centra v Nemocnici sv. Michala v Bratislave sa pustil do budovania nového centra v Nemocnici v Dunajskej strede. Spolu so svojim tímom sa tak v rámci nových priestorov podieľa na včasnej diagnostike a plánovaní terapie pacientov so zápalovými ochoreniami čriev tzv. IBD (Inflammatory Bowel Disease), ako aj na liečbe najťažších prípadov z celého Slovenska. MUDr. Podmanický zaviedol a rozšíril využívanie miniinvazívnych metód v chirurgickej liečbe pacientov s Crohnovou chorobou, podieľa sa na mnohých výskumných projektoch v diagnostike a liečbe, vypracoval inovatívnu metódu neoperačnej liečby tzv. perianálnej fistulujúcej Crohnovej choroby, ktorá sa stretla s veľkým záujmom doma aj v zahraničí. Chronicky chorí pacienti na ňom oceňujú najmä jeho mimoriadne citlivý a profesionálny prístup. Počas svojej práce sa spolupodieľal na záchrane a zlepšení kvality života nielen pacientov s IBD.

MUDr. Vlastimil Serdahely, MPH

10. MUDr. Vlastimil Serdahely, MPH

– na ocenenie navrhla Fakultná nemocnica AGEL Skalica

Pracuje na Neurologickom oddelení vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica a od roku 2021 je hlavným lekárom pre odbor neurológia siete AGEL. MUDr. Serdahely sa zásadným spôsobom pričinil o zefektívnenie manažmentu liečby pacientov s cievnou mozgovou príhodou a je aktívny aj v rámci účasti v klinických štúdiách. Pod jeho vedením vzniklo v Skalici iktové centrum európskej úrovne, kde sa v rekonštruovaných priestoroch aplikujú najmodernejšie diagnostické a terapeutické postupy v liečbe akútnych cievnych mozgových príhod. Pán doktor od svojich kolegov a spolupracovníkov vyžaduje maximálne pracovné nasadenie. Svojou odbornosťou a profesionálnym prístupom si získava dôveru nielen ich, ale aj samotných pacientov. Služby oddelenia tak vyhľadávajú pacienti aj mimo regiónu Záhorie. MUDr. Serdahely presadzuje individuálny prístup a spoluprácu s vyššími odbornými pracoviskami, čo vo výsledku prináša pacientom lepšie vyhliadky po prekonaní cievnej mozgovej príhody s minimálnymi trvalými následkami.

Ocenení v kategórii „Moja sestra“

Soňa Fischerová

1. Soňa Fischerová

– na ocenenie navrhla Liga proti reumatizmu na Slovensku

Už 22 rokov pracuje ako sestra v Reumatologickej  ambulancii v Univerzitnej nemocnici Bratislava pod vedením pani docentky MUDr. Emőke Šteňovej, s ktorou tvoria skvelý tím. Za ten čas musela naštudovať a uviesť do praxe množstvo nových liečebných postupov súvisiacich s rôznymi druhmi biologických terapií. Pacienti sa práve na tomto pracovisku potrebujú zoznámiť s podávaním preparátov a často prechádzajú aj zaučením na samoaplikovanie biologickej liečby v domácom prostredí. Obrovská trpezlivosť a chuť vyzbrojiť pacienta všetkými potrebnými zručnosťami a informáciami je jednou z výsad sestry Fischerovej. Pacienti na nej oceňujú najmä mimoriadne empatický a ústretový prístup. Za každou jej vetou nechýba ani úsmev či drobné povzbudenie. V rámci osobného poradenstva a usmernenia pomáha pacientom svojimi odbornými radami, aktívne pristupuje k ich problému socializácie a pomáha im zorientovať sa v problematike zvládania životných situácií s reumatickým ochorením. Edukácia pacienta s rôznymi potrebami je pre ňu neoddeliteľnou súčasťou každodenného kontaktu s pacientmi.

Mária Vadovičová

2. Mária Vadovičová

– na ocenenie navrhla Liga zdravia Slovensko, o. z.

Z Internej kliniky na bratislavských Kramároch prestúpila na Neurologické oddelenie Fakultnej nemocnice v Trnave, kde pracuje dodnes ako sestra na urgentnom príjme. Práca s pacientmi, ktorí sa neraz ocitli v neľahkej životnej situácii a podmienkach, je mimoriadne náročná. Sestra Vadovičová si aj napriek tomu dokáže vo vzťahu k pacientovi zachovať ľudský prístup. Vo svojej práci je zodpovedná, svedomitá, je veľkým profesionálom a odborníkom so srdcom na správnom mieste. Ľudia si ju vážia pre vysokú dávku empatie ku všetkým, medzi pacientmi nikdy nerobila rozdiely. Možno aj preto sa jej často zdôverujú so svojimi trápeniami, ktoré nechcú alebo nedokážu vyrozprávať svojmu lekárovi. Vždy si nájde čas pacienta vypočuť a poradiť mu, pretože svoju prácu nevníma len ako povolanie, ale v prvom rade ako poslanie. Aj napriek tomu, že by už mohla odpočívať na zaslúženom dôchodku, aj naďalej zostáva verná svojej práci sestry, ktorú vykonáva úžasných 49 rokov. Sestra Vadovičová je tiež členkou Ligy zdravia Slovensko, aktívne sa zúčastňuje na všetkých podujatiach ligy ako dobrovoľník – zdravotná sestra.

PhDr. Vlasta Baňasová, PhD.

3. PhDr. Vlasta Baňasová, PhD.

– na ocenenie navrhlo OZ malíček

Aj napriek tomu, že si pani doktorka Baňasová už od minulého roka užíva zaslúžený dôchodok, je neodmysliteľnou súčasťou „rodiny malíčka“. Roky sa s láskou, nadšením a nad rámec svojich pracovných povinností venovala predčasne narodeným deťom a ich rodinám v Perinatologickom centre na Oddelení neonatológie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J.A. Reimana v Prešove. Neonatológia sa stala jej celoživotným poslaním, o čom svedčí aj jej bohatá prednášková činnosť a organizovanie školení sestier a zdravotníckych asistentov priamo na oddelení v ošetrovateľskej starostlivosti o novorodencov, o prístupe k rodičom, ich zapojení sa do starostlivosti v podmienkach oddelenia. Roky vychovávala aj budúcu generáciu zdravotníckych pracovníkov ako externý učiteľ na Prešovskej univerzite a Strednej zdravotníckej škole v Prešove. Od prvých myšlienok o zrode rodičovského združenia podporovala jeho založenie a ciele. Spoluorganizovala viaceré podujatia rodičov a zdravotníkov z prešovskej neonatológie. Aktivizovala rodičov i personál novorodeneckého oddelenia pri spoločných projektoch.

Vlasta Kostovská

4. Vlasta Kostovská (cena verejnosti)

– na ocenenie navrhla Slovenská spoločnosť pre ošetrovanie otvorených rán

Pracuje ako sestra pri lôžku na Neurochirurgickej klinike Univerzitnej nemocnice L. Paustera v Košiciach. Tu však jej práca s pacientom rozhodne nekončí. Pracuje totiž zároveň ako sestra v Agentúre domácej ošetrovateľskej starostlivosti. Pani Kostovská je odborník s veľkým srdcom. Pri starostlivosti o pacientov s dekubitmi a chronickými ranami veľmi empaticky a profesionálne pristupuje ku každému pacientovi a jeho rodine. Jej záujem nekončí odchodom pacienta z nemocnice, práve naopak pacienti v nej majú oporu a dostáva sa im adekvátnej starostlivosti počas hospitalizácie aj po prepustení do domáceho prostredia. Jej výsadou v tomto smere je predovšetkým efektívny manažment práce. Do praxe prináša najmodernejšie postupy v starostlivosti o týchto veľmi zraniteľných pacientov, keďže je súčasťou pracovnej skupiny pre ošetrovanie chronických rán a dekubitov pri Univerzitnej nemocnici Luisa Paustera v Košiciach. Svoje obzory si rozširuje aj účasťou na odborných seminároch a diskusiách.

PhDr. Zuzana Bukovcová

5. PhDr. Zuzana Bukovcová

– na ocenenie navrhla Nemocnica AGEL Zvolen a.s.

Už úctyhodných 30 rokov pracuje v Nemocnici AGEL vo Zvolene, kde začínala ako sestra na chirurgickej, neskôr na príjmovej ambulancii Interného oddelenia. Celú svoju profesionálnu kariéru zasvätila ošetrovateľstvu, vzdelávaniu a starostlivosti o pacientov. Mimoriadne odborné vedomosti, zručnosti a skúsenosti denne zúročuje pri svoje práci vedúcej sestry, manažérskom a prevádzkovom riadení oddelenia a pracovníkov. Aktívne sa podieľala na zavádzaní inovatívnych postupov v ošetrovateľskej starostlivosti, na nastavovaní procesov, pri tvorbe a pripomienkovaní postupov a smerníc, efektívnom rozložení a pracovných náplniach ošetrovateľského personálu. Je profesionálna, empatická, trpezlivá, cieľavedomá a múdra, no predovšetkým pracuje s vysokým nasadením a entuziazmom. Hovorí sa, že každý je nahraditeľný. V prípade pani Bukovcovej to rozhodne neplatí. Jej práca a riešenie krízových situácií, ktorým sa bez váhania postaví čelom, sú hodné rešpektu.

Bc. Beáta Csöbönyeiová

6. Bc. Beáta Csöbönyeiová

– na ocenenie navrhla Nemocnica AGEL Komárno

Pracuje ako sestra na Oddelení klinickej a radiačnej onkológie v Nemocnici AGEL v Komárne. Pri starostlivosti o pacientov používa najmodernejšie prostriedky, najnovšie trendy, ktorými túto starostlivosť zdokonaľuje. Aktívne spolupracuje pri zavádzaní nových postupov s cieľom ešte viac túto starostlivosť zdokonaliť a aj ona sama navrhuje inovatívne postupy liečby a starostlivosti o onkologických pacientov. Aj napriek tomu, že pôsobí na ťažkej ošetrovacej jednotke, je vždy milá, usmievavá a medzi pacientmi veľmi obľúbená. Dokáže ich aj v najťažších chvíľach podporiť, povzbudiť milým slovom. Do svojej ošetrovateľskej práce aktívne zapája aj rodinných príslušníkov pacientov, je im nápomocná zvládať fyzicky aj psychicky náročnú starostlivosť o onkologických pacientov. Má skvelé organizačné schopnosti, dokáže efektívne využívať čas, priestor aj pomôcky, a k tomu vedie aj členov svojho ošetrovateľského tímu. Pomoc najzraniteľnejším je jej životným poslaním, za čo si v tomto roku vyslúžila aj ocenenie Biele srdce.

Mgr. Katarína Mitschová

7. Mgr. Katarína Mitschová

– na ocenenie navrhol pacient

Pracuje ako sestra na I. Ortopedicko-traumatologickej klinike Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Slovenskej zdravotníckej univerzity, kde zároveň prednáša sestrám Intenzívnu starostlivosť o pacientov v ortopédii. Pani Mgr. Mitschová organizuje tiež klinické semináre, kde sa venuje aj zlepšeniu edukácie pacientov od ich prijatia cez pooperačnú starostlivosť až po prepustenie do domácej liečby. Počas svojej praxe  zachránila mnoho pacientov pred imobilitou vďaka manažmentu ošetrovateľskej starostlivosti a zabezpečeniu včasnej rehabilitácie. Práca na ortopedickom oddelení je veľmi náročná a vyžaduje vysoké nasadenie, odbornosť, skúsenosti a ľudský prístup, čo sestričke Mitschovej rozhodne nechýba. „Počas mojej hospitalizácie bola angažovanosť pani vrchnej obdivuhodná. S enormným nasadením sa snažila urobiť maximum preto, aby pacienti mali zabezpečenú čo najkvalitnejšiu starostlivosť, a to aj za ťažkých podmienok, s ktorými sa borí naše zdravotníctvo pri nedostatku sestier a sanitárov. Napriek tomu si vždy našla čas na rozhovor s pacientmi, povzbudenie a úsmev, ktorý dodáva pacientom veľa síl často v neľahkých bojoch, ktoré sa dajú vyhrať iba vďaka pomoci skvelých sestier a lekárov,“ napísal o pani Mgr. Mitschovej v nominácii jej pacient.    

Mgr. Mária Tomová

8. Mgr. Mária Tomová

– na ocenenie navrhla Asociácia na ochranu práv pacientov SR

Pracuje ako sestra v Nemocnici na okraji mesta v Partizánskom. Svoju prácu v nemocnici vykonáva s prestávkami takmer 20 rokov. Nejaký čas pracovala dokonca aj v zahraničí. Prácu sestry miluje, a keďže ju to stále ťahá k pacientom, ako verejný zdravotník pracuje aj na čiastočný úväzok na Internom oddelení. Okrem práce ju zamestnáva aj starostlivosť o jej dcérku s ojedinelým ochorením, ktoré je spojené s rázštepom. Aj preto sa rozhodla založiť OZ Úsmev s čiarkou. Sama najlepšie vie, aká je zložitá starostlivosť o detičky s týmto ochorením, s akými bariérami zápasia rodičia a deti, ktoré potrebujú odbornú pomoc a starostlivosť v rámci multidisciplinárnej spolupráce, ktorá je často spojená aj so sociálnymi aspektmi starostlivosti. Práca predsedníčky tohto združenia Mgr. Tomovej si zaslúži veľké uznanie za to, že sa rozhodla podať pomocnú ruku ľuďom a malým  pacientom s podobným osudom s cieľom pomôcť a zlepšiť starostlivosť o deti s rázštepom.

PhDr. Júlia Pitoňáková

9. PhDr. Júlia Pitoňáková

– na ocenenie navrhol AGEL SSC a. s. 

Pracuje ako sestra na Internom oddelení a Jednotke intenzívnej starostlivosti v Nemocnici Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku. Pani doktorka je u pacientov obľúbená pre svoj empatický, zodpovedný prístup a komunikatívnosť. Svoju prácu vykonáva s dôrazom na individuálne potreby svojich pacientov, s ohľadom na kultúrne, sociálne aj etnické rozdiely. Mimoriadne pritom dbá na bezpečnosť, kvalitu poskytovanej starostlivosti a práva pacientov. Pri novodiagnostikovanom pacientovi si vždy nájde čas, aby mu vysvetlila všetko potrebné, čo si bude liečba jeho ochorenia vyžadovať. Podporuje svojich pacientov v sebamonitorovaní, vo vzdelávaní sa o chronických ochoreniach. Pani PhDr. Pitoňáková sa aktívne podieľa na zhotovovaní štandardov pre ošetrovateľské výkony, ktoré majú zaručiť kvalitnejšiu a bezpečnejšiu starostlivosť o pacientov.

PhDr. Anna Lipovská, PhD

10. PhDr. Anna Lipovská, PhD.

– na ocenenie navrhol Slovak Crohn Club 

Pracuje ako odborný asistent na Vysokej škole zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave, odbor Ošetrovateľstvo. Aktívne sa zúčastňuje odborných konferencií, webinárov a diskusných stretnutí pre sestry, ktoré pracujú v gastroenterologických a IBD ambulanciách. Pani PhDr. Lipovská je veľkou oporou práve pre pacientov so zápalovými ochoreniami čriev tzv. IBD (Inflammatory Bowel Disease), ktorým poskytuje cenné poradenstvo a praktické rady v liečbe a manažmente ich ochorení. Podľa pacientov združených v Slovak Crohn Clube, ktorí ju nominovali, je pani Lipovská vždy ochotná pomôcť, vypočuť, podporiť, je ústretová, profesionálna a má ľudský prístup. A to sú presne tie hodnoty, ktoré dokáže oceniť jedine pacient s neľahkým ochorením na celý život.

Ocenenie „In Memoriam“

Janka Mačugová

Janka Mačugová

– na ocenenie navrhla Šanca pre pečeň, o. z.

Svet je už takmer rok o niečo chudobnejší, o sestru Janku Mačugovú, ktorá zastávala nezastupiteľné miesto v tíme novovzniknutého Hepatobiliárneho centra v Michalovciach. Svoje povolanie vykonávala ako poslanie. Neúnavným úsilím pomáhala ťažko chorým, neraz nevyliečiteľne chorým, podporovať a udržiavať najcennejšie hodnoty, akými sú zdravie a život. Skúsenosti z praxe odovzdávala ďalej svojim osobitým prístupom aj mladším sestrám. Nové prístupy v ošetrovateľskej starostlivosti v odbore Hepatológia prezentovala na odborných seminároch na krajskej a celoslovenskej  úrovni. Kolegovia z Nemocnice s poliklinikou Štefana Kukuru v Michalovciam, a veríme, že aj jej pacienti a ich rodinní príslušníci na ňu budú spomínať ako na človeka, ktorý mal srdce na správnom mieste. Odpočívajte v pokoji, Janka.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach