Vyhoreli ste? Nerešpektovali ste svoje hranice

Aký je rozdiel medzi depresiou a syndrómom vyhorenia?

Rozdiel medzi nimi je, ale dôležité je poznať najmä to, čo ich často spája: Stres, pracovné preťaženie, neschopnosť regenerovať sily a spomaliť.

syndróm vyhorenia

Syndróm vyhorenia je známy pod anglickým názvom „burn out“ syndróm. Považuje sa za stav fyzického, duševného a emocionálneho vyčerpania a podľa Svetovej zdravotníckej organizácie ho charakterizujú predovšetkým tri dôležité atribúty: emočné vyčerpanie, depersonalizácia a pocit osobného zlyhania. Patrí sem citová otupenosť, úplná strata motivácie. Depersonalizácia sa prejavuje pocitmi odcudzenia, keď človek seba aj iných prestáva vnímať ako cenné osobnosti. Pocit osobného zlyhania sa spája s vnútornou prázdnotou, emočným, psychickým aj telesným kolapsom.

Bežný denný stres môže byť dobre fungujúcim motorom pracovného výkonu. Nepretržitý a chronický stres však časom vedie ku fyzickým aj psychickým zdravotným problémom. Depresia môže byť len jednou z kritických fáz. Hoci syndróm vyhorenia u nás nie je klasická psychiatrická porucha (považuje sa skôr za stav úplného vyčerpania), môže viesť ku depresii, ale aj naopak – depresia je často predstupeň.

syndróm vyhorenia

Podľa prieskumu Inštitútu stresu, ktorý sa uskutočnil na Slovensku, je viac ako polovica Slovákov vyčerpaných, so zníženou stresovou odolnosťou. Dá sa však odmerať miera stresu? Tzv. stresový audit s pomocou špeciálneho snímača vie odhaliť, ako fungujú sympatický a parasympatický nervový systém v tele. Zatiaľ kým prvý má na starosti mobilizačné, druhý zas relaxačné aktivity v organizme. Ak treba podať  výkon, do tela sa uvoľňujú hormóny ako adrenalín, noradrenalín, spotrebúvajú sa energetické zásoby. Relaxácia znamená spomalenie tepu, keď organizmus načerpáva energiu. Dôležitá je rovnováha medzi tým, ako sa telo dokáže mobilizovať a oddychovať. Dá sa to odmerať na základe variability srdcového tepu. Dnes už niektoré firmy dávajú svojim zamestnancom odmerať stresové skóre a na špeciálnych kurzoch ich učia techniky zvládania stresu. Jednou z nich je správne dýchanie.

V náročných situáciách môže byť pomôckou aj Sédatif PC. „Je to prírodný liek, ktorý sa tradične používa pri úzkostných stavoch, podráždenosti, poruchách spánku. Dokonca je vhodný aj pre tehotné či dojčiace ženy, ktorým sa takisto stres nevyhýba,“ vysvetľuje MUDr. Richard Wagner z Bratislavy. Jeho veľkou výhodou je fakt, že je na rozdiel od mnohých iných protiúzkostných liekov nenávykový a neutlmuje. Sédatif PC obsahuje šesť účinných  látok a balenie vám vydrží až 10 dní.

Ktosi povedal, že stres patrí k životu rovnako ako dýchanie a vzduch. Jeho prevenciou je dostatok spánku, pohybová aktivita a psychohygiena. Zvládanie stresu a prevenciu vyhorenia má každý vo svojich rukách: Naučme sa rešpektovať naše vlastné hranice.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach