Ako vydrží čerstvá kytica dlhšie?

8 krokov, aby zostala čerstvá kytica dlhšie

Je tu jar a mnohé z nás si ju prinášajú aj do interiéru. Kytice rezaných kvetov vedia úplne zmeniť atmosféru akéhokoľvek priestoru – bez ohľadu na to, či ide o bežné lúčne kvietky, alebo drahé exotické kytice. Ako môžeme ovplyvniť, aby nám skrášľovali obydlie čo najdlhšie? Tu je jednoduchý postup, ktorý môžeme vyskúšať bez zbytočných investícií:

čerstvá kytica

1. krok: Do čistej vázy napustíme teplú vodu, tak, aby siahala asi do štvrtiny nádoby.

2. krok: Pridáme dve lyžice cukru. Cukor dodá kvetom výživu a podporí ich otvorenie.

3. krok: Pridáme dve lyžice bieleho octu a všetko dobre premiešame. Ocot zabráni rastu nežiaducich baktérií a udrží kvety dlhšie čerstvé. Ocot sa dá nahradiť citrónovou šťavou.

4. krok: Z kvetov odstráňme všetky spodnélístočky, aby sa zbytočne nemáčali vo vode a nezačali odhnívať.

5. krok: Odstrihnime končeky odrezaných stoniek – približne 2,5 centimetra odspodu a dodržme šikmý sklon.

6. krok: Kvety vo váze usporiadajme a upravme do konečnej podoby.

7. krok: Umiestnime kyticu na miesto ďalej od radiátora – ak hreje, alebo do chladnejšej časti miestnosti, kde nie je prievan, ale ani priame slnko. Prehrievanie a priame slnečné žiarenie spôsobujú rýchlejšie zvädnutie kvetov.

8. krok: Každý druhý deň meňme vodu a vždy opätovne zrežme aj stonky kvetov a okrasných listov.

Jedinečné potreby niektorých druhov kvetov:

Okrem týchto základných krokov je fajn poznať špecifické potreby niektorých druhov kvetov. Napríklad: ak zrežeme tulipány, opäť narastú – potiahnu sa za najbližším zdrojom svetla. Hyacinty potrebujú svetlo, vydržia dlhšie, ak je v ich blízkosti zdroj svetla – stačí žiarovka. Narcisy nikdy nedávajme do vázy s inými kvetmi, pretože vylučujú látku, ktorá škodí iným druhom kvetov.  Navyše, sú dosť výrazné a krásne, nepotrebujú kombinovať. Najlepšie vyznejú v jednoduchej jednofarebnej alebo priesvitnej váze. Ruže, aby vydržali dlhšie, potrebujú teplú vodu. Neublížime im ani vodou okolo 50 stupňov Celzia, práve naopak.

-sz-