Čo o vašom zdraví vyklebetia raňajky?

Raňajkujete? Alebo vôbec neraňajkujete?

A ak raňajkujete, ako zvyčajne vyzerajú vaše raňajky? Možno by ste ani neverili, čo všetko vaše raňajkové návyky o vás môžu prezradiť…

raňajky dreamstime_xs_27303908

Anglické raňajky, vajíčka, nátierky, údeniny…

Ak si takéto raňajky zvyknete dopriať častejšie, paradoxné je, že zvyčajne sa v podobnom duchu nesie vaše stravovanie po celý deň. Pečená slaninka, párky, vajíčka, nátierky a ďalšie výdatné pochúťky na raňajky nám dodajú dostatok energie a čo je zaujímavé, na istý čas sa môže tento spôsob stravovania zdať pre telo prospešnejší ako prísne bazírovanie na zdravej výžive. Dokonca môže aj dlhšie trvať, kým telo začne naberať nadbytočné kilogramy. A dôvod? Organizmus pociťuje hojnosť, a tak nepociťuje potrebu naberať energiu do zásoby.

Riziká: Problém je vysoký obsah soli, chemických látok a dusičnanov v údeninách. Ak sa takýmto spôsobom stravujeme dlhodobo, môžu sa dostaviť bolesti hlavy alebo precitlivenosť na niektoré z týchto látok, pálenie záhy, zvýšený cholesterol, narastanie váhy, čo sa postupne prejaví aj na postave.

Dobrá rada: Ak vám pri takýchto raňajkách chýba na tanieri zelenina, môžu vám začať chýbať niektoré vitamíny a minerály a v dôsledku toho sa môže prejaviť aj znížená imunita. Uberte z tučných jedál na tanieri a pridajte viac zeleniny, ktorá vám okrem vitamínov dodá aj vodu. Mimochodom, nezabúdajte piť – ľudia, ktorí obľubujú takýto typ raňajok, obvykle pijú menej než ostatní. Okrem čistej vody nezabúdajte ani na minerálky, ktoré vám dodajú chýbajúce nerastné soli.

Sladké raňajky a cereálie

Ak na raňajky uprednostňujete bábovku, vianočku, koláče, hrianky s maslom a džemom, či nebodaj výdatné a osladené cereálie, znamená to, že už ráno ste v strese a pod jeho náporom pociťujete potrebu dať si niečo sladké, čo vás rýchlo nasýti a upokojí. Je možné, že už ráno pociťujete strach a obavy z toho, čo vás čaká v práci, alebo aké problémy budete musieť riešiť v rodine.

Riziká: Stres je spúšťačom hormonálnej reakcie a začne produkovať kortizol. To vyvoláva chuť na sacharidy a my pociťujeme potrebu doplniť si cukor, ktorý spotreboval mozog počas spánku. Ten by sme si, samozrejme, mohli doplniť aj formou chleba, alebo slaného pečiva. Ibaže čím viac máme v krvi stresového hormónu, tým máme väčšiu chuť na sladké jedlá. Niekedy môže preferencia sladkých raňajok signalizovať aj žalúdočné problémy. Máme totiž pocit, že sladké jedlo ľahšie strávime. Zvýšenú chuť na sladké však mávajú aj ľudia s hyperfunkciou štítnej žľazy, ktorí rýchle spaľujú energiu. U tých zase hrozí, že po takýchto raňajkách onedlho znovu dostanú hlad a chuť na sladké. Zvyčajne im však takto postupne začnú chýbať bielkoviny, čo sa prejaví na zoslabnutí a odbúravaní svalstva.
Ak je však príčinou chuti na sladké raňajky dlhodobý stres, nebude trvať dlho a na bruchu sa začne ukladať tuk. Priberanie je v takýchto prípadoch úplne bežné.

Diétne raňajky

V prípade, že patríte k dietárom a zo strachu pred tým, aby ste nepribrali, mávate na raňajky malé porcie, pozostávajúce najmä z knäckebrotu alebo iných chlebíkov obsahujúcich veľa vlákniny a k tomu trochu zeleniny, môže sa stať, že vaše telo začne jednoducho štrajkovať.

Riziká: Nedostatok tuku a železa sa tiež veľmi rýchlo môže prejaviť na zdraví. Zvýšená únava, nedostatok energie a anémia, to sú iba niektoré z problémov, ktoré sa môžu dostaviť. Aj vysoké dávky vlákniny môžu mať negatívne dôsledky. Naruší sa črevná mikroflóra a organizmus nedokáže takéto množstvo vlákniny spracovať. Potrava teda v tráviacom trakte zahníva a dôsledkom bývaju kŕče a hnačky.

Pojedanie bez ladu a skladu

Alebo žeby ste patrili k tým, ktorí pojedia na raňajky kadečo bez ladu a skladu a viac než tomu, čo majú na tanieri a v hrnčeku, venujú pozornosť sledovaniu televízie, čítaniu novín, lúšteniu krížoviek a ešte kadečomu inému? Tak potom sa ani nemôžete čudovať tomu, že mozog nedostal žiaden signál, že sme už mali na tanieri nejaké raňajky a že už by sme aj mohli mať DOSŤ!

Riziká: Pri takomto bezmyšlienkovitom hltaní všetkého možného zvyčajne prehĺtame aj veľké množstvo vzduchu, v dôsledku čoho sa môžu prejaviť problémy s trávením – kŕče v bruchu, nadúvanie, pocit, že nám jedlo „nesadlo“, že máme v žalúdku kameň. Okrem toho, že problémy s trávením začnú byť u nás na dennom poriadku, môžeme začať veľmi rýchlo priberať na váhe – a pritom často poriadne ani nevieme, z čoho… 😎 

Stáva sa však aj to, že v niektorých prípadoch ľudia s takýmto spôsobom stravovania môžu začať chudnúť, pretože telo nedokáže poriadne spracovať živiny, ktoré s jedlom dostáva. Ale toto býva skôr v tých prípadoch, ak sa takýto „stravník“ namiesto jedenia venuje všetkému možnému, až napokon zabudne jesť a zje iba veľmi málo. Keďže však nevenuje pozornosť tomu, čo vlastne zjedol, efekt v podobe chudnutia sa môže dostaviť až postupne.

Dobrá rada: Nachystajme si na tanierik  to, čo chceme na raňajky zjesť – budeme mať lepšiu kontrolu i prehľad.

Vôbec neraňajkujete?

Tak v tom prípade si uvedomte, že to nie je žiadne hrdinstvo, ale že svojmu zdraviu veľmi škodíte! Po noci organizmus potrebuje doplniť cukor, pretože spánok je preň vlastne etapou hladovania. V prípade, že sa ráno nenajeme, telo dostane signál, že bude potrebné začať si ukladať energiu a tomu dá prednosť pred jej vydávaním. Ľudia, ktorí si prvé jedlo bežne doprajú až okolo jedenástej hodiny, až potom začnú kadečo pojedať – pretože až potom sa u nich prebudí skutočný hlad. Mnohí potom pojedajú už takmer celý deň. Iní zase zo stresu potom už nejedia celý deň nič. Zato si to vynahradia večer. Často až dvojnásobnými porciami. Samozrejme, váha narastá a narastá – a pritom sme dopoludnia takmer nič nejedli! 😛

Riziká: Práve takíto stravníci sú najviac ohrození civilizačnými chorobami. Hrozí im infarkt, cukrovka, vysoký krvný tlak, ateroskleróza (pretože ich metabolizmus ukladá tuky, s ktorými nevie správne hospodáriť). Výnimkou nie sú ani kožné problémy a autoimunitné ochorenia.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach