Je čas podporiť svoju imunitu

Vitamín C, jeden z najznámejších a najobľúbenejších vitamínov na podporu normálnej funkcie imunitného systému. Aké sú ďalšie účinky vitamínu C a prečo je pre ľudský organizmus taký dôležitý? 

podporiť svoju imunitu

Nedostatok vitamínu C môže negatívne vplývať na celé telo. Dochádza k poškodeniu spojivového tkaniva, pretože už nie je možné vytvoriť dostatok kolagénu. Krvácanie ďasien a malé červené škvrny pod kožou bývajú prvými príznakmi nedostatku vitamínu C. Ako extrémna forma – skorbut, sa v priemyselných krajinách vyskytuje zriedkavo.

Vitamín C má v tele mnoho funkcií, ktoré súvisia s jeho schopnosťou vychytávať voľné radikály neprestajne napádajúce bunky a tkanivá nášho organizmu. Voľné radikály poškodzujú bunky, ktoré môžu následne odumrieť alebo zmutovať. Bunková drvina a degenerované bunky musia byť odstránené imunitným systémom.

Okrem tejto ochrannej funkcie má vitamín C veľa ďalších funkcií v imunitnom systéme. Leukocyty imunitného systému potrebujú vitamín C pri detekcii a likvidácii patogénov. Vitamín C pomáha bielym krvinkám, ktoré sú namierené proti patogénom (chemotaxia) a chránia membrány imunitných buniek. Tieto dôležité súvislosti boli podrobne preukázané v mnohých vedeckých štúdiách. Pri užívaní vitamínu C je však potrebné mať na pamäti, že telo dokáže vstrebávať a ukladať vitamín C len v obmedzenom množstve. Príliš rýchle alebo nadmerné zvýšenie hladiny vitamínu C v krvi je pre telo signálom, že sa vstrebalo príliš veľké množstvo vitamínu C. V takomto prípade telo prebytočný vitamín C vylúči. Z toho dôvodu je vhodné vitamín C do tela dopĺňať v menších dávkach v priebehu celého dňa.

podporiť svoju imunitu

Ďalší vitamín, ktorý má vplyv na našu imunitu je vitamín D, ktorý má špeciálne postavenie medzi ostatnými vitamínmi, pretože sa môže tvoriť v koži zdravých ľudí pomocou slnečného svetla. Z tohto dôvodu býva označovaný ako „slnečný vitamín“. Počas zimných mesiacov a v období, keď ľudia nie sú dostatočne vystavení slnku, je potrebné venovať zvláštnu pozornosť dostatočnému prísunu vitamínu D zo stravy. Zdrojom vitamínu D môžu byť ryby, vajcia, mlieko a niektoré druhy zeleniny (napríklad avokádo). 

Zinok sa zúčastňuje na viac ako 300 enzymatických procesoch. V tomto ohľade je zinok dôležitý pre metabolické procesy a pre tvorbu nových buniek a tkanív. Zinok sa taktiež podieľa na ochrane buniek pred oxidatívnym stresom a je nevyhnutný pre dobrú funkciu imunitného systému. Zinok sa nachádza v živočíšnych produktoch (mäso a tvrdé syry). Za dobrý zdroj zinku sa ďalej považujú strukoviny a  celozrnné produkty. 

Zinok zohráva dôležitú úlohu v adaptívnej imunite a je nevyhnutný pre tvorbu T-buniek, ktoré môžu likvidovať infekciou napadnuté bunky. Zinok sa tiež podieľa na tvorbe tzv. „natural killer cells“ . Tieto bunky sa podieľajú na ochrane buniek proti baktériám, vírusom, parazitom alebo zmutovaným bunkám.

Jednoduchá cesta, ako si v jesennom a jarnom období, v čase najvyššieho výskytu chrípkových ochorení je doplnenie potrebných vitamínov a vitamínov vo forme výživového doplnku Cetebe. Ten je na trhu v 2 formách – ako čistý vitamín C s vysokou dávkou až 500 mg  alebo vo forme kombinovaného produktu v kombinácii vitamín C, zinok a vitamín D.  Cetebe a Cetebe IMMUNITY Forte sú prémiové produkty, ktoré sú vyrábané špeciálnou technológiou (kapsuly s postupným uvoľňovaním). Takýto spôsob výroby zabezpečí nepretržitý prísun vitamínu C až po dobu 8 hodín. Majú vysokú biologickú dostupnosť až 98,6%.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach