Trápi vás bolesť brucha po jedle? Čo to znamená?

Väčšina tráviacich problémov odíde po úprave stravy alebo vyliečení z virózy. Ak vás však bolesť či nevoľnosť trápi dlhodobejšie alebo sa vracia, určite je na mieste vyhľadať lekára. Aké ochorenia môžu viesť k bolesti brucha vždy po jedle?

Bolesť brucha po jedle je neraz signálom základného ochorenia, ktoré treba správne diagnostikovať a liečiť. Keď vás bolí brucho pravidelne po jedle, môžu za tým byť tieto problémy:

Gastroezofageálny reflux

Refluxná choroba pažeráka nastáva vtedy, keď žalúdočná kyselina dráždi výstelku pažeráka. Pocítime pálenie záhy a bolesť žalúdka. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí, ktorí sa prejedajú alebo majú radi korenisté jedlá. Ak máme podozrenie na reflux, obmedzme korenené jedlá, kofeín, alkohol, vyskúšajme problém zmierniť voľnopredajnými antacidami. Ak to stále nepomáha, treba navštíviť lekára.

Syndróm dráždivého čreva

Táto črevná porucha môže spôsobiť bolesť žalúdka po jedle, plynatosť, hnačku i zápchu. Ak vás po jedle stále bolí žalúdok a máte problémy so zápchou alebo hnačkou, nechajte sa vyšetriť na syndróm dráždivého čreva.

Celiakia

Celiakia je imunitná reakcia na konzumáciu lepku, ktorá sa prejavuje rôznymi spôsobmi. Jedným z nich je bolesť žalúdka po zjedení lepku. Žalúdok môže bolieť aj pri miernej intolerancii lepku. Určite je potrebné vyhľadať lekára a zistiť príčinu.

Mohlo by vás zaujímať

Celiakia u detí: Ako zistíte, že vaše dieťa trpí celiakiou?

Bezlepkové potraviny sú už nejaký čas v móde. Mnohí sa však lepku musia vyhýbať z iného dôvodu – kvôli celiakii. Týka sa aj detí. Ako zistíte,… Čítaj ďaľej

Žalúdočné vredy

Ak zažívame po každom jedle dlhodobo bolesť, chudneme, vraciame, máme krv v stolici, prípadne anémiu, tieto symptómy poukazujú na žalúdočné vredy. Vredy sa tvoria vo výstelke pažeráka, žalúdka alebo tenkého čreva. Zvyčajne sa liečia liekmi na zníženie kyseliny a antibiotikami, takže je nevyhnutné navštíviť lekára.

Gastroparéza

Gastroparéza je známa aj ako „pomalý žalúdok“. V skutočnosti je to stav, pri ktorom dochádza k narušeniu presunu potravy zo žalúdka do tenkého čreva. Najčastejšími príznakmi gastroparézy sú: nevoľnosť, vracanie, pocit plnosti, strata chuti. Na diagnostiku sa používa scintigrafia — vyšetrenie, pri ktorom sa posudzuje rýchlosť vyprázdňovania žalúdka.

Gastroparéza vedie k čiastočnej paralýze svalov žalúdka a zabraňuje správnemu tráveniu, preto je potrebné ochorenie čo najskôr riešiť.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach