Liečivá púpava

Lúky, pasienky, kraje poľných ciest i záhrady sa na jar pozlátia záplavou žltých kvietkov púpav. Stovky rozkvitnutých slniečok vytvárajú od jari až do jesene celé koberce žiarivo žltej farby. Táto obyčajná burina vyčarí v prírode nádheru, čo až dych vyráža. No tento skromný kvietok dokáže oveľa viac.  Púpava je totiž priam zázračný dar matky prírody. Nielenže inak nehostinné, sivé kúty a stráne oblečie do prekrásnych šiat, ale má aj pozoruhodné liečivé schopnosti.

Pupava

Púpava je naozaj mimoriadne cenná burina. Už v stredoveku liečil slávny arabský lekár Avicena „mliekom“ z púpavových stoniek zápal očí. Jej listy obsahujú vitamín C, vitamíny skupiny B a takmer toľko provitamínu A ako mrkva. Okrem toho sa v nej nachádza značné  množstvo minerálov – draslík, sodík, hliník, meď, železo, vápnik, kremík, síra a fosfor. Je tiež bohatá na saponiny a horčíny .

Zlepšuje činnosť pankreasu, pomáha pri cukrovke…
Používa sa preto pri očistných kúrach. Púpava pôsobí močopudne, podporuje tvorbu žlče a žalúdočnej kyseliny, reguluje a urýchľuje trávenie. Zlepšením činnosti pankreasu pomáha pri liečbe cukrovky. Povzbudzuje činnosť pečene, žlčníka, obličiek a čriev, podporuje rast červených krviniek, a tým tvorbu a čistenie krvi, ako aj okysličovanie všetkých orgánov. Čistením krvného riečišťa znižuje krvný tlak a zlepšuje činnosť srdca. Čaj z púpavy pomáha pri tráviacich ťažkostiach a zabraňuje tvorbe a rastu žlčových kameňov.

Lieči boľavé kĺby, reumu i dnu
Aj pre boľavé kĺby a reumatických ochorenia je podľa bylinkárov púpava veľmi účinná. Odporúčajú počas šiestich týždňov denne zjesť za hrsť čerstvých mladých púpavových listov ochutených citrónovou šťavou. Zápar z púpavových listov uľaví tiež pri reume a dne. Táto všadeprítomná burina je doslova na zjedenie. Všetky jej časti – koreň, listy, stopky i kvety sú totiž  jedlé. Z mladých jarných púpavových listov  je výborný šalát a korene sa pripravujú podobne ako špargľa. Odporúčajú sa najmä diabetikom, pretože namiesto škrobu obsahujú polysacharid inulín. V Nemecku, Francúzsku a Taliansku preto púpavu špeciálne pestujú na tieto účely. Z kvetov púpavy zasa pripravíme chutný a liečivý púpavový med. Možno neviete, že známa náhrada kávy  – cigória sa vyrába z pražených koreňov pestovaných púpav. Chcete skúsiť niektoré  liečivé prostriedky z púpavy? Nech sa páči!

Púpavový sirup
Bylinkári ho odporúčajú ako výborný prostriedok proti jarnej únave. Štyridsať kvetov mladej púpavy spolu s 1 citrónom pokrájaným na plátky dáme variť do 1,5 l vody. Po zovretí stiahneme z ohňa a necháme vychladnúť. Vychladnutý vývar precedíme, pridáme 1,5 kg cukru a varíme asi 5 minút. Na záver prilejeme šťavu z troch citrónov a dobre premiešame. Horúci sirup vlejeme do fliaš, uzavrieme ich a obrátime hore dnom. Necháme prikryté vychladnúť. Počas jedného mesiaca užívame každý deň 4 polievkové lyžice sirupu.

Púpavový med
250 g púpavových kvetov bez zelených častí preperieme a zalejeme jeden a pol litrom vriacej vody. Zakryjeme a necháme stáť do nasledujúceho dňa. Potom cez jemnú gázu scedíme a kvety dôkladne vytlačíme. Do nálevu pridáme šťavu z jedného pomaranča a citróna 1,5kg kryštálového cukru a za občasného premiešania varíme do zhustnutia. Keď má šťava konzistenciu ako med, ešte teplú ju nalejeme do pohárov a uzavrieme viečkom. Uložíme na chladné a tmavé miesto. Púpavový med používame podobne ako včelí, sladíme ním čaj, alebo ho mažeme na chlieb.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach