Menopauza

Menopauza je strašná, ale keď prejde, budete sa cítiť viac sexy!

Pokoj po menopauze? Mnoho žien má pocit, že po menopauze sú konečne opäť samy sebou!

Menopauza je poplachom pre mnohé ženy, ktoré sa obávajú starnutia. Problémy s hormónmi, následná možnosť osteoporózy a podobných „stareckých“ ochorení strašia mnohé z nás. Ak však máte dobrý vzor, ani menopauza a roky po nej nemusia byť pre vás problémom a vôbec ju nemusíme dávať do súvislosti so starobou.

Menopauza

Starnutie nemá len negatíva

Mnoho žien žije v kulte mladosti a plynutie času v nich vyvoláva až priveľmi hysterickú reakciu a pocity hrôzy. Ak navyše máte mamičku, ktorá je straumatizovaná vyšším vekom a starnutím, to nie je to najlepšie. I tie najkrajšie ženy zostarnú a napriek tomu môžu byť krásne aj v päťdesiatke, či šesťdesiatke…

Obavy z neatraktívnosti

Nejedna žena sa obáva menopauzy i preto, že po tejto hormonálnej zmene už nebude pre mužov atraktívna. Cíti sa zle – stratila svoju ženskosť, nemôže už splodiť dieťa. Avšak to mužom nemusí vadiť a i žena po prechode môže byť pre nich rovnako atraktívna. Niet pochýb o tom, že mnoho žien menopauzu prežíva ťažko – bolesti svalov, nespavosť, návaly, výkyvy nálad a búšenie srdca, isto nie je to najpríjemnejšie, ale dnes už sú spôsoby, ako tieto negatíva aspoň obmedziť a minimalizovať.

Ach tie hormóny

Niet sa čomu čudovať, že tieto stavy majú obrovský vplyv aj na psychiku – nervozita sa vyhrotí do mnohých konfliktov, ktoré nič pozitívne zvyčajne neprinesú. Menopauza môže byť doslova vnímaná ako facka. Väčšina žien má v tomto veku dospievajúce deti, ktoré sú náročné. Menopauza je v každom prípade vysiľujúca, ale po nej môže prísť opäť svetlo.

Jeden príklad za všetky

Novinárka Barney Bardsley v denníku Daily Mail zverejnila svoje prežívanie menopauzy. Taktiež patrila k ženám, ktoré nemali v matke najlepší vzor. V mladosti bola totiž veľmi pekná a starnutím sa v nej zvyšovali obavy a strach. Menopauza bola pre ňu hrôzou. Barney tvrdí, že nikdy v stave „hormonálnej agitácie“, ako nazýva menopauzu, by neverila, že tmavý tunel v polovici života otvorí cestu do krajiny nových a nekonečných možností.

Po menopauze pohoda

„Môj prechod trval päť rokov od prvého zahrmenia v 49. rokoch, cez vrchol v 51 rokoch až po postupné oslabenie príznakov v ranej päťdesiatke. Teraz mám 55 rokov, len približne rok od ukončenia menopauzy a mám pocit, že prežívam niečo neznáme a trochu nečakané. Prežívam hlboký pocit pohody,“ vysvetľuje novinárka. Vo výskume, ktorý robila pre svoj článok medzi ženami v menopauze, bola veľmi prekvapená pozitívnymi reakciami žien – vo všeobecnosti boli pohodovejšie a pokojnejšie, navyše omnoho viac pozitívne naladené, ako mladšie ženy.

Cesta k sebe samej

Jej priateľka 65-ročná Carole tvrdí, že – „Jedna z najväčších vymožeností, ktoré prichádzajú po menopauze, je opäť nájsť samu seba.“ Zrazu máte omnoho viac času, nemíňate svoju energiu na menštruačný cyklus. Novinárka opisuje, že je to pre ňu akoby opäť získala vlastné telo – potom, čo ho ovládli zvláštne procesy – postupne puberta, tehotenstvo a následne menopauza. Svedkom toho, že život aj po menopauze môže byť zaujímavý a plný akcií i lásky je aj mnoho známych celebrít. Tak sa nebojme a radšej si užívajme každý deň svojho života, i tie, ktoré nie sú najpríjemnejšie.

Save