Mykózy a zápaly – nepríjemné spoločníčky žien

Pociťujete pálenie a svrbenie, cítite sa nepohodlne a vaše intímne prostredie je narušené. Neviete síce presne, o aký typ infekcie či zápalu ide, no aj napriek tomu viete, že vo väčšine prípadov ide o mykózy a zápaly, alebo o vaginálnu infekciu. Samozrejme, najlepšie je v každom prípade navštíviť lekára, ale napriek tomu je dobré vedieť, čo môže takúto intímnu nepohodu zapríčiniť a ako sa jej v budúcnosti vyhnúť.

Mykózy a zápaly

Čo môže narušiť rovnováhu pošvového prostredia?

?infikovanie pošvy baktériami, vírusmi či protozómami z vonkajšieho prostredia, ktoré sa napr. prenášajú na partnerku pri pohlavnom styku a vyvolávajú kvalitatívnu zmenu. Výsledkom je začervenanie sliznice, zápach a intenzívne bolesti pri pohlavnom styku.

?zmena rovnováhy pošvy spôsobená poklesom laktobacilov a premnožením iných, v pošve bežne prítomných mikroorganizmov. Túto zmenu môžu spôsobiť rôzne okolnosti, napríklad aj užívanie antibiotík. Vtedy si zapríčiníme pokles laktobacilov, ktoré sa starajú o zabezpečenie rovnovážneho stavu v pošve. Nastáva kvantitatívna zmena a začína proces dlhodobej liečby.  

 Je veľmi dôležité dbať na prevenciu a udržiavanie správneho (kyslého) pH intímneho prostredia, pomocou glykogénu a kyseliny mliečnej. Mnoho žien však práve v tejto fáze robí základnú chybu, keď sa  rozhodne liečiť prirodzený, nezapáchajúci biely výtok,  ktorý nepredstavuje žiadnu formu vaginálneho zápalu. Konajú tak v domnienke, že ide o kvasinkovú infekciu pošvy – mykózu.

Intímne problémy nás môžu potrápiť aj v lete…

A keďže nepríjemné ženské problémy prejavujúce sa zápalmi  pošvy, výtokmi,  či pálením, ktoré je sprevádzané svrbením, nás môžu riadne potrápiť  aj v lete, je najvyšší čas povedať si čo robiť, aby sme im predchádzali, alebo – ak už máme tú smolu, že nás postihli, ako si s nimi poradiť.

Neznalosťou si niekedy môžeme viac uškodiť, než pomôcť…

Asi 20 % gynekologických ochorení je zápalového pôvodu.  Nie vždy je správne liečbu svojich intímnych problémov riešiť vo vlastnej réžii, pretože niektoré nesprávne liečené infekcie môžu zanechať trvalé následky – napríklad neplodnosť, panvová bolesť a iné problémy. Pokiaľ sa napríklad stane, že pacientka si dlhodobo lieči bakteriálnu vaginózu voľnopredajnými antimykotikami, môže sa dostať do bludného kruhu recidív tohto ochorenia, z ktorého je potom možné vystúpiť až pomocou antibiotickej liečby. 

Mykóza, či bakteriálna vaginóza?

Bakteriálna vaginóza je najčastejšou príčinou pošvového výtoku u žien vo fertilnom veku (40 – 50 %), hoci povedomie a pochopenie tohto ochorenia je nízke. Vyznačuje sa znížením množstva laktobacilov a premnožením prevažne anaeróbnych mikroorganizmov. Najčastejším symptómom je zapáchajúci výtok a zvýšenie pošvového pH nad 4,5. Spôsobiť ju môže napríklad aj to, ak prechladnete v mokrých plavkách, alebo ste dlhodobo vystavená stresu, či liečená antibiotikami a rovnako tiež vtedy, ak to preháňate s hygienou intímnych partií. Rizikovou skupinou sú tiež ženy, u ktorých dochádza k hormonálnym zmenám (tehotenstvo, menopauza, užívanie hormonálnej antikoncepcie).

Vaginálna mykóza je diagnóza, ktorá sa tiež často vracia – často aj ako dôsledok opakovanej a nevhodnej samoliečby, keď v prípade problémov dlho odkladáme návštevu lekára. Stáva sa, že sa vyskytujú aj zmiešané zápaly, pri ktorých sa podieľajú okrem kvasiniek aj rôzne druhy baktérií. V prípade, že si naordinujeme samoliečbu nejakým voľnopredajným antimykotikom, môže sa stať, že zápal sa onedlho vráti, pretože liečebná terapia nepôsobila na baktérie. Preto lekár neraz musí zvoliť prípravky so širokým záberom, ktoré zničia kvasinky, aj škodlivé baktérie a súčasne budú mať aj ochranný účinok na prirodzené vaginálne prostredie. Ak sa vaginálna mykóza objaví 3 – 4-krát počas jedného roka, hovoríme už o chronickej mykóze a jej liečba môže byť náročnejšia. Vyvolávajúcimi príčinami tohto zdravotného problému môže byť aj ochorenie štítnej žľazy, cukrovka, málokrvnosť, užívanie niektorých liekov, kúpanie v silne chlórovanej vode, nesprávna životospráva, časté striedanie partnerov a podobne.

Medikamentóznu liečbu pri mykóze, aj bakteriálnej vaginóze je vhodné doplniť aj alternatívnou liečbou – napríklad vhodným vaginálnym roztokom, ktorý je určený na výplachy pošvy a oplachy vonkajších pohlavných orgánov.

Tip do domácej lekárničky každej ženy:

ROSALGIN EASY vaginálny roztok 5×140 ml

Mykózy a zápaly

ROSALGIN EASY je vaginálny roztok, ktorý je určený na výplachy pošvy a oplachy vonkajších pohlavných orgánov pri zápale ženských pohlavných orgánov a na bežnú ženskú hygienu.

ROSALGIN EASY obsahuje liečivo benzydamíniumchlorid, ktorý má pri miestnej aplikácii výrazný účinok proti bolesti, zápalu a opuchom. Tlmí bolesť spojenú so zápalom fyzikálneho, chemického alebo mikrobiálneho pôvodu (spôsobené baktériami a kvasinkami).

ROSALGIN EASY sa používa na liečbu zápalových prejavov pošvy, krčka maternice a vonkajších ženských pohlavných orgánov, vrátane tých, ktoré sa vyskytujú po liečbe cytostatikami a po ožarovaní. Liek sa tiež používa pred a po operačnom gynekologickom zákroku.

ROSALGIN EASY sa používa na výplachy pošvy a oplachy vonkajších rodidiel u žien a dievčat starších ako 15 rokov. U detí vo veku od 6 rokov je možné použiť liek na oplach vonkajších pohlavných orgánov.

  • Pohodlná aplikačná forma
  • Hotový vaginálny roztok pripravený na okamžité použitie
  • Vyšší komfort aplikácie bez potreby prípravy roztoku
  • Vyšší štandard hygieny- jednorazove balenie

www.rosalgin.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach