Trápi vás ekzém? Vyskúšajte tieto overené prírodné metódy!

Svrbivá, šupinatá, suchá pokožka je nielen nevzhľadná a nepríjemná, ale môže sa ľahko stať miestom, cez ktoré vniknú infekcie. Ekzémy trápia ľudí bez rozdielu pohlavia, dokonca i veku – môžu ich mať bábätká, väčšie deti, dospelí i seniori. Neraz súvisia s alergiami na pele alebo potraviny. Ako zlepšiť stav tejto svrbivej a suchej pokožky?

U väčšiny ľudí, ktorí trpia ekzémom sa prejaví už pred piatymi narodeninami, u ostatných v akomkoľvek bode života. Ekzém neznamená len obyčajnú suchú pokožku. Keď si toto miesto poškriabeme ľahko sa rozkrváca a vzniknú bolestivé tmavočervené škvrny. Pot a teplo ekzematickú pokožku ešte zhoršujú. Veľkým problémom je nájsť účinnú pomoc.

Imunitný problém alebo nedostatok proteínu v koži?

Donedávna sa predpokladalo, že ekzém je problémom imunitného systému. Nové štúdie vinia zo vzniku suchej šupinatej pokožky nedostatok proteínu, ktorý sa nazýva filagrín. Tento proteín spája kožné bunky ako malta murivo. To znamená, že ak je tohto proteínu nedostatok, priestor medzi „tehlami“ je väčší a naša pokožka je náchylnejšia na to, aby sa medzi bunky dostali látky, ktoré tam nemajú byť. Vtedy sa objaví začervenanie, šupinatosť a zápal.

Dermatológovia nám môžu na ekzém predpísať lokálnu liečbu. Zvyčajne aj dobre funguje, avšak ak by sme túto liečbu prestali používať problém sa opäť zvýrazní. Preto nečudo, že mnohých ľudí, ktorých trápia ekzémy zaujíma, či existujú prírodné lieky na ekzém alebo metódy, ktoré by fungovali dlhodobo.

Čo sa oplatí vyskúšať, aby sme zmiernili ekzémy?

Vynechajme zo stravy mliečne výrobky

Ak sa snažíme identifikovať hlavnú príčinu zdravotného problému, pomocníkom môžu byť eliminačné diéty. Mnohým pacientom sa uľaví od ekzémov, keď vynechajú mliečne výrobky. Samozrejme nefunguje to vždy, ale oplatí sa vyskúšať. 

Mohlo by vás zaujímať

Tehotenské ekzémy: Prečo vznikajú a čo s nimi?

Červené a svrbivé vyrážky nás nepotešia v žiadnom bode života. Počas tehotenstva však bývajú najnepríjemnejšie. Vzplanutie tehotenského ekzému môže byť kruté. Prečo tieto zmeny na pokožke… Čítaj ďaľej

Doprajme si liečivý kúpeľ

V lekárňach zoženieme mnoho prípravkov na enzymatickú pokožku vhodných do kúpeľa. Fungujú protizápalovo, hydratačne a zmierňujú svrbenie.

V rámci domácej liečby sú trendom aj kúpele s bielidlom (1/2 šálky bielidla v plnej vani). Avšak kúpeľ neodporúčame bez konzultácie s lekárom, nakoľko je mnoho prípadov ťažkých popálenín z tohto trendu.

Zmeňte miesto

Mnohí ekzematici vedia, že keď zmenia lokalitu aspoň na istý čas za miesto s čistejším vzduchom a vyššou vlhkosťou, odzrkadlí sa to aj na stave pokožky. Rozhodne sa to oplatí vyskúšať!

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach