Inkontinencia nie je tabu …

Mimovoľný, nedobrovoľný únik moču, postihuje nielen osoby v staršom veku, ale aj ľudí v produktívnom, aktívnom období a tiež deti. Inkontinencia moču nie je choroba, ale symptóm (príznak), ktorý poukazuje na poruchy dolných močových ciest. Je len samozrejmé, že o tomto probléme je hovoriť nepríjemné a ešte donedávna bola táto téma doslova tabuizovaná. Osoby, ktoré ňou trpeli, svoj problém tajili, nezriedka sa vyhýbali spoločnosti, žijúc pod neustálym psychickým tlakom, aby sa o ňom, podľa možnosti, nikto nedozvedel.

inkontinencia

Koľko ľudí takto trpí?
Podľa celosvetových štatistík nejaká forma úniku moču postihuje 5 až 20 percent ľudí. Na Slovensku ňou trpí odhadom 13 až 26 percent ľudí. Celkovo sa vyskytuje dva- až trikrát častejšie u žien než u mužov. Stresová inkontinencia postihuje väčšinou ženskú populáciu. U mužov je táto forma úniku moču zriedkavá a väčšinou súvisí s predošlou operáciou prostaty. Naopak, urgentná inkontinencia je častejšia u mužov ako u žien. Hyperaktívny močový mechúr sa na Slovensku vyskytuje u každej siedmej dospelej ženy a každá desiata žena nedokáže potlačiť urgentné nutkanie na močenie a pomočí sa. Napriek tomu, len každá štvrtá až piata žena vyhľadá lekára! Aj k tomuto rozhodnutiu však zvyčajne dôjde až vtedy, ak inkontinencia trápi ženu  dlhší čas. Niekedy to býva až po roku… Samozrejme, výskyt nedobrovoľného úniku moču v populácii tiež stúpa priamo úmerne so zvyšujúcim sa vekom.

Druhov je viac…
Nie každý z nás vie, že aj druhy inkontinencie môžu  byť rôzne –  v niektorých prípadoch ku nej môže dôjsť pri zvýšenej telesnej či duševnej námahe, v tehotenstve, ale aj ako dôsledok nejakého ochorenia, či po úrazoch. Niekedy môže ísť aj o kombináciu viacerých druhov. Podľa toho medzi najčastejšie sa vyskytujúce druhy inkontinencie patria tieto:

Stresová inkontinencia, ku ktorej dochádza napríklad po určitej fyzickej námahe, ale aj pri náročnej starostlivosti o chorého, spojenej s telesnou i duševnou námahou,  ale aj pri kašli, kýchaní, smiechu, podrepe, zdvíhaní a nosení bremien, ale aj v tehotenstve, či po ňom. Jednou z príčin môže byť aj nadváha. U žien je táto forma vôbec najčastejšia, zapríčiňuje ju pokles panvového dna – po pôrode alebo pri zníženej hladine estrogénov v klimaktériu. V mnohých prípadoch sa dá zvládnuť špeciálnym cvičením na posilnenie brušných a panvových svalov.

Urgentná inkontinencia – únik moču spojený s naliehavým nutkaním na močenie, ktorý môže byť taký silný, že pacient nestihne prísť na toaletu a dôjde k úniku moču. Príčinou vzniku urgentného močenia bývajú neurologické ochorenia, cukrovka, infekcie močových ciest, nádor močového mechúra, cudzie telesá v močovom mechúre a iné. Sval, ktorý kontroluje sťahovanie močového mechúra, je podráždený, nestabilný a sťahuje sa nepravidelne. Touto poruchou trpievajú predovšetkým starí ľudia. Obvykle je jej spúšťacím mechanizmom zle liečená infekcia močových ciest, nádory, cukrovka a u mužov zväčšená prostata.

Reflexná inkontinencia
Táto inkontinencia je dôsledkom neurologického ochorenia alebo úrazu mozgu či miechy – to znamená, že môže nastať i v mladšom veku. Mechúr sa v tomto prípade správa reflexne – ako napríklad u dojčiat – kedy k jeho vyprázdneniu dochádza úplne mimovoľne, odtekanie moču nie je možné riadiť.

Možno inkontinenciu liečiť?
Samozrejme, možnosti liečby úniku moču  existujú, a sú  čím ďalej tým účinnejšie a menej invazívne. V poslednom období nastal veľký rozmach liekovej aj chirurgickej terapie inkontinencie. Existuje množstvo liekov, ktoré spoľahlivo utlmia zvýšenú aktivitu mechúra, znížia frekvenciu močení cez deň i v noci. V prípade stresovej inkontinencie sú mimoriadne účinné aj špeciálne cviky.

Hygiena
Je pochopiteľné, že únik moču predstavuje pre pokožku a jej ochrannú funkciu veľkú záťaž, a to nielen v intímnych partiách. Vplyvom unikajúceho moču a pre pokožku škodlivého amoniaku, ale aj v dôsledku zvýšenej či konštantnej vlhkosti a zvýšenej teploty,  je pokožka  nadmerne zaťažovaná a vystavovaná škodlivým vplyvom.  O nepriaznivých dôsledkoch na psychiku už ani nehovoriac – najmä u žien. Neodmysliteľnou každodennou súčasťou  starostlivosti je teda zvýšená hygiena a ošetrenie namáhanej pokožky vhodnými absorbčnými pomôckami, ktoré sú, našťastie, v súčasnosti na výber od najtenších, menších i hrubších a väčších vložiek s vysokou absorbčnou schopnosťou, až po plienkové nohavičky, ktoré sú vhodné aj pre nemobilných pacientov trpiacich inkontinenciou moču. Moderné absorbčné pomôcky sú nielen účinnou a praktickou pomôckou pre dámy trpiace inkontinenciou, ale sú aj veľmi diskrétne, takže okolie si určite nič nevšimne a žena, či už mladšia, alebo staršia, ktorá je postihnutá inkontinenciou, sa bežne môže venovať všetkým obvyklým činnostiam a bez obmedzovania chodiť do spoločnosti, či do prírody bez akéhokoľvek obmedzovania.  Netreba sa báť hovoriť o svojom probléme a čím skôr sa poradiť s lekárom o tom, ako svoj problém riešiť a v lekárni o tom, aké inkontinenčné pomôcky si vybrať. A nezabudnite: Inkontinencia nie je choroba, ale  problém, ktorý možno riešiť.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach