Bolesti hlavy počas menštruácie: Trápia aj vás?

Bolestivé kŕče, nadúvanie, zvýšená chuť na jedlo a – samozrejme – krvácanie. Pozná to väčšina z nás. Môže to byť ešte horšie? Áno, ak sa pridá takzvaná menštruačná migréna.

Bolesti hlavy počas menštruácie sú tým posledným, čo by sme pri tom všetkom ešte chceli zažiť. Nepríjemná pulzujúca bolesť sa často spája práve s prvými dňami menštruácie alebo dňami tesne pred ňou. Nepríjemnou diagnózou trpí veľa žien, ale máloktorá z nás vie vlastne prečo to je a ako si pomôcť. Zvyčajne to riešime tabletkou proti bolesti. Našťastie, tieto bolesti za deň dva ustúpia a ukážu sa opäť o mesiac.

Kde je príčina?

Podľa odborníkov spôsobuje bolesti hlavy počas našich dní rýchly pokles hladiny estrogénu tesne pred začiatkom menštruácie. Keď ovulujeme a z vaječníkov sa uvoľní vajíčko, dosahuje hladina progesterónu a estrogénu vrchol. Chvíľku zostanú na špici, ale približne o týždeň neskôr telo stoplne tvorbu estrogénu a progesterónu, čím sa spustí menštruácia. Tento náhly pokles hladiny estrogénu spôsobuje bolesť hlavy a  zvýšenú citlivosť. Pridávajú sa zúžené cievy a výsledkom je: menštruačná migréna.

Čo bolesť zhoršuje?

Existujú však aj ďalšie faktory, ktoré prispievajú k nepríjemným pocitom: dehydratácia, väčšia strata krvi, zlý spánok. Ženy, ktoré trpia bežnou migrénou majú 60 percentnú pravdepodobnosť, že ich potrápia aj tá menštruačná. Bolesti hlavy môže spôsobiť aj hormonálna antikoncepcia. V každom prípade, bolesti hlavy počas menštruácie môžu byť rôznej intenzity – mierne, ale aj veľmi silné. Zvyčajne začínajú na jednej strane hlavy. Môžu sa pridružiť aj klasické príznaky migrény: citlivosť na svetlo, žalúdočná nevoľnosť.

Ako sa bolesti hlavy počas menštruácie zbaviť? 

Prvým krokom je prevencia – dbajme o dostatočnú hydratáciu, oddychujme, doprajme si dostatok spánku. Ak je bolesť neznesiteľná, pomôžme si voľnopredajným liekom, ale nepreháňajme to! Niektorí odborníci odporúčajú užiť aspirín alebo ibuprofén už pred očakávanou menštruáciou, pretože pomôžu bojovať so zápalom spôsobujúcim búšenie v hlave. Užívajme ich vždy s jedlom a podľa odporúčaného dávkovania. Pri veľmi ťažkých stavoch vyhľadajme lekára.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach