Vegánsky kolagén: Z čoho je vyrobený? Funguje vôbec?

V posledných rokoch sa čoraz častejšie hovorí o vegánskej a rastlinnej strave a jej prospešnosti pre naše celkové zdravie i životné prostredie. Nie je zložité vymeniť mliečne výrobky za výrobky z mandľového či sójového mlieka, ale čo taký kolagén? Fungujú jeho vegánske alternatívy? Čo vlastne obsahujú?

Kolagén ako životne dôležitý zdroj bielkovín, ktorého produkcia vekom klesá, prispieva k zmierneniu vrások a ochabnutia pokožky, zlepšuje štruktúru našich kostí a schopnosť vyliečiť sa zo zranenia. Predstavuje až 80 percent zo všetkých bielkovín v koži. Nedostatok kolagénu sa prejaví bolesťou kĺbov, stuhnutými svalmi a šľachami a výraznejšími známkami starnutia na pokožke.

Kolagén má živočíšny pôvod

Kolagénové doplnky výživy sú zvyčajne vyrobené zo živočíšnych produktov – z hovädzieho mäsa alebo rýb. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, neexistuje žiadny prírodný vegánsky zdroj kolagénu. Je 100 % na živočíšnej báze. Naše telá si však pri správnej výžive vytvárajú svoj vlastný kolagén, a práve tu môžu pomôcť „kolagénové“ produkty na vegánskej báze. Aj keď nebudeme teda telu dopĺňať čistý kolagén, môžeme zvýšiť tvorbu vlastného kolagénu rastlinnými prísadami. Obsahujú zložky potrebné na tvorbu kolagénu: oxid kremičitý, fytoceramidy, aminokyseliny, minerály a antioxidanty, najmä vitamín C, pretože ľudské telo prirodzene používa vitamín C na výrobu kolagénu.

Medzi rastliny stimulujúce tvorbu kolagénu patrí napríklad bambus. Je najbohatším rastlinným zdrojom oxidu kremičitého na svete, stopového prvku, ktorý je základným stavebným kameňom kolagénu.

Ako funguje?

Zmes antioxidantov, minerálov a aminokyselín, ktorú označujeme ako vegánsky kolagén, je síce zdravým doplnkom, ale nebude mať taký silný účinok ako kolagén živočíšneho pôvodu. Prečo? Pretože jeho účinnosť závisí od schopnosti vášho tela prijímať prísady stimulujúce kolagén a schopnosti ho vytvárať (čo závisí od faktorov, ako je vek a individuálny metabolizmus).

Na druhej strane, vegánsky kolagén je tvorený zdravými rastlinnými zložkami, ktorých výhody presahujú produkciu kolagénu. Môžu posilňovať kĺby, svaly a kosti, zvyšovať energiu, podporovať imunitný systém, zlepšovať sezónne príznaky alergie, zlepšovať spánok, znižovať úzkosť, chrániť pečeň, podporovať hojenie rán a, samozrejme, pomáhajú spomaľovať prejavy starnutia.

Kde nájdeme vegánsky kolagén?

Ak hľadáme výživové doplnky tohto typu, nájdeme ich pod týmto označením. Zvyčajne obsahujú vitamín C, aminokyseliny a ďalšie rastlinné živiny. Tieto zložky však nájdeme aj v potravinách. Medzi potraviny bohaté na vitamín C patria citrusové plody, bobule, cesnak, kel, paprika, papája, paradajky, brokolica, ružičkový kel a jahody. Medzi potraviny bohaté na minerály zinok, meď a kremík patria tekvicové semená, kakao, sezamové semienka, špenát, mandle, kešu, cícer, ovos, šošovica, slnečnicové semená, švajčiarsky mangold, spirulina, huby shiitake a figy.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach