Dojčíte? Dbajte o dostatok tekutín!

Dostatočné množstvo tekutín je dôležité pre zdravie každého človeka. Ešte dôležitejšie je, aby sme mali dostatočný pitný režim v období, keď dojčíme svoje dieťatko. Koľko by sme mali piť a aký by mal byť pitný režim pri dojčení? Aké sú príznaky, že pijeme málo tekutín?

Pitný režim pri dojčení

I keď neexistuje žiadne konkrétne pravidlo o tom, koľko tekutín by mala piť dojčiaca žena denne, niet pochýb o tom, že by sme mali dbať o pravidelné pitie vody priebežne počas celého dňa. Našťastie, naše telá vedia samy povedať, kedy je najvyšší čas napiť sa. Hydratácia je nevyhnutná pre celkové zdravie dojčiacej matky a pomôže nám udržať si dostatočnú produkciu mlieka. Tiež treba vedieť, že i keď dehydratácia spôsobuje menej mlieka, pitie väčšieho množstva vody, ako potrebujeme tvorbu mlieka nezvýši.

Ako telo dojčiacej ženy oznámi, že potrebuje vodu?

Smäd

Najdôležitejším signálom, ktorý treba sledovať, je smäd. Ak máme smäd, znamená to, že nepijete dosť. Dobrým trikom je dať si vždy pohár vody pred dojčením alebo počas neho.

Suché pery alebo ústa

Hovorí sa, že pitie dostatočného množstva vody je kľúčom k žiariacej pokožke. Platí to ešte viac o perách. Ak máme suché pery alebo cítime sucho v ústach, je to signál, aby sme sa napili.

Farba moču

Všímajme si farbu moču. Tmavý moč je príznakom dehydratácie. Moč by mal byť bledý, tmavší býva jedine ráno, po nočnom spánku.

Bolesti hlavy

Dehydratácia sa prejavuje tiež bolesťami hlavy. Často ide o pulzujúcu bolesť na oboch stranách hlavy, ktorá sa zhoršuje fyzickou aktivitou.

Tipy na dostatočnú hydratáciu dojčiacich žien

Okrem pitnej vody si doprajme potraviny s vysokým obsahom vody: polievky, rôzne smoothie, ovocie a zeleninu. Vyhýbajme sa všetký sýteným nápojom, malinovkám, kolovým nápojom, radšej si minerálku alebo vodu ochuťme citrusovou alebo inou ovocnou šťavou. Obmedzme kávu a čaje s obsahom kofeínu, pretože dehydruje.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach