Dojčenská kolika

Ako si s ňou účinne poradiť?

Novopečení rodičia určite budú súhlasiť s názorom, že dojčenská kolika je jedným z najhorších zážitkov nielen pre novonarodené dieťatko, ale rovnako tak aj pre jeho vystrašených rodičov, ktorí by veľmi radi pomohli, ale často nevedia ako.  Ťažko zvládnuteľné záchvaty kriku, usedavý plač dieťatka, kŕčovité zvieranie pästičiek, nafúknuté bruško a priťahovanie nožičiek k brušku – to všetko poukazuje na bolesti bruška, ktoré môžu prerásť do skutočnej koliky. Čo všetko môže byť jej príčinou a ako si s ňou možno poradiť?

Dojčenská kolika

Kolikové bolesti sa často objavujú približne 15 minút po nakŕmení dojčiatka  a stáva sa, že sa po dvoch až troch hodinách cyklicky opakujú.

Príčiny môžu byť rôzne:

Mamičky, pozor na vlastný jedálniček!

Ak dojčiatko trpí kolikami, jeho mamička by si mala dávať dobrý pozor na to, čo zaradí do svojho jedálnička. Vylúčte z neho všetky potraviny, ktoré spôsobujú nadúvanie – teda strukoviny, karfiol, kaleráb, kapustu, brokolicu, ale aj čerstvé pečivo či chlieb, cesnak, cibuľu, ale aj sýtené minerálne vody.

Príčiny u dieťatka

Príčinou dojčenskej koliky môže byť aj to, keď dieťatko príliš hltavo pije, pričom sa nahltá vzduchu, alebo keď je kŕmené z dojčenskej fľaše, ktorá má priveľký otvor v cumli. Na vine môže byť aj nezrelý tráviaci systém dieťatka, ktorý si ešte nedokáže poradiť s tým, ak jeho matka konzumuje väčšie množstvo potravín z kravského mlieka. V niektorých prípadoch však môže byť príčinou aj intolerancia laktózy, alebo fajčenie rodičov v domácnosti, ktoré takisto môže spôsobovať dojčenskú koliku. Po príčinách koliky u dieťatka treba pátrať a v prípade, že nepomôžu bežné opatrenia a dobré odskúšané rady, treba sa poradiť s lekárom.

Čo všetko pomáha?

Rodičia detí, ktoré trpia kolikou, určite ocenia zopár dobrých rád, ktorých nikdy nie je dosť. Účinnou pomocou, ktorú rozhodne treba mať v takýchto chvíľach naporúdzi v domácej lekárničke, sú probiotické kvapky, možno vyskúšať jemnú masáž, čaje alebo liečivé bylinkové obklady.

BioGaia probiotické kvapky

BioGaia Probiotické kvapky sú jednoduchý, bezpečný a pohodlný spôsob, ako zmierniť detskú koliku, zlepšiť zdravú funkciu trávenia a posilňujú imunitu. Vzhľadom na možnosť pridávania do potravín alebo nápojov, alebo jednoducho podať na lyžici, sú ideálne pre dojčatá a malé deti, či iné osoby, ktoré nemôžu užívať tablety.
BioGaia kvapky obsahujú Lactobacillus reuteri Protectis rozmiešané v oleji. Len päť kvapiek denne poskytuje odporúčanú dennú dávku 100 miliónov aktívnych zdraviu prospešných baktérií L. reuteri Protectis, ktoré sú pripravené potlačiť škodlivé baktérie a vytvoriť zdravú rovnováhu v zažívacom trakte.

Dojčenská kolika

? Odporúčané dávkovanie:
5 kvapiek denne, 25 dávok v 5 ml fľaštičke

? Obsah v 5 kvapkách:
100 miliónov živých, aktívnych baktérií Lactobacillus reuteri Protectis

? Pomocné látky: Slnečnicový olej, triglyceridový olej so stredným reťazcom, oxid kremičitý.

? Použitie

Päť (5) kvapiek denne alebo podľa rady lekára. Pred použitím dobre potriasť.

? Návod na použitie
Pri podávaní, fľaštičku mierne ohrejte v dlani, nakloňte pod uhlom 45 stupňov tak, aby sa tvorili kvapky. Kvapky podávajte na lyžičke alebo v akomkoľvek vhodnom nápoji alebo jedle. Po použití, jemne kliknite na dno fľaštičky, aby sa vyčistil dávkovač. Nepridávajte do horúceho jedla a nápojov, pretože môže dôjsť k poškodeniu živých kultúr. Kvapky nemenia chuť nápojov alebo jedla.

? Uchovávanie
Uchovávajte v chladničke pri 2-8 ˚ C.

Tip na jemnú masáž

Jemná masáž dieťatko upokojí, dôležité však je, aby sme nemasírovali dieťatko bezprostredne po jedle. V miestnosti by malo byť príjemne teplo. Dieťatko si položíme na deku alebo osušku, do dlaní si votrieme trochu detského olejčeka, ktorý môžeme (ale nemusíme) obohatiť kvapkou éterického olejčeka, ktorý je vhodný pre malé deti. Vhodný je napríklad levanduľový či mandarínkový. Potom pomaly a v smere hodinových ručičiek, jemnými krúživými pohybmi, masírujeme bruško dieťatka. Masáž môže pokračovať tým, že nožičky dieťatka párkrát pokrčíme smerom k hrudníku a potom zase vystrieme. Inokedy môže dieťatko upokojiť jemné pohládzanie dlaňou od hrudníka cez bruško a nožičky až dolu.

Dojčenská kolika

Bylinkové čaje a obklady

Blahodarne a upokojujúco môžu pri kolike pôsobiť detské čaje – napríklad feniklový. Rovnako účinný je aj obklad z lúčnych kvetov (zmes byliniek kúpite v lekárni alebo drogérii). Postup je nasledovný: Hrsť sušených byliniek zabalíme do plátna alebo gázy, položíme na tanier a nakvapkáme na to dostatočné množstvo horúcej vody. Prikryjeme druhým tanierom a necháme asi 10 minút zapariť. Po uplynutí tejto doby obidvomi taniermi vylisujeme bylinkový obklad tak, aby sme z neho vytlačili prebytočnú vodu, vyskúšame, či má príjemnú teplotu a až potom ho priložíme dieťatku na bruško a prikryjeme niečím, čo obklad udrží teplý – napríklad osuškou. Obklad necháme pôsobiť asi 20 minút. Tento postup môžeme opakovať po hodine, alebo podľa potreby. Dôležité je, aby bylinkový obklad mal príjemnú teplotu, ktorá zahreje bruško a uvoľní koliku.

Dojčenská kolika

Našťastie, vo väčšine prípadov dojčenské koliky vo veku troch až šiestich mesiacov u detí pominú a deti z nich „vyrastú“. Samozrejme, za predpokladu, že kolika nemá iný dôvod. V takom prípade sa určite treba poradiť s lekárom.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach