Ach, tie deti! Viete, prečo klamú?

Dôvodom klamania predškoláka je úplne čosi iné ako keď klame dieťa školského veku, a preto nie je detské klamstvo ako detské klamstvo. Pozrime sa, prečo to vlastne robia – v jednotlivých etapách detstva.

Skúška fantázie a zábava

Štvorročné dieťa klame svoje okolie kvôli niekoľkým dôvodom, pri ani jednom z nich si však neuvedomuje, že by robilo niečo zlé. Napríklad štvorročný Michal povedal svojej mame, že jej otec sa občas hrá s podprsenkami. Keď sa opýtala, kedy, odpovedal jej, že v sobotu dopoludnia. Už na prvý pohľad je toto nevinné klamstvo smiešne, veď väčšinou muži majú iné veci na práci v sobotu dopoludnia ako hrať sa s manželkinou podprsenkou, ale môže urobiť i zlo. Mamička sa opýtala muža, či je to pravda, samozrejme, nasledoval výbuch smiechu. 

Potrestať či nepotrestať dieťa za takéto nevinné klamstvo?

Veď nabudúce to môže byť niečo horšie… V každom prípade si treba uvedomiť, čo tých dieťa chcelo dosiahnuť. Zvyčajne len upútať na seba pozornosť, určite nechcelo vyvolať rozvrat medzi svojimi rodičmi. A čo, ak sa z dieťaťa stane patologický klamár? Psychológovia tvrdia, že detské klamstvá v predškolskom veku treba brať s nadhľadom, pretože deti si s nimi kreujú fantáziu, podporujú tvorivosť, všímajú si reakcie okolia. Samozrejme, musí to mať svoje hranice.

Nie je to nič fatálne

Tento druh nevinných hravých detských klamstiev je podľa odborníkov naopak pozitívnou známkou a nemusíme sa obávať toho, že z dieťaťa vyrastie chronický a patologický luhár. Je dokázané, že predškoláci, ktorí majú vyššie IQ s väčšou pravdepodobnosťou používajú podobné klamstvá. Nikdy však nejde o závažné veci. Rovnako je potvrdené, že deti, ktoré takto v ranom veku testujú reakcie okolia majú lepšie sociálne zručnosti v období dospievania. Dôležité je adekvátne na ich klamstvá reagovať – usmiať sa na nich, povedať, že si do pekne vymysleli a nepodporovať ich pri klamstvách, špeciálne ak ide o vážne veci.

Prečo klamú 2-3-ročné deti?

Takéto malé deti si neuvedomujú rozdiel medzi realitou a klamstvom. Používajú jednoduché klamstvá, keď chcú odvrátiť, aby sa niečo udialo alebo niečo získať. Napríklad oklamú, že nemajú pocikanú plienku, keď nechcú byť prebalené, alebo že chcú ísť spinkať, lebo vedia, že dostanú mliečko, pritom spať sa im nechce. Rovnako môžeme čakať, že ak dieťa obviníme s hnevom alebo zlosťou – napríklad za to, že rozbilo vázu, bude klamať, že to ono nebolo, neprizná sa. Ak však zvolíme iný prístup, dieťa nám samo povie, ako sa to stalo a pravdivo. Práve takýto spôsob komunikácie by sme mali podporovať.

Mohlo by vás zaujímať

Super potraviny, nielen pre malé deti

Niekedy je ťažké naučiť dieťatko jesť potraviny, ktoré chceme, aby kvôli zdravotným pozitívam konzumovali, ale verme, že čím skôr začneme tým lepšie. Nezabúdajme na to,… Čítaj ďaľej

Školáci majú už iné dôvody klamstiev

Deti v tomto veku už vedia, že klamú, i to, že to nie je dobré. Robia to kvôli tomu, že majú svoje vážne dôvody. Veľmi často je to strach pred trestom – či už zo strany školy alebo rodiča, strach pred tým, že niečo nezvládnu alebo urobia zle. Ich klamstvá bývajú prešpekulované, neraz odpozerané alebo ich páchajú v spolupráci s inými deťmi, aby zakryli pravdu. Tie môžu prerásť do nebezpečných klamstiev adolescentov. I preto je veľmi dôležité počas základnej školy vytvárať prostredie plné dôvery a priestor na diskusiu medzi dieťaťom a vami. Dôvodom klamstiev v pubertálnom veku môže byť i snaha o osamostatnenie sa. Je však dôležité, aby vedeli, že každým klamstvom strácajú vašu dôveru.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach