Máte obavy, že váš adolescent trpí samovražednými myšlienkami?

Nebezpečenstvo depresií, šikanovania, úzkostných stavov sa dotýka čoraz menších detí. Nové formy sa rozvíjajú vďaka internetu a sociálnym sieťam, ktoré tiež podporujú rozvoj negatívnych pocitov a myšlienok. Nie je to tak dávno, čo sa v súvislosti s rôznymi hrami kolujúcimi na sociálnym sieťach hovorilo o riziku samovrážd a samovražedných pokusoch detí a adolescentov.

trpí samovražednými myšlienkami

Ako mať istotu, že ten náš adolescent neuvažuje nad samovraždou alebo ublížením sebe samému?

Istotu prakticky nikdy nemôžeme mať, ale ako rodičia by sme ho mali poznať najlepšie. Už len malá zmena správania môže napovedať mnohé, a preto je dôležité mať medzi sebou pevný úprimný vzťah plný dôvery. Inak nám naše dieťa, najmä v tomto nebezpečnom veku nemusí povedať, čo ho trápi, i keby to mohli byť pre detskú respektíve mládežnícku psychiku veľmi zaťažujúce veci.

Sledujme jeho spánkové návyky

Odborníci na psychiku a duševný vývoj detí a dospievajúcich upozorňujú, že veľmi dôležité je sledovať spánkové návyky dieťaťa. Tie môžu tiež napovedať mnohé. Toto sú signály, ktoré nám môžu napovedať, že naše dieťa má psychické problémy, ktoré môžu vyústiť do samovražedných sklonov:

– odlišný čas zaspávania ako obvykle býva často spojený s nespavosťou a nočnými morami,

– prerušovaný, plytký, nekvalitný spánok, skoré budenie s neschopnosťou už zaspať môže signalizovať rôzne obavy, psychické problémy, ale aj šikanovanie

– ak navyše dieťa aj počas noci kontroluje svoj mobil alebo v skorých ranných hodinách ešte kým vstanete, na ňom niečo píše, je nervózne, keby v noci nemalo byť bez mobilu alebo tabletu, skrýva pred vami komunikáciu, je predpoklad, že sa deje prostredníctvom sociálnych sietí niečo negatívne, čo naše dieťa ničí.

Funguje to však aj naopak

Deti a mládež, ktorá nemá dostatočný kvalitný spánok sa stáva zraniteľnejšou. Spánok je najmä v období puberty mimoriadne dôležitý a jeho nedostatok môže spôsobiť aj chaos v hormonálnych hladinách. Niektoré štúdie dokázali priamu súvislosť medzi depresiami a samovražednými sklonmi a nespavosťou, či nekvalitným spánkom. Nekvalitný spánok a jeho nedostatok taktiež môže byť základom pre samovražedné myšlienky.

Dobrým a neškodným pomocníkom sú tablety magnézia, ktoré vedia navodiť potrebný spánok a taktiež pôsobia proti depresii, ktorú je možno vďaka nim lepšie zvládnuť. Samozrejme, netreba nič bagatelizovať a pri podozrení sa neváhajme poradiť s odborníkom.

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach