Celý deň naboso

16. apríl – Dnes sa neobujem, budem naboso !

Lákavé  predsavzatie jeden deň stráviť bez topánok. Naboso, tak ako prišli do kolísky a stali sa neoceniteľnou súčasťou všetkých krokov človeka na Zemi. Odtlačky, stupaje, šľapaje  bosých ľudských  nôh sú toho nezvratným dôkazom.  Niet presných údajov kde, ale vieme, prečo vznikla myšlienka venovať do roka jeden deň fenoménu „bosá noha“. Bolo by to kolosálne, keby tento spontánne dohodnutý deň (16.4.) všetci na celom svete chodili bosí! Ministri, direktori, biskupi, herečky, mamičky, bezdomovci v priamom televíznom prenose! Aj bozky by si dávali bosky… Sú tu však zatiaľ morálne, spoločenské, náboženské a iné zábrany a dokonca aj trestné sankcie za „verejné pohoršenie“ prebehnúť, pobaviť sa i pracovať bez topánok (pekný doplnok aj pre Deň bez auta). Napriek tomu, „bosé nohy“ už majú svojich prívržencov (a to nielen na jeden deň). Keď sa pridá rodina, už to bude užitočná zábava. Možnosti spestriť si taký deň rátajme na dni.

nabosoPonúka sa 100 dôvodov,

prečo pestovať kult bosých nôh. Bola by to celá kniha, ostaneme však pri ponukách na potešenie pre okruh tých našich najbližších, atrakcie, vzrušujúce témy na besedy pri stole či pri vatre. Je veľa predsudkov, s ktorými sa treba vyrovnať. Aj za cenu namáhavých potuliek.

Túra v túlavých topánkach

V dobrej partii stopárov je vždy veselo. Na výpravy berú len tých najskúsenejších, k nim patria dodnes severoamerickí Indiáni. Šľapaje, z ktorých skúsení stopári vedia čítať ako z Veľkej knihy prírody, zistili, že tu a tu kráčala ľudská noha už pred tisícročiami, alebo že tu ešte nevstúpila. Stopy po chodidlách na Lune návštevníci zo Zeme už čoby dôkaz zanechali i keď v prašnom povrchu a v bezvetrí je otázne, dokedy ostanú viditeľné. Na našej planéte sa éra bosých nôh skončila pred tisícročím, keď si vtedy už  známu ochranu nôh pred zimou, či poraneniami vedel urobiť človek z kože ulovenej zvere. Prvú topánku, ktorá plnila  aj funkciu zdravotnú, aj spoločenskú, si obul náš predok asi pred 1000 rokmi. Začala sa rozlišovať mužská a ženská obuv, inak sa obúval otrokár a inak jeho otroci. Iba 250 rokov je tomu, čo sa topánka stala aj súčasťou módy. Pre spoločnosť je topánka symbolom vlastníctva, rozdeľuje ju na chudobných a bohatých, filozofia života charakterizuje a vplýva na ich vlastnosti vo svetle panujúcej morálky. Bosá noha ustupuje do tieňa módnych noviniek, ktoré sú hviezdami rozprávkových zbierok. Najväčšiu, svetovú popularitu získala zbierka 70 unikátnych párov špičkovej úrovne v Českom Krumlove. V tejto súťaži neostáva bokom ani Baťa,  jeho Shoe Museum v Toronte je vyhľadávanou raritou mesta.  Kráľovnou zberateliek drahých exkluzívnych lodičiek, žabiek, čižmičiek je americká boháčka Darlen Flynn. Do tejto nedostižnej kolekcie investovala 500 000 dolárov!   Naša celebrita sa uskromňuje, že má „iba“ zopár párov na vysokých opätkoch. No väčšiu radosť môže mať, keď jej i to  úprimne závidia…          

Legenda chodí bosá,

píše naša spisovateľka A. Gundová v knihe o obetavom živote Matky Terezy, nositeľky Nobelovej ceny, medzi najbiednejšími v nepredstaviteľnej biede trpiacich Indie. Bosých tolerujú na verejnosti, ak ide o žobrákov, nie o výstrelok bujnosti „zlatej mládeže“. Naboso chodia mnísi asketických rádov, jeden  založil Sv.František z Asissi, hlásal život v poníženosti  a službe chorým i chudobným.  Podľa neho má aj meno nový pápež František, na Veľkú noc navštívil starých, chorých a nešťastníkov vo väznici, ktorým podľa obradov  pokory a zmierenia umýval a bozkával bosé nohy. Kto to dokáže, tiež bosý a pri dotyku holej nohy so zemou, v krajine  kde žije, odmenou mu je úžasný pocit prečerpávania energie do seba a posilnenie sebadôvery. Nevyzuť si topánky pred vstupom do moslimskej mešity je urážkou a nemusí to dopadnúť bez incidentu.  Vyzuť – či nevyzuť, je dilema pri návšteve na pozvanie do luxusného bývania. Ak nie sú pripravené veľavravné papuče pri vchode, slušnosť káže neprešľapovať dlho v otvorených dverách…

Lepšie je byť bosá a bohatá, či požičať si a zbohatnúť? ­

Tromfy majú v rukách ženy, sršia rozumom, keď môžu využívať možnosti dostať sa na červený koberec slávy. Súboj „dlhonožiek“ vyhrala a stále je v kurze hviezda našich topmodeliek Adriana Sklenaříková. Dvakrát bola v Cannes najobdivovanejšia a „vytasila“ najsilnejšie ženské zbrane. Najdlhšie a najkrajšie nohy topmodeliek (124cm) aj bosá, aj v topánkach s vysokým opätkom. Dlho bola osobnosťou Wonderbry ako topmodelka s najkrajšími prsiami. (Zaradené do poistnej kategórie 3 miliónov dolárov, ktoré ešte prevyšuje pornohviezda Dolly Parton a superhviezda, speváčka a tanečnica, nezdolateľná Tina Turner!) Za ňou naboso ešte“bosá“ ďalšia Slovenka,  Adriana Čerkanová. Keď povieme bosá – bosá vyhrala v Londýne na ďalšie obdobie post osobnosti Wonderbra, mala dvadsať a medzi hviezdami bola bosá, teda celkom ešte nedospelá. V jednej americkej ankete najviac vysokoškoláčok si už nepamätá na prvý sex, ale na prvé ozajstné topánky, ktoré si kúpili.  Nohám ešte  vďačí za veľký podiel na úspechoch  naša slávna tenistka  Dominika Cibulková. Najradšej by hrala bosá, kde len môže, ukáže sa v plnej kráse aj bez drahých špeciálnych tenisiek. Pribúda bosonohých športovcov a športovkýň. Beh naboso bol v staroveku samozrejmý. Na populárnom polmaratóne bosonohých pod Urpínom uznanie získali za pevnú vôľu vydržať aj slovenskí maratónci.  Kickbox – bojové umenie – sa ujal aj na olympiáde. Na Slovensku najsilnejší úder päsťou a bodovanie za kontakt s bosou  nohou majú košickí kickboxeri. Nový šport, ktorý sa rýchlo šíri i v spálňach, je „pretláčanie nohami“. Odohráva sa na ideálnom bojisku – odostlaná posteľ. Dvojice si sadnú proti sebe a zakliesnia sa palcami na nohách do seba a ide o to, kto koho vytlačí z miesta. Hra pre deti, povie ten, kto neskúsil. Ak je taký šikovný, poradia mu večer pri vatre. Skutočnú odvahu preukáže ten, kto bosonohý prebehne 3m dlhý „koberec“ z rozžeraveného uhlia (650° C!).Jeden, dvaja….obyčajne štyria až piati  prejavia najskôr odvahu a dôveru ubezpečeniu, že je to možné bez popálenín! Traja  to absolvujú spravidla na prvý pokus, dvaja sa vrátia z ešte nerozpálenej časti dráhy a jeden spanikáril a zbehol ešte pred cieľom. Kto dodrží päť zásad, ten prebehne a môže robiť inštruktora. Sú to: Nebáť sa! Chcieť! Nijaký doping! Ani hlt alkoholu! Verejne venovať diplom úspešnosti! Bonusom je spokojnosť s bosou nohou, pocit, že prešiel vnútornou očistou,  hrdosť na odvahu rozhodnúť sa možno už dnes večer v dvojici. Kto sa dnes celý deň neobúval, vyzúvať sa nebude! Ešte je čas na pohodu pred spaním pri obľúbených melódiách.  Interpretky však netreba hľadať niekde za morom. V roku 2007 napríklad na Eurovízii maďarskú popmusic reprezentovala bosonohá speváčka  Magdi Rúzsa. Napokon,  iste poznáte aj pesničku Run,run,run, áno aj dnes ste ju možno počuli v rádiu…  Speváčka Celeste Buckingham, anglicko-dánsko-írsko-americko- švajčiarsko-iránskeho pôvodu, má rada Slovensko a rada chodí aj spieva bosá – Run…run..run…

Ladislav Kráľovan

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach