Deň čokolády

800_2_dreamstimefree_1535303Na každého to raz príde, ak už aj neprichádza. Mučivá túžba po sladkej rozkoši, ktorá ako horúca  náruč odnáša svoj úlovok do snivej nirvány. Nebola to chiméra – to si len predlžujete od detstva  tak dôverne známe chvíle  čokoládovej slasti. Ostala vám v rukách ešte čerstvo načatá bonboniéra alebo čokoládové figúrky pri zdobení vianočného stromčeka?

Pochutnajte si, koľko sa vám ráči, je Deň čokolády  24. december. Hoci pre ctiteľov Vianoc platí až do Štedrého večera pôst, čokoláda má dišpenz, ako ryby, na tieto – medzi inými, sa zákaz konzumácie  pod hrozbou hriechu nevzťahuje. Naopak, môže spestriť čisto čokoládovou diétou deň pred vianočným hodovaním. Nenaruší pritom pokoj sviatočnej chvíle.  (*Menu – od raňajok v posteli , končiac horúcou čokoládou, ponúka Shakira). Čo vieme a nevieme o čokoláde? Povieme si pri ozdobovaní vianočnej jedličky. Iniciátori Štedrého dňa s čokoládou, prinášajú o nej  novinky a zaujímavosti zo svetových výskumov užitočnosti, potešenia, jej vplyve na zdravie, duševnom stave, sexe a nevyhýbajú sa ani nebezpečenstvám, ktoré v sebe nesú. 

Komu a čomu vďačíme za to, že sa čokoláda stala celosvetovou požívatinou každodennou?

A ôsmy deň stvoril xocolat.
Jedlo pre bohov… theobroma, zapísal si do poznámok švédsky prírodovedec Carl von Linné úlohu dňa: navrhnúť tento názov stále zeleného stromu amazonských pralesov. Jeho kakaové plody –cacahuatl , domorodým Indiánom slúžili ako pevné  platidlo alebo i ako obľúbená potravina.

cokoladaNápoj pre bohov…ponúkla španielska princeznička Anna (15) francúzskemu kráľovi Ľudovítovi XIII. po nevydarenej svadobnej noci nápoj, ktorý mu mal dať schopnosť splodiť syna. Bola to tekutá čokoláda, podľa indiánskeho receptu (kakao s vodou),ktorej už holdovali v Španielsku (16. a 17.storočie) a zásobila sa ňou i Anna pri príchode na francúzsky kráľovský dvor. Dva roky po svadbe ešte čakala, kým ju kráľ úspešne  pomiloval. Jej zásluhou si čokoládu obľúbili potom v celom Francúzsku. V Európe najlepšie obchody s xocolatl robili Taliani  (cioccolatieri), postupne i Nemci ( založili prvé fabriky), Rakúšania  (ponukou originálnych výrobkov z čokolády), Švajčiari  (objavom mliečnej čokolády), ako veľkí konzumenti a obchodníci sa pridali i Angličania  (vypočítali výživnosť čokoládovej hmoty). Predtým však musela byť objavená Amerika!   Úspešne dodávala Európanom okrem kakaa i zemiaky, cukrovú trstinu, vanilku, lieky. Španielsky dobyvateľ Hernan Cortéz, išiel do J.Ameriky plieniť kvôli zlatu a našiel iný zlatý poklad – možnosť ťažiť ďalšie kovy a využiť recepty na tekutú čokoládu od Aztékov, a tým otvoril dvierka obchodu s ich chýrnym nápojom. Základná technológia – pestovanie kakaovníka, z jeho bôbových zŕn potom mletá (drvená, lisovaná) kakaová múčka, ďalej pražená zmes cukru, vanilky, príchute, arómy a látky, ktoré si držali domorodci ako výrobné tajomstvo. Už v XVI. storočí to bol chutný opojný nápoj, schopný upokojiť rozrušený organizmus a dodať mu novú energiu. Dôveru šľachty ako účinný liek po veľkých námahách, akou bola i korunovácia Karola II. získal zázračným vytriezvením účastníkov viacnočného hýrenia! Na bolesti hlavy, nevoľnosť, únavu dala čokoláda neskutočne zabudnúť. Hej, kapela hraj, len hraj veselo ďalej!

800_dreamstimefree_650808Lepší prípad: z bývalého alkoholika čokoholik
Čokoláda si na tie časy lepšiu reklamu ani nemohla urobiť. Ba čoskoro v nej objavili chutnú požívatinu, čokoládovú masu  neskôr i nápoj takzvaní čokoholici, mnohí z nich bývalí alkoholici po po odvykacej kúre. Čokoholik je potom závislý na čokoládovej „ bombe“, môže ňou byť aj dobrá nugatová bonboniéra. Tejto závislosti sa zbaví čokoholik ľahšie, stačí z bonboniery ponúkať najbližších. Analýza čokolády ukazuje, že vyvoláva často neúmerný pocit viny , ak nejde ozaj o vážnejšieho cukrovkára. Ako účinný antioxidant, afrodiziakum,  liek proti vysokému tlaku, problémom srdca a mozgu vyváži viacnásobne napríklad povoľnosť obezite, škodlivosti chrupu atď. Dnes už vieme, že dobrá čokoláda musí mať 40% pravého kakaa (čím viac, tým tmavšia), horko-mliečna 50%, horká (najzdravšia) až 60% a mliečna 25%. Za široko- ďalekú obľubu vďačí upokojujúcemu kofeínu a theobromín vyrovnáva výkyvy v nálade. Užite pol tabuľky kvalitnej čokolády denne a pocítite, že vám to robí dobre. Máte dokonca chuť rozprávať vtipy. Spomeniete si na ten čokoládový  o Škótovi vo vlaku na svadobnej ceste?  Galantne ponúkne mladomanželke  tabuľku Milky s poznámkou:–  Polovičku pokojne zjedz teraz, polovičku odlož, zíde sa. O rok už pocestujeme s deckom…

800_dreamstimefree_499813Dve storočia nepredstaviteľných radovánok
Hlbokú pravdu má pesnička „Aj tí naši píjavali..“ Všetko – pálené, víno, pivo, čaj, kávu a v tejto konkurencii sa presadila dokonca i tekutá čokoláda. Sprvu luxusná vzácnosť pre vyvolených,  postupne zľudovela ako výdatné  jedlo, osviežujúci nápoj i sladká maškrta. Jej výroba a spotreba stúpa, a to nielen v čase vianočnom. Až do takej miery, že v Španielsku ju zaradili medzi pôstne jedlá – trvalo desaťročia, kým sa uplatnilo staré rímske príslovie: Tekutina pôst neruší! A tak sa indiánske tradície čokolády cez Mexiko  rozšírili po celej Európe. Rituálom sa stali raňajky s čokoládou, tá sa podávala i po obede a podvečer, na návštevách, posedeniach a hosťom v čokoládovniach, tzv. chocolateriách. Spoločenský život dám sa niesol v znamení holdovania pôžitkom z čokolády pri rozoberaní situácie práve neprítomnej rovesníčky. Páni to zobrali ostrejšie, ale pol litra  horúcej čokolády nad ránom zabralo zázračne. Ako nevídane napredovala veda a technika, tak sa menila aj technológia produkcie čokolády a ponuka stále nových výrobkov. Holanďania  čokoládovú  masu ponúkali už v tabuľkových blokoch. Kanadské Toronto sa stalo známe veľtrhmi , Paríž prvým múzeom čokolády, v Belgicku vyrobili najkvalitnejšiu a vo Švajčiarsku prvú mliečnu čokoládu. Založili tradíciu, ktorá sa prejavuje i dnešnou konzumáciou, keď Švajčiar spotrebuje najviac čokoládových výrobkov ročne – 10,3 kg , Rakúšan 9,8 kg, Ír 8,8 kg, Angličan  8,4 kg……..USA 5,3 kg. Na čokoládovom trhu o kvalite rozhoduje akosť kakaových plodov (Južná Amerika a Tropická Afrika), technológia ich spracovania s vodou –studenou či horúcou  alebo mliekom). Belgicko, Nemecko, Veľká Británia zlepšili technológiu  (mletie, drvenie, fermentácia atď.) a originalitu získavajú rozličnými látkami na chuť, arómu  a ďalšie.

Deň čokoládyTalianski cioccolatieri  chodili ako naši drotári predávať čokoládu na jarmoky a do sveta.
V osemnástom storočí potešila šálka čokolády už ponúkaného hosťa, dokonca viac ako káva, čaj alebo iný nápoj. Po Francúzskej revolúcii labužnícka aróma božského nápoja  ešte intenzívnejšie lákala svojich vyznavačov zo všetkých strán. Kto by odolal výberu čoraz širšieho sortimentu čokoládových výrobkov – od bonbónov po slávnu Sacherovu tortu? Čokoládoví králi  Nestlé, Suchard, Stollwerck sa honosili  slávnymi géniami ako Schiller, Goethe, ktorí sa nechali budiť šálkou horúcej čokolády. Ešte väčšie je víťazné ťaženie čokolády, ktoré po dlhé roky sleduje a vyhodnocuje viac vedeckých inštitúcií. Ani o populárne mená medzi milovníkmi Milky a menej mliečnych čokolád niet núdze. A netaja sa ani závislosťou na nich.

Shakira: Každý deň tabuľka čokolády…
…Kašlem na diéty, to je môj fitness program, hovorí kolumbijská latinopop hviezda, ktorá má po krk brilantne uhladených klipov. Je tvrdá k sebe, chce ukázať i dokázať viac než iné stars a brušné tanečnice. Neskrýva   ani zadnú časť sexi figúry, kde má „ hriešne naukladanú“  čokoládu. Nemá pocit, že by tým bola pre mužov menej príťažlivá. Naopak, práve teraz a práve preto, bola pozvaná saudským miliardárom na grécky malebný ostrov  Mykonos na párty pri predaji vily. Profesor Sepp Porta (Univerzita Graz), dáva speváčke za pravdu, že jej na cestách hrozí infarkt zo stresov, ako spieva vo svojom hite Whenever Wherever.

RENÉE ZELLWEGER, americká herečka je celkom iná. Čokoládové rozkoše si disciplinovane odrieka. V príprave na filmy Bridget Jones 1,2 a Čokoládové raňajky,  si sladkosti musela dopriať. Anglický spôsob života sa učila na ostrovoch asi rok – a presne toľko jej trvalo zbaviť sa 10-15 kg, aby dostala aj anglickú ženskú figúru. Vo filme potom bojovala so závislosťou na fajčení, alkohole a tvrdým skúškam hýrivého života. Vo filme v týchto súbojoch obstála. Jedinú „ závislosť“ ktorú nadobudla čokoládovými raňajkami a často i celodennou diétou,  prebrala od svojej filmovej hrdinky. Kedykoľvek mala problém s hmotnosťou – horúca čokoláda na raňajky, bonbóny a koláče ako sladká diéta – pomohli. Veriť možno  novým špeciálnym čokoládovým bonbónom na chudnutie. Medzi ženami si pochvália aj účinnosť čokolády na dobrý sex. Renée pozýva  anglické priateľky na čokoládové raňajky v posteli.

Tie sú hotové už od večera. Podľa receptu mexických mníšok, čokoládovú zmes  (kakao, cukor prísady na ochutenie, arómu), rozpustíme a necháme do rána odstáť. Môže sa podávať…

…..vzhľadom na tento deň s vianočkou. A beseda pokračuje údivom nad anketou, podľa ktorej výsledkov vychádza, že z 10 Angličaniek až 6 ochotne dá prednosť dobrej čokoláde pred britským sexom! Prečo?

S čokoládou pôžitok trvá dlhšie, bez trapasov, hocikedy a najmä bez možných následkov. Podľa iného výskumu z 10 Angličanov 9 sa prizná, že sex im je nadovšetko. Iba ten desiaty klame!

Na obed môžu byť hrušky (iné ovocie) v čokoláde, ľadová káva. Alebo slávnostnejšie: čokoládové fondue (ako s mäsom, ale nahradené sušeným ovocím).

Pred Štedrým večerom milou pozornosťou by bola ešte horúca čokoláda s mliekom, vianočný večer s polnočnou, by už mal začať štedro. Celý Deň čokolády si môžeme zopakovať sami, v novom roku niekoľkokrát, kedykoľvek to na nás príde…

Ladislav Kráľovan

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach