Výstavisko Flora Olomouc láka na rok 2019

Tri hlavné výstavy kvetov lákajú českú i zahraničnú klientelu

Flora Olomouc

Tip:

Darujte svojim blízkym pod stromček kvetinový zážitok. Online darčekové poukazy na výstavy kvetov Flora Olomouc 2019 sú v predaji.

Flora Olomouc je názov pre tri ústredné výstavy kvetov s dlhoročnou tradíciou, hojne navštevované domácou i zahraničnou klientelou. Medzinárodná kvetinová a záhradnícka výstava  Flora Olomouc  2019,  jarní etapa poteší návštevníkov v dňoch  25. – 28. apríla svojím jubilejným 40. ročníkom. Záplava jarných cibuľovín, nápaditá hlavná expozícia v pavilóne A, veľtrh drobnej záhradnej mechanizácie Hortifarm, či jarné záhradnícke trhy prilákajú každoročne  desiatky tisíc návštevníkov z Čiech i zo zahraničia. Letní etapa výstavy kvetov Flora Olomouc v termíne  15. – 18. augusta je dominantná svojou expozíciou v pavilóne A, tradičnou výstavou Význání růžím a záplavou kvetov práve vrcholiaceho leta. Tradične hojne navštevované sú aj letné záhradnícke trhy. Jesenná prehliadka ovocia a zeleniny Flora Olomouc 2019, podzimní etapa, zase osloví návštevníkov 3. – 6. októbra. Nebude chýbať pavilon A vo farbách jesene, festival gastronómie  a nápojov Olima, súťaže Olima cup, Flora košt a Flora džem. Vonkajšie priestory výstaviska zaplnia jesenné záhradnícke trhy a historické sakrálne  objekty v Olomouci opäť rozžiari svojou kvetinovou výzdobou projekt Rozkvetlé památky.

Výstavisko Flora ponúka nový prístup vo výstavníctve

Výstavisko Flora podnecuje k prerodu z klasických na novú éru výstav, kde nechýba veľký kus symboliky, originalita, nápaditosť, vlastné ponímanie, uplatnenie súčasných trendov vo výstavníckom, floristickom i záhradníckom odbore. Navrhované tri ústredné výstavy sú už teraz koncipované veľmi nápadito, s možnosťou expozíciu čo najviac priblížiť návštevníkovi a podnecovať v ňom aktivitu i zamyslenie. Snahou súdobých expozícií je odstrániť zábrany a nechať návštevníka byť v priamom kontakte s vystavovanými exponátmi. “Nechať, aby umelecké vízie dnešnej doby prebúdzali v návštevníkoch nové, možno doposiaľ nepoznané vnemy, ukazovať najnovšie trendy, oznamovať, ako to vidí odborný svet,” tak to svojimi slovami dokonale vystihol krajinársky architekt Ing. Petr Mičola. To sú atribúty moderného výstavníctva, vďaka ktorým môže výstavníctvo fungovať a posúvať sa ‘ďalej.

Flora Olomouc

Návštevníci olomouckých sadov môžu obdivovať nový spôsob záhonových výsadieb

Výstavisko Flora Olomouc kladie dôraz aj na nový spôsob záhonových výsadieb v parkoch. Nanovo vysadené priestory parku v Smetanových sadech sú ukážkou súčasnej a modernej prezentácie atraktívnych  cibuľových a letničkových zmesí. Rozmanitosť použitého sortimentu cibuľovín v jarnom období a letničiek a zeleniny v hlavnej sezóne zaisťuje dlhú dobu kvitnutia a podporuje biodiverzitu so zacielením na motýle, včely a bezstavovce. Nové ukážkové záhony môžu slúžiť na výučbové účely, so zameraním na správcov verejnej zelene, odbornú záhradnícku verejnosť a študentov záhradníckych škôl. Kvetinové záhony na hlavnej Rudolfovej aleji sú poňaté ako zmiešané trvalkové záhony. Ide o použitie súčasnej technológie v krajinárskej tvorbe. Svojím poňatím záhony navodzujú  prírodný efekt prérie, kvitnúcej lúky. Prvými poslami jari sú na týchto záhonom krokusy, ktoré tu tešia návštevníkov často už od februára. Postupom jari tu rozkvitajú tulipány, narcisy, ktoré sú neskôr v máji  vystriedané efektom trvaliek a vysiatych okrasných druhov cesnaku.

Historická oranžéria  v Smetanových sadoch predstavuje symbol prvorepublikových tradícií výstavníctva

Oranžéria je národnou kultúrnou pamiatkou, ktorej história siaha až do druhej polovice 19. storočia, keď položila základy zbierkových  skleníkov v Olomouci a bola dokladom vtedajšej parkovej  architektúry. Budova je obnovená po takmer 100 rokoch a zachovaním historického a remeselného rázu sa tak opäť stala pýchou olomouckých sadov. Oranžéria zapadá do koncepcie obnovy a je najväčším darom pre návštevníkov výstavno-parkového areálu. Je využívaná ako malá výstavná miestnosť, či krátkodobá galéria. Môžu sa tu poriadať svadby, súkromné oslavy, kulturní akce, koncerty, či divadlá.

Flora Olomouc

Zbierkové skleníky v Smetanových sadoch patria k najväčším u nás

Zbierkové skleníky Výstaviska Flora patria svojím rozsahom i bohatstvom zbierok k najväčším v Českej republike. Sú umiestnené v Smetanových sadoch a zahŕňajú štyri výstavné skleníky (palmový, kaktusový, tropický a subtropický) a dva zásobovacie skleníky. V každom ročnom období tu klíčia a rastú, kvitnú a prinášajú plody  stovky exotických druhov rastlín, ktoré spolu s pestrými exemplármi  vtáčej ríše a vodnými živočíchmi navodzujú predstavy ďalekých trópov.

Tropický skleník sa pýši vzácnou vodnou rastlinou Victoria Cruzova, ktorá upútava svojimi obrími listami a nádhernými kvetmi, ktoré vidno vždy iba pár hodín za súmraku.

V kaktusovom skleníku môžu ľudia obdivovať kaktusy, ktoré majú viac ako 80 rokov, o ktorých sa traduje, že niektoré z nich pochádzajú ešte zo zbierky Alberta Vojtecha Friča, slávneho českého kaktusára a cestovateľa.

Olomoucké rozárium pozýva na návštevu a na voľnočasové aktivity

Olomoucké rozárium v správe spoločnosti Výstavisko Flora Olomouc, a.s. je so svojou bohatou zbierkou ruží druhé najväčšie v Českej republike. Vďaka rekonštrukcii z pera architekta Zdeňka Sendlera sa atraktívny areál uprostred mesta, susediaci s botanickou záhradou a Bezručovými sadmi stal vyhľadávanou lokalitou. Mnoho zaujímavých prvkov urobilo z rozária  moderný verejný priestor, ktorý sa stal oživením olomouckých mestských parkov. Rozárium je vybavené vonkajším sedacím nábytkom, odpadovým košmi, stojanmi na bicykle, či verejným osvetlením a priamo láka k odpočinku, k návštevám s deťmi a najrôznejším voľnočasovým aktivitám. Okrem verejných grilov je tu k dispozícii aj občerstvenie, bezplatná WiFi, či komfortné sociálne zázemie. Vstup do areálu je zdarma. Rozárium bude opäť pre verejnosť otvorené  od apríla do 15. októbra 2019, okrem pondelkov, vždy od 9.30 do 18. hodiny.