Feng šuej – Bývanie, ktoré pomáha – 2. časť

V predchádzajúcom článku sme vás oboznámili zo základnými princípmi, s ktorými pracuje prastará čínska filozofia Feng šuej. Teraz vám prinášame ďalšie podstatné informácie, na to, aby ste si mohli vytvoriť pozitívny priestor vo svojom byte, dome, či v kancelárii.

Feng šuej Bývanie

Podľa čoho sa orientovať?

Keď budeme uvažovať o zmenách priestoru, respektíve umiestnenia nábytku a doplnkov podľa tejto filozofie, musíme brať do úvahy dátum svojho narodenia podľa čínskeho horoskopu, resp. narodenia osôb, ktoré sa v danom priestore pohybujú a svetové strany. Aby sme sa vyhli chybným predstavám, treba si uvedomiť, že zariadenie bytu či kancelárie podľa Feng šuej neznamená, že bude v čínskom štýle. Môže byť starožitné, ale aj moderné, romantické či minimalistické, podľa toho, k čomu máme vzťah. Dôležitá je harmónia a správna cirkulácia životodarnej energie Čchi.

Feng šuej Bývanie

V prvom rade si musíme premyslieť, čo od života naozaj očakávame a po čom túžime, čo potrebujeme, aby náš život bol plnohodnotný a uspokojoval nás. Zdá sa vám, že sa vám darí len v jednej oblasti a ostatné zostávajú zanedbané? Takýto prípadov je veľa. Niekto úspešne napreduje v kariére, ale nedarí sa mu v láske, či súžití s partnerom, iný je spokojný v manželstve, ale chýba mu napríklad zdravie. To je výsledok nevyváženého prostredia, v ktorom sa pohybuje. Feng šuej pozná prostriedky, ako harmonizovať všetky oblasti nášho života, na ktorých nám záleží, a ktoré sú pre nás podstatné.

Základné metódy

Feng šuej pozná niekoľko základných metód, či škôl. Zo všetkých vyplýva dôležitosť symboliky piatich prvkov. K jednotlivým oblastiam úspechu a napredovania je viazaný jeden z týchto prvkov: voda, drevo, oheň, zem, kov.

Číňania verili, že, ak chceme napredovať, je potrebné ochraňovať a posiľňovať životodarnú energiu Čchi. Každá miestnosť má vlastnú energiu Čchi a jej stred, podľa ktorého sa musíme orientovať, aby sme zlepšili to, čo chceme.

Najznámejšou u nás je metóda Ba gua, ktorá patrí aj medzi najjednoduchšie. Jej symbolom je osemsten, pričom každá jeho strana symbolizuje jeden smer kompasu, ale zároveň aj jednu oblasť nášho života. Ku každému patria aj prvky, ktoré pozitívne ovplyvňujú jednotlivé oblasti. Nemusí však ísť len o ich doslovný význam, ale len symbolické stvárnenie – farba, materiál, tvar, vôňa, chuť a podobne.

Vo všeobecnosti:

* východ symbolizuje zdravie a jeho podporným prvok je drevo,

* juhovýchod znamená hojnosť a bohatstvo, jeho prvkom je rovnako drevo,

* juh predstavuje slávu, podporným prvkom je oheň,

* juhozápad je zdrojom lásky a manželstva, či partnerstva, prvok je Zem,

* západ predstavuje deti a rodinu, podporuje ho kov,

* severozápad je symbolom cestovania a priateľstva, opäť je podporným prvkom kov,

* sever symbolizuje obchod a kariéru, prvkom je voda,

* severovýchod predstavuje vedomosti a znalosti, prvok je Zem.

Ako sme už spomínali v úvode, pri umiestnení predmetov podľa tejto základnej šablóny treba brať do úvahy aj váš dátum narodenia alebo dátum narodenia osoby, ktorá sa v danom priestore pohybuje (podľa čínskeho kalendára), v prípade, že ich je viac – je potrebné zosúladiť základné smery a ciele. Na základe dátumu narodenia môžu byť jednotlivé smery, ich význam a podporné prvky u každého trošku iné. Konkrétnym dátumom, jednotlivým oblastiam života a tomu ako môžu vyzerať podporné prvky, sa budeme venovať v nasledujúcich článkoch.

Save

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach