Úložné priestory v spálni a ich praktické využitie

Ak vezmeme do úvahy, že trávime priemerne tretinu života spánkom, je žiaduce v spálni vytvoriť také prostredie, ktoré nám poskytne pohodlný odpočinok na konci dňa a osviežujúce prebudenie na jeho začiatku. Tieto potreby bohato uspokojí dobrá posteľ, citlivé osvetlenie a patričné ​​zatienenie. Vo väčšine domácností však spálňa musí slúžiť aj ako úložný priestor pre oblečenie, doplnky, šperky a množstvo ďalších osobných vecí.

Úložné priestory
Zdroj obrázku: Photographee.eu / Shutterstock.com

Spálňa je miestom, kam obvykle nevodíme návštevy a preto tak trochu tento priestor zvádza k tomu, aby sme sem premiestnili všetko, čo nechceme alebo nemôžeme uložiť inam. Často sa teda môže stať, že cestou do postele sa vyhýbame sušiaku bielizňou, potkneme sa o stohy časopisov a náš prvý pohľad po prebudení patrí žehliacej doske, opretej o stenu. Spálňa potom pripomína skôr skladisko a o oáze pokoja a odpočinku sa vôbec nedá hovoriť.

Plánovanie úložných priestorov v spálni by malo začať starostlivou revíziou všetkého, čo tu mať musíte a chcete a vyčlenením toho, čo môžete premiestniť inam. Základom je dôkladné upratovanie!

Pri plánovaní úložných priestorov sa oplatí preveriť svoje zvyky a spôsoby, akými spálňu skutočne používate, aby nové usporiadanie pracovalo pre vás a nie naopak. Je dôležité si preto odpoveď na niekoľko otázok:

  • Čítate si radi pred spaním? Máte v spálni miesto na uchovávanie kníh a časopisov?
  • Máte v spálni televízor (diskutabilné je, či sem vôbec patrí, ale ak ste zvyknutí pri nej zaspávať, je to vaša voľba a koniec koncov aj vaša spálňa)
  • Ako ľahko sa dá po spálni pohybovať, aké ľahké je vstať z postele?
  • Uchovávate tu veci, ktoré čakajú, až ich odnesiete inam? (inými slovami, máte tendenciu tu vytvárať skladisko?)
  • Schovávate veci pod posteľou?
  • Môžete ľahko zavrieť svoju skriňu a zásuvky bielizníka alebo sú zaplnené natoľko, že máte problém čokoľvek v nich rýchlo nájsť?
  • Ukladáte tu aj topánky a akým spôsobom?
  • Nechávate oblečenie pravidelne visieť cez operadlo stoličky alebo dokonca pohádzané na zemi? Schovávate tu aj špinavú bielizeň?

Plánovanie úložných priestorov zahájte tým, že zo spálne odpracete všetky veci, ktoré tam nemajú čo robiť. V otázke ukladania oblečenia je najskôr jasná úvaha, či nemožno inde v byte alebo dome nájsť priestor pre samostatnú šatňu. Ak však nemáte inú možnosť, než mať ošatenie uložené v spálni, venujte najprv dostatok času previerke obsahu skrine. Roztrieďte oblečenie, obuv a doplnky na tie, ktoré budete ďalej používať a na tie, ktoré chcete predať, darovať alebo vyhodiť.

Pár tipov na stratégiu triedenia

  • Zbavte sa všetkého, čo nenosíte dlhšie ako rok, čo vám už nesedí alebo nepristane.
  • Vyhoďte odložené a nekompletné veci (opasok od svetra, ktorý už nemáte, prebývajúce veci, ktoré kedysi tvorili pár – typicky ponožky, ale napríklad aj náušnice)
  • Predajte alebo darujte všetky výsledky náhodných výhodných nákupov, ktoré si na seba aj tak nikdy nevezmete a len zaberajú miesto v skrini.
  • Roztrieďte veci podľa sezónneho využitia.
  • Vyčleňte veci určené k oprave alebo do čistiarne.

Spálňam vládnu vstavané šatníkové skrine

Ak máte jasno o druhu a množstve oblečenia a doplnkov, pre ktoré potrebujete v spálni nájsť dôstojné a praktické ukladanie, môžete pristúpiť k plánovaniu konkrétneho úložného nábytku. Tradičnou voľbou sú samostatné úložné diely – šatníkové skrine v kombinácii s prádelníkmi a zásuvkovými komodami. Napriek tomu, že ide o nábytok na tento účel priamo uspôsobený, ak nemáte veľkú spálňu, môžu solitérne kusy zaberať príliš veľa podlahovej plochy. Tej už obvykle z veľkej časti vládne posteľ a pohodlný pohyb po spálni môže tým pádom predstavovať problém. Elegantným riešením sú teda stále častejšie vstavané úložné systémy a skrine. Pre maximálne využitie priestoru sú najvhodnejšie úložné riešenia na mieru. Pokiaľ sa pre takýto systém ukladania rozhodnete, najlepšie urobíte, ak mu venujete celú jednu stenu v spálni, ideálne od podlahy k stropu.

Otváranie skrine posuvnými dverami významne šetrí miesto, ak dvere opatríte napríklad zrkadlovou fóliou alebo povrchom vo vysokom lesku, dostanete do spálne viac svetla a docielite jej optické zväčšenie. Samostatnou kapitolou je vnútorné usporiadanie šatníkových skríň. Tu sa oplatí vziať si papier a ceruzku a spísať si zoznam jednotlivých druhov oblečenia a doplnkov a podľa toho naplánovať, koľko bude treba políc, výsuvných košov, šatníkových tyčí a ďalšieho vnútorného vybavenia. Len tak bude vaša skriňa prehľadná a bude možné v nej ľahko udržiavať poriadok.

Praktické tipy na ukladanie

  • Priestor na zavesenie odevov by mal mať hĺbku 60 cm. Jeho plnú výšku využite, pokiaľ oblečenie polovičnej dĺžky (saká, košele, sukne) zavesíte v dvoch radoch nad sebou.
  • Svetre, tričká a ďalšie pleteninové odevy ukladajte zložené do políc alebo výsuvných košov – tie sú z hľadiska prehľadnosti praktickejšie. Pre prehľadnosť nenapĺňajte police ani zásuvky do viac ako dvoch tretín ich hĺbky.
  • K jednoduchej orientácii v skrini vedľa seba vešajte odevy podobného typu, dĺžky alebo farby, obdobne ich skladajte v policiach.
  • Na zavesenie odevov používajte vhodné ramienka – najlepšie drevené alebo pre jemnejšie kusy polstrované, drôteným sa radšej vyhnite. Ramienka so sezónnymi a spoločenskými odevmi opatrite protiprachovými vakmi.
  • Obuv ukladajte buď na špeciálne konzoly či stojany na dno skrine alebo do priehradiek, praktické je aj ukladanie do krabíc opatrených popisom alebo fotografií ich obsahu.
  • Pre drobnejšie doplnky (šatky, opasky, kravaty a pod.) použite zásuvky s vnútornými priehradkami alebo rozdeľovníkmi.
  • Do horných menej prístupných políc ukladajte sezónne oblečenie a vybavenie.

Ďalšie možnosti ukladania v spálni

Praktickým riešením na odkladanie zvrškov, ktoré večer nekončia v koši na špinavú bielizeň, ale budeme ich nosiť opakovane, sú malé otvorené úložné diely – pojazdné alebo zo stropu zavesené šatníkové tyče a rôzne stojany zvané „nemý sluha“. Okrem skutočnosti, že môžu byť zaujímavým solitérnym doplnkom, pomôžu významne ušetriť čas pri rannom zhone, pokiaľ si sem zavesíte svoje obľúbené sezónne kúsky a pripravíte vždy večer garderóbu a doplnky na ďalší deň. Pri nedostatku miesta na ďalší nábytkový kus rovnaký účel dobre splní aj pár vešiačikov pripevnených na stenu. Len nezabúdajte pravidelne kontrolovať množstvo oblečenia, ktoré na tieto dočasné stanovištia premiestnite, aby ste sem vo finále nepresťahovali celý obsah šatníkovej skrine. Väčšina oblečenia by predsa len mala zostať ukrytá za jej dverami a byť tak chránená pred prachom.

Oblečenie máte vyriešené, čo ďalšie veci?

Na posteľnú bielizeň a uteráky bude vhodné – pokiaľ miesto dovolí – zaobstarať zásuvkovú komodu, originálne bude vyzerať aj úložný kôš s vekom alebo truhla. Pri zásuvkách majte na pamäti, že na ich pohodlnú obsluhu potrebujete mať pred komodou minimálne 1 meter priestoru, inak voľte aj pri malých skrinkách radšej posuvné dvierka.

Obľúbeným kusovým nábytkom, ktorý ocenia predovšetkým dámy, je tzv. toaletka – teda stolík alebo komoda so zrkadlom. Obvykle máva aj niekoľko zásuviek, kam môžete prehľadne uložiť šperky a ďalšie drobné doplnky.

Teraz sa chvíľu poďme venovať priestoru okolo postele. Veci, ktoré chceme mať pred spaním na dosah – knižku, časopis, budík, pohár vody – obvykle odkladáme na nočné stolíky. Tie môžu mať buď klasickú podobu s malým úložným priestorom a odkladacou plochou, umiestnené po oboch stranách postele alebo môžeme skúsiť zavesiť na stenu vedľa postele alebo nad jej zadné čelo len plytké poličky, ktoré významne ušetria podlahovú plochu a pritom splnia aj odkladaciu funkciu.

Premýšľajte tiež, ako je možné využiť čelo postele ako také – môžete naň pripnúť čítacie lampičky, zavesiť odkladacie vreckáre alebo do neho zabudovať plytký výsuvný systém, ktorý poslúži napr. k ukladaniu kníh. Na trhu sú v ponuke aj postele zasadené do širokého rámu, ktorý slúži súčasne ako odkladacia plocha.

Spornou otázkou využitia ukladania je priestor pod posteľou. Napr. podľa zásad feng-shui by priestor pod posteľou mal zostať voľný, aby tu mohla voľne prúdiť energia. Pokiaľ ale nie je iná možnosť, kúpte si pod posteľ nízke kontajnery na kolieskach s vekom, kde môžete ukladať napr. sezónne oblečenie alebo posteľnú bielizeň. Na trhu sú k dispozícii aj postele so zabudovanými zásuvkami, ktoré s ukladaním priamo počítajú. Niektoré postele majú ukladanie vybudované pod spacím roštom, kedy je „veko“  tvorené matracom – vzhľadom na ťažšiu prístupnosť sem môžete ukladať napr. náhradné periny, vankúše či deky, rozhodne ale neodporúčame používať tento priestor na veci každodennej potreby.

Samostatnou kapitolou je potom možnosť vybudovania spacieho pódia, ktoré vo vnútri skrýva dostatočné úložné miesto a je prístupné nezávisle na manipulácii s vlastnou posteľou, ktorá je v tomto prípade iba jednoduchým matracom.

Obdobou pódia, ktoré sa ponúkajú do veľmi malých priestorov s výhodou vysokého stropu, sú spacie poschodia. Pod ne môžete umiestniť šatníkovú skriňu a nezabudnite na využitie úložného priestoru pod prístupovými schodíkmi (ukladanie je možné šikovne vymyslieť aj priamo vo vnútri jednotlivých schodníc). Miesto pod poschodím je možné využiť aj inak – napríklad umiestnenie malej pracovne alebo knižnice.

Ak už do spálne umiestnite otvorené police, využívajte ich predovšetkým na vystavanie niekoľkých obľúbených dekorácií alebo fotografií, ktoré lahodia vášmu oku a spríjemnia vám okamihy pred zaspávaním a po prebudení, vyvarujte sa pokušeniu vŕšiť na ne všetko, čo sa inam nezmestí. Ak sa nezaobídete v spálni bez televízora, položte ho na komodu alebo ho v ideálnom prípade zaveste na stenu. Elegantným riešením je umiestnenie za posuvnými dvierkami vstavanej skrine, ktoré televízor v čase, keď sa nepozeráte, ukryjú. Tak vás ani podvedome nebude nič rušiť v pokojnom spánku.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach