SPÄŤ
Cestovanie

Romantika na hrade

Od: Jana Vančová 15.7.2018
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Ak patríte k tým, ktorí radi navštevujú miesta, kde to dýcha históriou, nemali by ste si nechať ujsť príležitosť navštíviť hrad Sümeg, ktorý sa už niekoľko storočí týči na prieniku Malej dunajskej kotliny (Kisalföld) a Bakonského lesa (Bakony).

Romantika na hrade – Vyberme sa teda na výlet do susedného Maďarska….

Romantika na hrade

Turisti majú na čo pozerať

Hrad Sümeg dnes patrí medzi najlepšie zachované hrady, je nositeľom historického odkazu a zároveň aj súčasťou každodenného života. Je jedno, či fúka vietor, alebo padá sneh, v mestečku si aj tak každý týždeň dvakrát a počas leta každý deň – hoci aj viackrát – pripomínajú slávnu dobu rytierov. Turistické centrum pri hrade ponúka programy postačujúce aj na viacero dní. Na hrade sa nachádta niekoľko stálych expozícií – pekáreň, kolárska dielňa, kováčska dielňa, mučiareň, ktoré evokujú stredovekú atmosféru. V niekdajšej hradnej stajni je dnes jazdiareň, na takzvanom Hradnom majetku (Várbirtok) je rytierska sieň, múzeum zbraní a kočov. Rytierska aréna (Lovagi Aréna) a, samozrejme, turistov tu čaká aj štvorhviezdičkový hotel.

Romantika na hrade

Pamiatky, múzeá, aj túry…

Isteže, Sümeg nie je len hrad.: krásne obytné domy, barokové pamiatky a túry po pohorí Bakony prilákajú návštevníkov, ktorí túžia po relaxe. Jednou z najkrajších stavieb mesta je Biskupský palác (Püspöki Palota) a v jeho blízkosti sa nachádza rodný dom spisovateľa Sándora Kistaludyho, v ktorom je vystavená zbierka archeológa Kálmána Darnaya. Aj tu však platí: Lepšie raz vidieť ako stokrát počuť! Urobte si teda výlet, kde môžete skombinovať dokonalý relax s poznávaním histórie a peknej krajiny.

Romantika na hrade

Foto: Juraj Velebir

womangalérie VŠETKY