Spoznajte Liberecký kraj

Liberecký kraj leží na severe Českej republiky, na hranici so Spolkovou republikou Nemecko a Poľskou republikou. Krajským mestom a súčasne prirodzeným centrom kraja je mesto Liberec. Rozlohou je síce druhým najmenším krajom Českej republiky, avšak v českej histórii zohral veľkú úlohu, najmä pri vytváraní obchodných ciest.

Liberecký kraj

Ide o oblasť s bohatou históriou a veľkým množstvom prírodných, kultúrnych aj historických pamiatok, ktoré sú právom označované ako raj turistov, lyžiarov, milovníkov prírody aj obdivovateľov histórie či vyznávačov regionálnych produktov. Romantické prírodné scenérie skalných miest a hraničné pohoria sú dôvodom, prečo je v tomto kraji najviac chránených prírodných oblastí z celej Českej republiky. Návštevník tu nájde množstvo zaujímavým miest, najmä starobylých hradov a romantických zámkov. Na mnohých miestach sa dochovali unikátne zrubové stavby, ojedinelá je aj sústava kamenných a kovových rozhľadní, ktorá nemá inde v republike obdobu. Jedným z dôvodov pre návštevu Libereckého kraja môže byť aj tunajšie svetoznáme sklo a bižutéria, ktoré majú v tomto regióne naozaj bohatú históriu.

Liberecký kraj, to však nie je len história a kultúra, tento región je tiež ideálnym miestom pre trávenie aktívnej dovolenky. Pre milovníkov športu sú tu ideálne terény pre letné i zimné športy a nechýba ani široká ponuka najrôznejších adrenalínových aktivít. Vďaka rozmanitému terénu aj dobrému technickému zázemiu sa tu organizuje viacero medzinárodných športových podujatí, medzi ktoré patria svetové poháre v klasickom lyžovaní, severskej kombinácii, aj v skokoch na lyžiach či tradičná Jizerská 50.

Spojenie kvalitnej a pestrej ponuky s vynikajúcimi službami, to sú dôvody, prečo je Liberecký kraj každoročne cieľom státisícov turistov z celej Európy. Na území Libereckého kraja sa rozprestiera 5 turistických oblastí – Jizerské hory, Český raj, Lužické hory, Máchův kraj a Krkonoše, ktoré návštevníkom doprajú nekonečné možnosti využitia voľného času.

Liberecký kraj prichádza s produktom „Křišťálové údolí“

Sklárstvo má v českom regióne hlbokú a dávnu tradíciu. Z časti za to Česko vďačí vhodným prírodným podmienkam, ktoré na začiatku poskytovali takmer všetko potrebné pre výrobu skla. Predovšetkým to však bola zručnosť a pracovitosť sklárov, ktorí dodávali svojim výrobkom vynikajúce vlastnosti. Podnikaví obchodníci potom urobili z českého skla celosvetovo známy pojem.

Liberecký kraj

„Křišťálové údolí“ je projekt, ktorého cieľom je vytvoriť podmienky pre využitie potenciálu skla, bižutérie a šperkárstva v Libereckom kraji za účelom vytvorenia atraktívneho produktu. Dôležitou súčasťou zámeru je posilniť význam tradície sklárstva v kraji, prispieť k upevneniu jeho pozície a využiť ho pre celkový rozvoj kraja a prosperitu miestnych obyvateľov. Unikátnosť produktu spočíva v tradičnom odkaze sklárskej, bižutérnej a šperkárskej výroby, ktorá nemá inde v Českej republike obdobu a na možnosti navštíviť priamo prevádzku sklární, vyskúšať si výrobu (fúkanie skla), či sa zúčastniť množstva kreatívnych dielní (bižutérne kurzy). Dôležitosť produktu dopĺňa vysoká koncentrácia sklárskych a bižutérnych múzeí a významné eventy na danú tému (Mezinárodní sklářské sympozium v Novom Bore, Trienále Muzea skla a bižuterie, výstava Křehká krása, Skleněné městečko, atď.

Navštívte akciu: Víkend Křišťálového údolí – 26. – 27. októbra 2019

Víkend, počas ktorého môžete navštíviť sklárne, pozrieť sa na výrobu bižutérie, vyrobiť si vlastný šperk a spoznať Křišťálové údolí.

Novinky roku 2019

Motorkářův průvodce po okolí Liberce a Žitavy

  • 20 trás, ktoré boli vytvorené obyvateľmi Liberca i Žitavy (sú overené, vedú zaujímavými miestami a po kvalitnom povrchu)
  • tlačený v štyroch jazykových mutáciách (čj, aj, nj a pl)

Putovanie s rytierom Rolandom

  • questová hra „Pátrání rytíře Rolanda“
  • tlačený interaktívny sprievodca po Liberci a Žitave, obsah spoločne vytvorili deti z obidvoch miest

Via Sacra

  • pútnický chodník Via Sacra vedie po jedinečných sakrálnych stavebných pamiatkach a umeleckých pokladoch rozmiestnených v Trojzemí – teda na území Českej republiky, Nemecka a Poľska
  • mesto Liberec sa stalo jedným z nových zastavení sakrálneho chodníka Via Sacra (už 20. miesto, na území ČR je ich 8)

Doksy – otvorenie zámku

  • prehliadkový okruh a nové priestory pre informačné centrum, galériu, knižnicu a múzeum Čtyřlístek

Krkonošská pivná cesta

  • 1.6. – 30.9.2019
  • prepojenie krkonošských miest s lokálnymi pivovarmi (5) keď sa vám podarí pivo všade vypiť, dostanete pečiatku a za všetkých päť pečiatok potom v cieľovom pivovare otvárač ako malý darček a žrebovanie o hodnotné ceny

Clam-Gallasovský rok

  • Ťažiskovými objektmi sú v Libereckom kraji hrad a zámok Frýdlant, hrad Grabštejn a zámok Lemberk – niekdajšie rodové panstvo Clam-Gallasov.

Hrad a zámok Frýdlant patrí k najrozsiahlejším a najvýznamnejším pamiatkovým jednotkám v severných Čechách, sprístupnenie uzavretých priestorov

Hrad Grabštejn bol správnym centrom panstva rodu Clam-Gallas a pre svojich návštevníkov si pre tohtoročnú sezónu okrem klasických prehliadok na niekoľkých okruhoch pripravil špeciálne prehliadky pre deti, veterinárne múzeum, ale aj množstvo ďalších aktivít.

Zámok Lemberk vás pozýva na prehliadku jedinečnej barokovej štukovej výzdoby, pôvodnej Zdislavinej světničky, rytierskej sály, čiernej kuchyne a clam-gallasovského apartmánu z 19. storočia. 

Celý rok s rodom Clam-Gallasov zakončí výstava „Spravedlnost bez bázně: Gallasové a Clam-Gallasové v Čechách“ v Oblastnej galérii Liberec trvajúcej od 13. decembra 2019 do 1. marca 2020.