Nezabudnuteľné výlety do Rakúska: Schönbrunn

Aj vy by ste sa radi vybrali na nejaký krásny výlet, z ktorého vám ostanú len tie najpríjemnejšie spomienky? Dáme vám skvelý tip: Naplánujte si deň plný zážitkov v Rakúsku a navštívte prekrásny zámok Schönbrunn a najstaršiu Zoologickú záhradu na svete. Chcete vedieť prečo? Čarovný zámok, úžasný park okolo neho a ZOO sú najnavštevovanejšími kultúrnymi a voľnočasovými atrakciami Rakúska! Ak sa tam vyberiete, určite budete súhlasiť, že nielenže je čo obdivovať, ale že sa tam rozhodne budete chcieť aj vrátiť.

Zámok Schönbrunn je ako výlet do rozprávky

Navštíviť očarujúci zámok Schönbrunn – to je skutočný zážitok, a to v každom ročnom období. Ak sa však rozhodneme objavovať krásy tohto impozantného klenotu počas letných mesiacov, máme možnosť vychutnať si nielen prekrásne historické interiéry s množstvom dobového nábytku, drahocenných obrazov, sôch, porcelánu a iných vzácnych dobových predmetov, ale poobdivovať aj prenádherný zámocký park a nazrieť do dávno minulých čias sveta, ktorý bol viac ako 300 rokov cisárskou rezidenciou.

Zámok Schönbrunn bol využívaný ako letné sídlo a rezidenčný zámok cisárskej rodiny Habsburgovcov a ich dvoranov. Obývala ho panovníčka Mária Terézia s rodinou a cisár František Jozef I. so svojou manželkou Alžbetou Bavorskou, známou a obľúbenou Sissi. 

Ako vlastne vznikol názov Schönbrunn?

Názov zámku je odvodený od spojenia „krásna studňa-prameň“  čo výstižne vyjadruje jeho nekonečnú krásu. Traduje sa, že práve na týchto miestach, kde dnes stojí zámok, našiel kedysi kráľ Matej počas lovu prameň uprostred nádhernej, čistej prírody.

Mimochodom, zámok Schönbrunn je považovaný za jednu z najimpozantnejších a najzachovalejších barokových stavieb v Európe, takže skutočne je čo obdivovať. Aby ste však stihli toho čo najviac, najmä v hlavnej turistickej sezóne je vhodné výlet si pekne naplánovať a kúpiť si vstupenky online, aby ste nečakali zbytočne dlho v rade.

Takáto prezieravosť sa vám určite vyplatí, pretože Schönbrunn patrí k najnavštevovanejším hradom a zámkom na svete, takže každý rok si jeho krásy prídu pozrieť približne tri milióny turistov! 

Náš tip:

Do všetkých  dôležitých miest zámockého parku je možné sa pohodlne dostať so žltozelenými vláčikmi. Vláčiky premávajú od apríla do októbra denne od 10. do 18. hodiny a od marca do novembra podľa dohody.

Je tu naozaj čo vidieť, aj obdivovať!

Pozrieť si celý palác odrazu a na prvý raz, to by bolo veru náročné a vlastne to ani nejde. Skôr si treba vybrať medzi rôznymi okruhmi. V celom paláci sa nachádza viac ako 1400 miestností a z nich len istá časť je sprístupnená pre verejnosť. Ostatné miestnosti sa využívajú ako archív a niektoré aj na administratívne účely. Nie každý vie, že v časti, ktorá bola v minulosti určená pre služobníctvo, sú v súčasnosti aj byty.

Každému návštevníkovi určite vyrazí dych nádherná Veľká galéria (Zrkadlová sála), ktorá je jednou z najkrajších barokových, a podľa niektorých odborníkov rokokových, slávnostných sál na zámku. Sála má takmer 40 metrov a široká je 10 metrov. Jej strop zdobia nádherné maľby a celá je dotvorená zlatými detailmi, majestátnymi lustrami a zrkadlami, ktoré ju opticky ešte viac zväčšujú.

V tejto impozantnej sále sa konali  bály, audiencie a iné dôležité dvorné podujatia. Je známe, že práve tu svojho času hral aj malý šesťročný hudobný génius Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý tu, pred najvyššou šľachtou, mal vystúpenie aj so svojou sestrou. 

O tom, že Mozart bol pre rodinu Márie Terézie skutočne dôležitý, svedčí aj skutočnosť, že ho dobový umelec ako malého chlapca namaľoval dokonca na veľkolepý obrovský obraz svadby Izabely Parmskej. Je síce pravdou, že Mozart na svadbe reálne nebol, ale v čase, keď sa maľoval obraz, bol už slávnym a uznávaným umelcom, takže maliar ho nakreslil aj na obraz, aby takto zdôraznil, že tento hudobný velikán bol úzko prepojený s kráľovským palácom.

Skutočnú noblesu Veľkej galérii dodávajú čarokrásne lustre, ktoré v súčasnosti rozžiaruje 880 žiaroviek. Na zámku je totiž už od roku 1898 elektrina.

Prechádzka históriou

Aby si návštevník mohol prehliadku dokonale vychutnať, každý pri vstupe dostane mobilného elektronického sprievodcu, kde si výklad o zámku a jeho zaujímavostiach môže vypočuť v rôznych svetových jazykoch. V ponuke je aj výklad v češtine. Takýmto spôsobom si možno všetko zaujímavé vychutnať vlastným tempom a popozerať si všetky tie nádherné veci.

Určite si nenechajte ujsť súkromný apartmán Márie Terézie na prízemí, ktorý predstavuje 5 obdivuhodných izieb. Práve v tejto časti zámku sa Mária Terézia rada zdržiavala po smrti svojho milovaného manžela Františka Lotrinského. V týchto miestnostiach bol v lete príjemný chlad a aj v súčasnosti navodzujú dojem krásnej záhrady.

Svoju pamätnú miestnosť na zámku má aj manžel Márie Terézie, František Lotrinský a pozrieť si možno aj izbu, kde po dobu 150 dní býval Napoleon Bonaparte. Na stene visí obraz jeho syna, ktorý na zámku aj zomrel ako 20-ročný na tuberkulózu.

Obľúbenými miestnosťami kráľovnej boli tie, kde sa nachádzali busty a obrazy jej detí (mala 16 detí, z toho 11 dcér a 5 synov).  Z detí Márie Terézie boli dve dcéry kráľovné a dvaja synovia cisári. Zachovala sa aj posteľ, na ktorej sa narodil cisár František Jozef I.

Počas prehliadky si možno pozrieť aj múzeum kočov, z ktorých ten najkrajší a celý pozlátený patril, prirodzene, samotnej kráľovnej Márii Terézii.

Z každého kúta skrátka dýcha dávna história:  A tak si možno pozrieť aj miestnosť, v ktorej v roku 1918  cisár Rudolf a Jeho manželka Zita podpísali, že sa vzdávajú monarchie…

A vonku je tak krásne…!

Skutočným zážitkom je aj samotný park obklopujúci zámok. Krášli ho množstvo kvetov, veľká fontána, bludisko, aj sochy rôznych svätcov a šľachticov.

Keďže zámok Schönbrunn už od začiatku vždy viac či menej súperil s francúzskym Versailles, v 18. storočí tu vybudovali najdlhšiu barokovú oranžériu na svete. Má 189 metrov a len tesne porazila svojho parížskeho konkurenta. Milovníci exotiky sa môžu pokochať prechádzkou pomedzi citrusmi a exotickými rastlinami.

Fanúšikovia vážnej hudby si určite nenechajú ujsť jeden z najočakávanejších koncertov. Vystúpenie Viedenskej filharmónie je najvýznamnejšou akciou, ktorá sa tam koná. Časť divákov dostane vstupenky a môžu sa usadiť priamo pri pódiu. Všetci ostatní milovníci hudby majú voľný vstup do parku, odkiaľ si môžu vypočuť a vychutnať toto nezabudnuteľné vystúpenie.

Chcete dopriať ten najkrajší výhľad na palác a záhrady? Poradíme vám: Vyjdite si na kopec za Neptúnovou fontánou! Odtiaľ budete mať celý areál ako na dlani a taktiež je to ideálne miesto na pozeranie koncertu Viedenskej filharmónie.

Nezabudnuteľná ZOO pre malých i veľkých

Rodiny s deťmi, alebo malí i veľkí milovníci zvierat určite urobia dobre, ak si naplánujú výlet do úžasnej viedenskej ZOO, ktorá je súčasťou zámockého parku Schönbrunn. Bola založená už v roku 1752 a je tak najstaršou ZOO na svete. 

Na ploche 17 hektárov tu žijú zvieratá zo všetkých kontinentov. V časti, ktorá je čiastočne ešte baroková, môžete stretnúť veľké pandy, koaly, nosorožce, slony, tulene, orangutany, žirafy a ďalšie zaujímavé živočíchy. Je také príjemné, keď sa môžeme len tak zastaviť a nechať sa unášať pozorovaním väčších i menších zvieratiek! Navyše, zvieratá žijú na dostatočne veľkom priestranstve a možno ich pozorovať aj z iných uhlov, ako to býva zaužívané v bežných zoologických záhradách. Zaujímavosťou je aj kŕmenie rôznych vybraných druhov zvierat, na ktoré sa návštevníci v stanovených hodinách môžu prizerať.

Atraktívne po celý rok

Samozrejme, v zoologickej záhrade nechýbajú ani šelmy, na ktoré sa možno vynadívať z bezpečia. ZOO disponuje aj pozoruhodnými, tropickými oázami, ktoré ponúkajú najmä v zimných mesiacoch jedinečný, blažený zážitok. Akvárium-terárium so svojím nádherným koralovým útesom, veľkú vtáčiu klietku a dom s dažďovým pralesom, pripomínajúcim džungľu juhovýchodnej Ázie.

No a popri tom všetkom sa nezabudlo ani na to, že pri takýchto výletoch návštevníci aj vyhladnú, vysmädnú a potrebujú si oddýchnuť. Našťastie, v celom areáli ZOO skutočne nie je žiaden problém vybrať si ten správny druh občerstvenia podľa vlastných možností a potrieb. Zážitkom je určite návšteva Cisárskeho pavilónu v historickom centre ZOO, ktorý je barokovým klenotom z 18. storočia. Nachádza sa v ňom reštaurácia a kaviareň. Tradičnú alpskú kuchyňu zase nájdeme v hostinci Tirolská záhrada. Pochutnať a oddýchnuť si však možno aj v iných častiach tejto jedinečnej a pôvabnej zoologickej záhrady, ktorá má stale čo ponúknuť a vždy vás niečím novým prekvapí.

Dobrá rada na záver:

Či už sa vyberiete na zámok, alebo do ZOO, určite si obujte pohodlnú obuv. V prípade návštevy zoologickej záhrady to platí dvojnásobne – výhodou je obuv s podrážkami, ktoré sa v prírodnom teréne a na lesných cestičkách za objavovaním dobrodružstiev prírody nebudú šmýkať. A potom už nič nebude brániť tým najkrajším zážitkom…!

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach