Dezinfekčné gély oslabujú imunitu: Je to skutočne tak?

Aj vy ste už počuli informáciu, že častým používaním dezinfekčných génov si ničíme imunitný systém? Je pravdou, že prísnou hygienou v čase koronavírusovej pandémie likvidujeme častejšie a dôslednejšie mikroorganizmy na rukách – ale naozaj to môže ohroziť našu imunitu?

dezinfekčné gély
https://www.shutterstock.com

Odborníci nie sú množiacimi sa výmyslami a neoverenými faktami v tomto období práve nadšení. Nielen, že im mnohí z nás uveria a neoverujú si, či je to pravda, ale môžu ohroziť naše zdravie. V skutočnosti doposiaľ neexistujú žiadne vedecké dôkazy, ktoré by potvrdzovali, že používanie dezinfekčného prostriedku na ruky je z hľadiska imunity zlé. Ani, že zvyšuje náchylnosť na infekcie baktériami alebo vírusmi.

Negatívny vplyv na imunitu?

Aby sme rozlíšili fakty o dezinfekcii rúk od fikcie, potrebujeme vedieť, či by dezinfekčný prostriedok na ruky mohol mať negatívny vplyv na naše zdravie a imunitu – ak ho budeme používať príliš často. Lekári a vedci zo sveta sa jednoznačne prikláňajú k názoru, že počas tejto pandémie neexistuje nič také, ako pričasté umývanie alebo dezinfekcia rúk.

Vírusy a baktérie nemajú šancu

Neexistuje totiž žiaden vedecký základ, ktorý by poukazoval na to, že dezinfekčné prostriedky na ruky alebo mydlá ovplyvňujú imunitný systém človeka alebo vyvolávajú bakteriálnu rezistenciu. Dezinfekčné gély na báze alkoholu nespôsobujú rezistenciu na antibiotiká. Ničia baktérie rýchlo a iným spôsobom ako antibiotiká. Vírusy a baktérie nemajú žiadnu šancu prispôsobiť sa alebo vyvinúť odpor.  

Mohlo by vás zaujímať

Fakty a mýty o koronavíruse: Viete, čo je pravda a čo nie?

S nebezpečnou šíriacou sa pandémiou ochorenia COVID-19 sa šíria aj najrôznejšie mýty, ako ho poraziť, alebo ako s ním bojovať. Viete, ktorým rozhodne netreba veriť? Mráz a sneh … Čítaj ďaľej

Suchú pokožku hydratujme

Jediným negatívnym účinkom týchto gélov aktuálne, je vysúšanie pokožky. Ak kožu nehydratujeme, môžu vzniknúť mikrotrhlinky, ktorými patogény vniknú do pokožky. Suchá, popraskaná koža si preto vyžaduje ošetrenie zvlhčujúcimi krémami. Používajme ich vždy, keď viete, že už zostanete doma, ideálne večer pred spaním.

V tomto období, teda skutočne nie je vhodné hazardovať so zdravím tak, že poľavíme v hygiene. Ak nemáme k dispozícii mydlo a vodu, riešením je na ochranu proti COVID-19 použiť dezinfekčný prostriedok na ruky s obsahom alkoholu najmenej 60 %.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach