História výroby prvého šampónu na vlasy

Predtým ako bol vynájdený, si mnoho ľudí na celom svete neumývalo vlasy často, a ak áno, bolo to rovnakým mydlom, aké sa používalo na umývanie tela. Prvé podoby súčasných šampónov na vlasy sa začali objavovať v 19. storočí potom, ako čoraz viac ľudí získalo prístup k tečúcej vode vo svojich domovoch. Prečo sa šampón volá šampón, čo bolo jeho základom a aká je história výroby prvého šampónu na vlasy ?

Spočiatku u našich predkov starostlivosť o vlasy nespočívala v ich umývaní. Prach a špina sa z vlasov skôr vyčesávala, ako zmývala. Používala sa obyčajná múka, ktorá sa na vlasy nasypala, aby pohltila mastnotu a potom sa vyčesala hrebeňom. Neskôr sa vlasy umývali iba čistou vodou raz za dva týždne a pribudli aj výluhy z byliniek, ako žihľava, harmanček alebo lopúch. Na záver vlasovej hygieny sa zvykli do vlasov votrieť prírodné oleje, med alebo šťavy z rastlín.

História výroby prvého šampónu na vlasy

História výroby prvého šampónu na vlasy

Chámpo čiže masáž

Slovo šampón je odvodené z indického slova chámpo, čo znamená masáž. Prvý šampón bol vyrobený z byliniek. Indická kultúra má bohatú históriu využívania byliniek nielen na vnútorné použitie, ale aj navonok. Nie je prekvapením, že prvý šampón na vlasy bol vyrobený práve tam. Prírodné zložky ako kokosový olej, soapberries, bylinky a íly sa po stáročia spájali s históriou čistenia vlasov.

Umývanie tela a vlasov masážou za pomoci šampónu bolo novým objavom a aj potešením pre prvých koloniálnych obchodníkov, ktorí pricestovali do Indie z Európy. Keď sa obchodníci do Európy vrátili, priniesli so sebou aj tieto novozískané návyky vrátane ošetrovania vlasov šampónom.

https://www.shutterstock.com

Peniace saponíny

Prvý šampón sa vyrobil varením bylín pomiešaných s malým ovocím soapberries, alebo inak nazývaným „mydlové oriešky“. Už ich názov nesie slovo mydlo, keďže ide o prirodzene sa vyskytujúci penivý saponát s čistiacim účinkom. Ovocná dužina soapberries obsahuje saponíny, ktoré sú prírodnou povrchovo aktívnou látkou, pôsobiacou na fyzikálnom základe, a práve tie dokážu čistiť povrchy tela. Saponíny zo saopberris vytvárali penu, ktorá zanechávala vlasy čisté a mäkké.

Prírodné saponíny sa vyskytujú v mnohých rastlinách, rastúcich v rôznych kútoch sveta. Americkí indiáni využívali penivé účinky saponínov z mrlíka čílskeho (quinoy) alebo lesného papradia. Osoh z nich našli nie iba pre ich úžitkové, ale aj pre ich liečivé vlastnosti. U nás sú zastúpené v plodoch gaštanov alebo rovnako v papradí.

Druhou verziou šampónu bol šampón suchý. Vyrábal sa buď zo zeleninového škrobu alebo dreveného popolu. Do vlasov sa aplikoval obdobne ako dnešné suché šampóny, aby absorboval prebytočnú mastnotu. Prvý komerčný šampón, vyrobený v Anglicku začiatkom 19. storočia, bol veľmi podobný čistému mydlu. Veľké kozmetické spoločnosti aj rozbehli výrobu týchto šampónov, ktorých základom bolo mydlo, avšak u spotrebiteľov nenašli kladnú odozvu, pretože vlasy ostávali po umytí matné vďaka ťažko odstrániteľnému mydlovému filmu z vlasov. Preto sa  do šampónov pridáva malé množstvo emulzifikovaných rastlinných olejov, ktoré priľnú na povrch vlasov a obnovia ich lesk.

Mohlo by vás zaujímať

pre blondínky

Tip pre blondínky

Či už prirodzené, alebo premenené vďaka farbám na vlasy, blondínky majú v lete a po lete o jeden problém navyše: Ich vlasy zvyknú získať vplyvom… Čítaj ďaľej

Tenzidy či extrakty z rastlín?

Kozmetické spoločnosti túto prekážku za vidinou čistých a lesklých vlasov prijali ako výzvu, lebo videli vo výrobe šampónov veľký potenciál. Boli presvedčení, že ľudia si potrebujú umývať vlasy takmer denne, vyrobili produkt na vlasy bez mydla a začali ho predávať masám. Neskôr v roku 1933 bol uvedený na trh prvý syntetický šampón, v ktorom boli namiesto prírodného mydla použité umelo vyrobené zložky, tenzidy. Spotrebitelia sa časom ale opätovne začali viac hlásiť k prírodným zložkám v šampónoch alebo k ich úplne prírodnej verzii, keďže u synteticky vyrobených šampónov dochádzalo často k podráždeniu vlasovej pokožky či alergiám.  

Dospelo sa tak k podobe v súčasnosti najviac využívaných šampónov, ktoré sú kombináciou syntetických zložiek a extraktov z rastlín. Dnes sa v kozmetickom priemysle z prírodných zdrojov pre ich čistiaci účinok často  využívajú saponíny z rastlín s názvom Yucca. Okrem toho, že penia, dokážu vlasy aj dôkladne vyčistiť.  Saponíny majú jednoznačne tú výhodu, že odstraňujú nečistoty, usadeniny a mastnotu z vlasov nie chemickou reakciou, ako mydlá a veľa tenzidov, ale výlučne znižovaním povrchového napätia, teda fyzikálnym (nie chemickým) procesom, čím iba znemožnia špine či mastnote „prichytiť sa“ na povrchu vlasov. Nedochádza k žiadnej reakcii, ktorá by zapríčinila zmenu lesku alebo vzhľadu povrchu vlasov. Okrem toho umocnia lepšie vstrebanie ďalších zložiek zastúpených v šampónoch.

Inovácia šampónov pokračovala neskôr do podoby 2 v 1 a vylepšovanie produktu, ktorý má zabezpečiť tie najkrajšie, najhustejšie a najlesklejšie vlasy pokračuje neustále. Trend zdá sa ostáva stále rovnaký. Prírodné zložky v starostlivosti o vlasy hrali prím ako v minulosti, tak aj v súčasnosti.  

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach