Vypadávanie vlasov po covide: Ako ho zastaviť?

Máte obavy z vypadávania vlasov? Všimli ste si rednutie vlasov po prekonaní ochorenia covid? Štúdie ukazujú, že jeden z piatich chorých na Covid-19 trpí v dôsledku infekcie vypadávaním vlasov. Zvyčajne nastáva až niekoľko mesiacov po primárnej infekcii, pričom vyššie riziko majú ženy. Vypadávanie vlasov zažívame aj po strese alebo ako následok traumy.

Cyklus života vlasov spadá do troch fáz: anagénna (rastová), katagénna (prechodná) a telogénna (pokojová) fáza. Trauma a stres – nielen psychický, ale aj fyzický, ktorým určite je aj ochorenie Covid-19, môžu vyvolať fázu telogénneho výpotku. To znamená, že vlasy urýchlene prejdú z fázy rastu do fázy pokoja – výsledkom je vypadávanie značného množstva vlasov. Telogénna fáza trvá približne tri mesiace, preto vypadávanie vlasov zvyčajne nastáva približne tri mesiace po stresujúcej životnej udalosti. Našťastie vo väčšine prípadov vlasy dorastú a zhruba za ďalších 6 mesiacov sa vrátia do normálu.

Ako ochrániť vlasy pred vypadávaním?

Folikul, z ktorého vlas vyrastá je živá časť a samotné vlasy sú neživé. Primárne je udržať zdravé vlasové folikuly. Ako?

1. Vyhýbajme sa nadmernému teplu, chemickým úpravám a obmedzme farbenie na minimum

Teplo a farbenie vlasov sú hlavnými vinníkmi ich poškodenia. Vyvolávajú rozpad samotných vlasových väzieb.

2. Používajme vysoko kvalitné produkty

Keďže vlasový folikul je živá časť vlasu, je dôležité zamerať sa na výživu vlasovej pokožky. Tak zabezpečíme posilnenie folikulov a zároveň zdravé a krásne vlasy.

3. Vyskúšajme vlasovú kúru v salóne

Ak nemáme dostatok času či prípravkov na ošetrenie pokožky hlavy a vlasov doma, vyskúšajme vlasovú kúru v salóne. Špecifické ošetrenie vlasov závisí výlučne od typu vypadávania vlasov. Preto je dobré, aby sme svoj stav prekonzultovali s praktickým lekárom alebo dermatológom, ktorí určia typ vypadávania vlasov a navrhnú vhodný liečebný režim.

4. Obmedzme stres a alkohol na minimum a vyhýbajme sa fajčeniu

Dostatok kvalitného spánku, čas na oddych a regeneráciu sa odzrkadľujú aj na zdraví a kráse vlasov. Keď nespíme dobre alebo sme v strese, máme v krvi nadmerné koncentrácie stresového hormónu kortizolu, ktorý vyvoláva predčasné starnutie buniek vlasových folikulov, čo má za následok vypadávanie vlasov.

Mohlo by vás zaujímať

krásne dlhé vlasy

Vlasová matematika

O tom, že sú vlasy zrkadlom nášho zdravotného stavu, niet žiadných pochýb. Dokážu prezradiť dokonca i to, čo by sme nechceli. Vlasy sú totiž svedkom… Čítaj ďaľej

Takže, ak máme nabitý kalendár, naplánujme si čas na oddych alebo vyskúšajme niektoré relaxačné techniky.

Dobrým nápadom je aj zníženie príjmu alkoholu na minimum. Navyše, niektoré formy vypadávania vlasov sú spojené s fajčením – preto sa dôrazne odporúča zbaviť sa tohto zlozvyku.

5. Doprajme si dostatok živín

Rovnako dôležité je mať dobrú zdravú, vyváženú stravu s množstvom ovocia a zeleniny, zdravých tukov a bielkovín. Len tak zabezpečíme príjem všetkých kľúčových živín, ktoré potrebujeme na udržanie celkového zdravia a samozrejme zdravých vlasov.

Užitočné je tiež užívanie vitamínu D v zime. Dôležitý je aj dostatok biotínu, železa, kyseliny listovej, B12, vitamínu C, zinku a kolagénu.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach