Streptokok v tehotenstve

Dobrý deň pán doktor, som v 35. týždni tehotenstva a pri kultivačnom vyšetrení mi bol zistený Streptokok agalactiae (sk. B), môj gynekológ povedal, že mám na tento fakt upozorniť lekára až priamo pri hospitalizácii v pôrodnici. Skutočne nie je potrebné s tým niečo robiť už teraz? Nie je ohrozený plod? Tiež mi nepovedal, či mám dávať nejaký špeciálny pozor na hygienu alebo stravovanie a podobne. Tiež ma zaujíma, či budem môcť rodiť klasickou cestou a čo budú v pôrodnici so mnou kvôli tomu robiť.

Ďakujem, Kristína

Streptokok v tehotenstve

 

Odpovedá MUDr. Tomáš Danys, PhD.:

Streptokok skupiny B (Betahemolytický Streptokok, Streptococcus agalactiae) sa vyskytuje v pošve žien v prevalencii  od 6 do 35%. Infekcia Streptokokom ohrozuje novorodenca najviac v prvých 24 hodinách po pôrode zápalom pľúc, sepsou, meningitídou alebo osteomyelitídiou. V SR sa preto všetky tehotné ženy vyšetrujú na prítomnosť streptokoka v pošve medzi 35. – 37.týždňom tehotnosti. Pri bezproblémovom priebehu tehotnosti sa aj pri zistení prítomnosti baktérie liečba nepodáva, lebo až v 70% prípadov sa aj po liečbe infekcia pošvy obnoví a antibiotiká v tehotnosti zbytočne zaťažujú ženu aj plod.

Liečba v tehotnosti teda nie je odôvodnená. Nevyhnutné je však podávanie antibiotík tesne pred pôrodom, a to pri  začiatku pravidelnej kontrakčnej činnosti alebo pri odtoku plodovej vody na pôrodnej sále. Podávajú sa väčšinou penicilínové alebo cefalosporínové antibiotiká vo vnútrožilovej infúzii. Ak žena neporodí do 8 hodín od podania prvej dávky, pokračuje sa v podávaní ďalších dávok až do pôrodu.

Zmyslom celej diagnostiky a liečby je zabránenie infekcii novorodenca. Samotná prítomnosť streptokoka v pošve nie je dôvodom na cisársky rez. Antibiotická liečba sa ukončuje pôrodom, pokračuje sa len v prípade, že rodička má príznaky zápalu (horúčka, zvýšené zápalové markery a podobne).

Pri neporušenom vaku blán a pri neprítomných známkach zápalu v tehotnosti aj pri  pozitívnych steroch  plod nie je ohrozený, ohrozený začína byť až pri odtoku plodovej vody.

Každý lekár na pôrodnej sále musí výsledok vyšetrenia skontrolovať, tento výsledok musí mať každá pacientka zaznamenaný v tehotenskej knižke. Referovanie výsledkov skríningových vyšetrení personálu pôrodnej sály nie je úlohou rodičky, je však nevyhnutné všetky výsledky priniesť so sebou do pôrodnice (stáva sa, že v noci v „panike“ zabudnú rodičky polovicu dokumentácie doma).

Odporúčam veci do pôrodnice mať pripravené včas pred termínom pôrodu, pripraviť si ich v pokoji cez deň, nie v chvate v noci pri odtoku plodovej vody a podobne. Stravovanie ani zmeny hygienických návykov prítomnosť streptokoka nijako neovplyvnia, určite Vám však odporúčam zlepšenie komunikácie s Vaším gynekológom, ktorý Vám isto odpovie na všetky Vaše otázky ohľadne Vášho zdravotného stavu a pôrodu.

Kontakt:

MUDr. Tomáš Danys, PhD.
Gynekologická ambulancia a Ambulancia gynekologickej urológie Gyndanys, s. r. o.
Slovenská 11
940 34 Nové Zámky
Tel.: 035 640 44 44
www.gyndanys.sk

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach