Má menštruácia vplyv na otehotnenie?

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či má menštruácia vplyv na otehotnenie, teda, či je pravda, že počas menštruácie je nižšia šanca otehotnieť. Milovali sme sa bez ochrany na druhý deň mojej menštruácie. Tiež ma zaujíma či majú vplyv na pravdepodobnosť otehotnenia aj polohy – či v niektorej je nižšia šanca na oplodnenie a ktorá je naopak najriskantnejšia.

Ďakujem, Slávka

vplyv na otehotnenie

Odpovedá MUDr. Elena Kováčová, gynekologička – sexuologička:

Bežne by ste počas menštruácie nemali otehotnieť. Obyčajne k otehotneniu dochádza pri ovulácii – uvoľnení vajíčka – čo  býva väčšinou na 14. deň pravidelného 28-dňového menštruačného cyklu. Pri nepravidelnostiach menštruačného cyklu – nepravidelných krvácaniach – sú možné výnimočné situácie, keď môže dôjsť k otehotneniu.
Poloha pri sexuálnom styku nemá až takú významnú úlohu pri otehotnení. Podstatou je aby sa sperma – mužské semeno – dostalo ku krčku maternice ženy.

Niekedy sú odporúčané určité polohy pri sexuálnom styku. Ak je maternica inak uložená (napr. otočená opačne – dozadu), aby bol lepšia možnosť preniknutia spermy k otvoru krčka maternice. Ak sa partneri snažia o graviditu.