Prečo je dôležité byť sama sebou: Čím ste staršia, tým menej ľudí okolo seba potrebujete

Ak vy ste kedysi túžili po množstve priateľov, popularite a obrovskej obľube medzi ľuďmi? A postupne, s pribúdajúcim vekom si uvedomujete, že chcete byť čoraz viac sama? Prečo je to tak, prečo už nepotrebujeme bojovať o priazeň okolia, cítime sa dobre s malým množstvom ľudí okolo seba a nerobí nám problém byť sama so sebou?

S pribúdajúcimi rokmi sa stávame emocionálne stabilnejšími, príjemnejšími a svedomitejšími osobami. Zároveň sme tiež tichší, uzavretejší a nepotrebujeme už toľko socializácie a vzrušenia na to, aby sme boli šťastní. V mladosti sa učíme chápať naše potreby sociálnych interakcií a správania sa, ktoré sú viac zosúladené s chodením von, hľadaním vzrušujúcich a nových zážitkov posunov. Psychológovia túto etapu označujú ako „vnútorné dozrievanie“.

Prečo nám mnohí ľudia „idú na nervy“ a vystačíme si s pár najbližšími?

Čím sme staršie, tým viac ľudí nás sklamalo

Väčšina z nás už v ranej mladosti zažije nepríjemné zdrvujúce sklamanie, rany nám uštedria osoby, o ktorých sme si nikdy nemysleli, že by nám ublížili. Okrem príjemných skúseností, aj neskôr pribúdajú sklamania. Nečudo teda, že vo strednom veku sme ľuďmi unavení a tiež im menej dôverujeme.

Cítime vyhorenie

Aj keď pracujeme vo vysnívanej oblasti môžeme byť zahltení zdanlivo nekonečnými zoznamami úloh. Je príliš ľahké zabudnúť na to, aby sme si našli čas na zotavenie, čo môže rýchlo viesť k vyhoreniu. Niektoré z príznakov vyhorenia zahŕňajú vyčerpanie a nedostatok záujmu o veci, ktoré ste mali radi, vrátane iných ľudí.

Mohlo by vás zaujímať

Life Koučing: Nestrácať rozhodnosť

Janette Šimková  pomáha hľadať odpovede na otázky súvisiace s rozvojom vašej osobnosti Nestrácať rozhodnosť: ako zistím, že moje rozhodnutia sú múdre a správne? Čo vám… Čítaj ďaľej

Zistíme, že väčšina ľudí, ktorých stretneme, je nezaujímavá

Celý ich život sa točí okolo vecí, ktoré nie sú dôležité. V istom období si môžeme všimnúť, že ľudia v okolí nás už nezaujímajú, neinšpirujú, ale skôr nudia, či dokonca sú otravní. Prečo by sme sa mali s nimi rozprávať, či nadväzovať hlbšie kontakty? Berú nám drahocenný čas!

Skúsenosti nám ukážu, že deväťdesiatdeväť percent ľudí, ktorých stretneme je falošných

Nie ste sama, ak si všimnete, že väčšina ľudí, ktorých stretnete nevie rozprávať o tom, ako sa naozaj cítia, čo naozaj prežívajú alebo čo si o vás úprimne myslia. Našťastie, tieto skúsenosti nás posilňujú.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach