SPÄŤ
Kultúra

Keď inšpirácia nespí…

Od: Jana Vančová 3.11.2017
1 Hviezda2 Hviezdy3 Hviezdy4 Hviezdy5 Hviezd Ohodnoťte článok
Loading...

Zoznámte sa so ženou, umelkyňou, podnikateľkou a matkou

Silvia Victoria Regia. Viete, aká dáma sa skrýva pod takýmto exotickým a tajuplným menom? Prezradíme, že je to naozaj všestranná žena, umelkyňa i podnikateľka, s riadnou dávkou vitality a energie. Napokon, posúďte sami: Na klavíri hrá od šiestich rokov. Vyštudovala VŠMU v Bratislave, odbor zborové dirigovanie. Titul Mgr.art. Orchestrálne dirigovanie študovala v triede Róberta Stankovského a súkromne u Charlesa Olivieri-Monroe. Okrem toho, pôsobila ako zbormajsterka speváckeho zboru Technik, korepetítorka baletu SND, korepetítorka v Štátnej opera Košice,  zbormajsterka spevohry Prešov, korepetítorka v Štátnej opera Banská Bystrica. Vystupovala koncertne sólovo ako klaviristka, dirigentka, speváčka v mnohých štátoch Európy, v  koncertoch Podoby lásky. Okrem toho je však aj manželkou, matkou a úspešnou podnikateľkou – má štyri deti a vlastní kliniku plastickej chirurgie Victoria Regia.

inšpirácia

 

Položím vám jednoduchú otázku: Ako to všetko stíhate? 

Prirodzene, že vám to napadlo. S touto otázkou som konfrontovaná neustále. Skĺbiť umenie, podnikanie a rodinu si vyžaduje nielen veľa energie, ale aj dar organizačný a hlavne riadenie a hospodárenie s časom, ktorý plánujem na minúty. Určujem si priority, vytváram si spoľahlivých partnerov a stabilné zázemie, ktorým je v prvom rade rodina a partner. Napriek tomu, že deň má 24 hodín, pracujem s vedomím, že môj život ich má ďaleko viac. Inšpirujem sa úspešnými ľuďmi, ktorí zvládajú aj náročnejšie situácie.

inšpirácia

Chystáte sa vydať svoje profilové CD  – na čo sa môže poslucháč tešiť?

Hudobne som to ponechala na klavírnom prevedení. Klavír je ideálny nástroj, vyznejú v ňom farby, rytmy, je inšpiratívny a má jedinečný komorný charakter. Túto intimitu komornej hudby si chcem zachovať. Ďalšie CD – to bude  hudba s textami, zameranými na každodenné otázky života, bytia, lásky, vzťahov, boha, ktoré jemne odkrývam aj filozofickou črtou textov, ale aj nákazlivým štýlom melódií, ktoré sa vám vryjú pod kožu. A to je mojou výzvou – nechať si v rýchlo konzumnom svete priestor pre seba, so sebou, objaviť tie stále privreté dvere duše – napriek tomu, že naše podvedomie je stále v strehu. Súčasťou druhého CD je aj malá zbierka básní.

A ešte sa pošepkáva, že onedlho uzrie svetlo sveta váš muzikál. Vlastne ste prvá žena – skladateľka, ktorá na Slovensku uvedie dielo tohto typu.

Áno, pripravuje sa a je to veľké dielo. Spolupracujem naozaj s úžasnými menami slovenskej a českej tvorby. Môžem len povedať, že sa je na čo tešiť. Zatiaľ nechcem odkrývať detaily.

inšpirácia

Čo vás inšpiruje k tvorbe?

Všetko, čím sa nadýchnete – už len tým máte inšpirácie. Viete, svet je taký mnohotvárny a živý – v obrazoch, slove, v dianí…

Váš partner je významný akademický sochár, Vladimír Farár – máte aj nejaké spoločné dielo?

Zatiaľ nie. Hovorím „zatiaľ“, lebo na jednom mojom projekte by mal zrealizovať 9 monumentálnych sôch, pričom každá by mala mať asi 50 metrov, ale sme len v rovine plánovania. Aj keď ten projekt vo mne žije už 20 rokov, čas jeho realizácie vidím tak o 10 až 15 rokov. Ale je to veľký dar, že som stretla môjho muža, ako človeka s veľkým srdcom, neskutočnou charizmou, životnými skúsenosťami a intelektom. Vnímam ho nielen ako manžela, ale aj ako radcu, učiteľa a veľkú duševnú oporu.

Šírite úžasné umelecké posolstvo, a predsa robíte ešte niečo, čo na prvý pohľad s umením nesúvisí. Podnikáte v oblasti, ktorá je súčasným trendom kultu tela…

 Áno, podnikám v oblasti zdravotníctva a som majiteľkou kliniky plastickej chirurgie. Ja stále myslím v jednej línii – či je to rodina, podnikanie, umenie. Vyžaduje si to vašu pozornosť, pracovitosť, tvorivosť a nasadenie. Všetko robíte tak, aby ten čas, ktorý si na to vyčleníte, bol naplno využitý. Meniť ľuďom životy ku krajšiemu a hodnotnejšiemu je to najušľachtilejšie. A v tom vidím veľké posolstvo – ak skĺbime kult tela s kultom duše. Všetci pracujeme na skvalitnení nášho života vo všetkých aspektoch.

Na záver by som ešte rada pridala dve pozvania pre čitateľov i poslucháčov:

Krst CD Sny v tónoch sa bude konať 10. 11. 2017 o 18.30 v CRYSTAL  CLUB, v nákupnom centre Eurovea v Bratislave a vstup je zdarma.

Galavečer s klavírom – jedinečný klavírny koncert, plný vášnivých, jemných a vzrušujúcich melódií, sa bude konať 29. 11. 2017 o 19.00 hod v Slovenskom rozhlase. Lístky na podujatie si možno kúpiť v sieti Ticketportal.

womangalérie VŠETKY