Najčastejší vinníci ženských havárií

Pozor: Vysoké podpätky zapríčiňujú veľkú časť nehôd!

Dopravné nehody majú vždy svoj dôvod a svojho vinníka. Viete o tom, že za nepozornosť pri šoférovaní často môžu práve naše návyky, životný štýl a trendy?

Prezúvajme sa

Veľkú časť nehôd, ktorú spôsobia ženy má na svedomí móda, konkrétne vysoké podpätky. Odborníci odporúčajú nosiť šoférkam v aute druhé pohodlné topánky bez podpätkov, najlepšie mokasíny. Do nich sa máme prezuť vždy pri vstupe do auta. Vo vysokých podpätkoch máme totiž zníženú citlivosť pokiaľ ide o pridávanie plynu a brzdenie a navyše na päte takmer žiadnu stabilitu. Neraz sa tak stane, že sa nám noha zošmykne z pedála, čo môže mať za následok aj vážnu haváriu.

vinníci ženských haváriíStrácame citlivosť

Vysoké podpätky nám teda doslova znemožňujú správne reagovať, a to aj vtedy, ak si myslíme, že sme na ne zvyknuté. Pritom, prezúvať sa v aute nie je až taký problém, však? Napriek tomu, v topánkach s vysokým podpätkom šoféruje takmer päťdesiat percent žien vo veku 25 až 34 rokov. Britský prieskum ukázal, že za incidentmi zo strany šoférok stála až priveľmi často vysoké podpätky.

Ach, tá káva

Častým vinníkom dopravných nehôd sú aj kofeínové návyky. Zdá sa vám to nemožné? Niektoré nehody sa stávajú preto, že sa šofér alebo šoférka sústredí na pitie povzbudzujúceho nápoja a nevšimne si dopravnú situáciu. Ešte viac nehôd zapríčiní povaľujúci sa prázdny pohár od kávy, ktorý sa zakotúľal pod brzdový pedál.

Pozor na psa

Hotovú katastrofu však môže spôsobiť aj živý tvor v aute. Nie dieťa, ale častejšie pes. Máloktorý majiteľ psa má totiž v aute klietku pre psa, či iné bezpečnostné opatrenie, ktoré nedovoľuje psovi preskakovať zo sedačky na sedačku a robiť podobné nezbedy. Je to síce milé, ale môžu mať tragický dôsledok. Psy sa neraz snažia preplaziť na predné sedadlo alebo dokonca vyskočiť cez okno. Vôbec nie je čudné, že pri takýchto momentoch sa šoférovať skutočne nedá. Väčšina dopravných nehôd sa totiž stáva, keď šofér nevenuje pozornosť ceste na viac ako tri sekundy.

A čo nás ešte nebezpečne rozptyľuje?

Samozrejme, telefonáty, esemesky, ale aj hudba, najmä ak ju máme veľmi hlasno. Prečo, veď ju počúva skoro každý a pekne naplno? Preto, že mnohé zvuky na cestách nám signalizujú dopravnú situáciu – či už ide o trúbenie, prudké brzdenie alebo iné zvuky cestnej premávky, pre šoféra a jeho orientáciu sú dôležité. Pozornosť vodiča môžu vyrušiť aj billboardy alebo žiarivá výzdoba, tiež však aj reči, ktoré vedú spolucestujúci v aute. Nehovoriac o tom, že niektoré dámy si zvyknú aj lakovať nechty počas šoférovania, či kontrolovať a upravovať mejkap!

Stop hádkam

Priznajme sa, niekedy – ak šoféruje náš partner, nie my – vieme ho tiež pripraviť o pozornosť. Najhoršie je, keď vyťahujeme konfrontačné témy, ktoré môžu vyvolať hádku alebo poriadne rozčertiť šoféra. Takýmto by sme sa mali počas jazdy v aute určite vyhnúť, inak sa skutočne môže stať dopravná nehoda. Samozrejme, platí to aj naopak. Hádajme sa inde, v aute rozhodne nie. Šoférovať by nemali ani osoby, ktoré sú v nejakom hraničnom citovom rozpoložení alebo psychickom stave, a tiež tí, ktorí užívajú niektoré druhy liekov (tie, ktoré znižujú pozornosť). Pre istotu sa informujme v lekárni alebo u svojho lekára.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach