Sedem tipov pre šťastné manželstvo

Prečo niektorí dokážu žiť v priemernom manželstve šťastní a spokojní aj po rokoch, kým u iných prekvitajú negatíva a o šťastí, či spokojnosti vôbec nemôže byť reč? Najdôležitejšie je uvedomiť si, že všetko je v našich rukách. Dôležitý je len a len správny prístup.šťastné manželstvo

Tu je niekoľko tipov ako na šťastné manželstvo:

1. Nič nie je jednoduché – ani manželstvo

Máte pocit, že život je ľahký? Určite nie je! Každý z nás má svetlé, i temnejšie obdobia. Očakávať, že manželstvo je prechádzkou v ružovom sade je absolútny nezmysel. I to môže byť chvíľami ťažké, to však neznamená, že nestojí za to vydávať sa alebo ženiť.

2. Vzťahy treba budovať

Vzťah nie je niečo dané. Treba sa oň starať ako o malé dieťa, budovať ho, kŕmiť ho, ale aj čistiť od nánosov špiny a zlých skúseností. Žiaden vzťah nie je úspešný mávnutím čarovného prútika. Manželstvo treba budovať od základov a to si vyžaduje starostlivosť a pozornosť. Čím viac kreatívni a čím viac oddaní budeme, tým kvalitnejšie bude naše manželstvo.

3. Najlepšie manželstvá sú o štedrosti

Tak to neplatí len v manželstve, ale aj v nemanželskom vzťahu. Nehovoríme teraz o majetku, ale o tom, čo sme ochotní ponúknuť tomu druhému zo seba. Dôležitá je túžba a schopnosť ponúknuť partnerovi to najlepšie, čo máme. Najdôležitejšia je láska a jej neutíchajúce prejavy v rôznych formách a podobách. To je cesta ku šťastiu. Samozrejme, musí to byť obojstranné.

4. Dôležitá je aj ochota riskovať

Niekedy sa manželstvá dostávajú do negatívnych koľají preto, že ani jeden partner nie je ochotný riskovať. Nemyslíme pritom nejaké extrémne adrenalínové záležitosti. Nie sú ochotní riskovať napríklad v tom, že sa ospravedlnia, ukážu svoju zraniteľnosť, priznajú svoju chybu, pomenujú to, čo podľa nich treba riešiť. Ak chceme, aby naše manželstvo rástlo, musíme vystúpiť zo svojej zóny pohodlia a absolútneho bezpečia – inak to nejde.

5. Venujme väčšiu pozornosť svojim činom ako partnerovým

Mnohí , ktorí nie sú spokojní so svojim vzťahom sa sťažujú na partnera. Na jeho činy, prečiny, správanie, myšlienky, názory. No, v prvom rade by sme sa mali zamerať na to, čo robíme my, ako sa správame my, aké sú naše myšlienky – až potom rozoberajme partnera. To, čo robíte vy totiž môžete omnoho lepšie ovládať a neraz práve to môže byť dôvodom konania partnera, ktoré sa vám až tak nepáči.

6. Pripravme sa aj na sklamanie

V každom vzťahu sú obdobia, kedy budeme zo svojho partnera sklamaní. Rovnako, aj náš partner bude niekedy sklamaný z nás. Nič nie je idylické. Dôležité je nepovažovať sklamanie za známku toho, že sa niečo pokazilo. Partnerstvo je náročné a je dôležité, aby sme sa ako partneri naučili vzájomne zaobchádzať čo najviac elegantne ako sa to len dá. Keď budeme svoje sklamanie nafukovať a o ničom inom nebudeme uvažovať, budeme zbytočne nešťastní a vzťah zostane na mŕtvom bode.

7. Neočakávajme, že manžel bude telepat

Ak je pre nás niečo dôležité, je našou povinnosťou prehovoriť o tom, inak sa situácia nevyrieši, ale naopak bude na seba nabaľovať viac a viac negatív. Dôležité je nepodceňovať tiež význam kvalitne stráveného spoločného času. Dôležitý je očný kontakt, úprimnosť a nezabudnime vypnúť alebo aspoň odložiť telefón!

-sz-