Aké pozitíva má uspokojivý partnerský život?

Nedostatok intímností sa snažíme nahrádzať – najčastejšie prácou a jedlom

Napriek tomu, že nie vždy naň máme chuť alebo čas, sex prináša pre každého z nás množstvo pozitív. Dávnejšie štúdie ukázali, že je z hľadiska zdravia prospešný najmä pre mužov – pravidelný sex pôsobí preventívne proti srdcovo-cievnym ochoreniam. Najnovšia štúdia ukázala, že dostatok sexu môže pomôcť v mnohom i nám – ženám.

partnerský život

Ku ktorým ženám by ste sa zaradili?

K tým, ktoré majú nedostatok sexu, tak akurát, alebo dokonca by privítali, aby na nich partner tak často so sexom nenaliehal? Najnovšie prieskumy ukazujú, že čoraz viac ľudí sa priznáva k nedostatku sexuálnych aktivít. Tretina mužov a žien trpí nedostatkom sexu a viac ako polovica by sa rada milovala častejšie, ako to v skutočnosti je. Jedinou náhradou sexu, ktorá je v podstate fyzicky plnohodnotná z hľadiska sexuálneho uspokojenia, je masturbácia. Ak vám však chýba fyzický kontakt s vašim drahým, tento spôsob uspokojenia nepomôže.

 

Čo všetko môže milovanie ovplyvniť?

Pri sexe alebo milovaní, ako túto aktivitu krajšie nazývame, telo produkuje rôzne hormóny. Jedným z nich je endorfín, ktorému sa nenadarmo hovorí hormón šťastia. Keď máme tohto hormónu dostatok, prejaví sa to i na našej nálade – sme pozitívne naladení, a tak vnímame aj svoje okolie.

Čo prináša sex

Okrem príjemných pocitov a dobrej nálady sex dokáže:
* utíšiť bolesť
* predĺžiť život – milovanie dvakrát týždenne znižuje riziko predčasného úmrtia až na polovicu
* udržať vám peknú postavu
* zbystriť váš rozum – najmä, ak sa milujete okolo ôsmej hodiny ráno
* posilniť imunitný systém
* ochrániť mužov od rakoviny prostaty
* ochrániť zuby – zvýšená tvorba slín nedovoľuje kyselinám rozleptať sklovinu
* spomaľuje starnutie
* posilňuje svaly
* upevňuje vzťah
* zvyšuje sex-appeal

Fyzično aj psyché

Spokojnosť so sexuálnym životom však ovplyvňuje aj fyzický a psychický stav každého z nás, či si to priznáme alebo nie. Ak dlhodobo nemáme dostatok sexuálneho života, môže to dokonca prerásť do takých nebezpečných stavov, ako sú permanentný stres, agresivita alebo hlboká depresia. Vedci pod vedením Ragnara Beera z univerzity v Göttingene zistili, že neuspokojivý sexuálny život a nedostatok sexu patria aj medzi hlavné príčiny workoholizmu. Keďže ľudia nenachádzajú rozptýlenie, uvoľnenie a uspokojenie v sexe, hľadajú ho často v práci.

Jedlo ako náhrada

Niektorí z nás si nedostatok sexuálneho života pretavujú dokonca do náhrady v podobe jedla. Podľa štúdie totiž jedlo účinkuje ako prírodné antidepresívum – je jedným z najrýchlejších „riešení“ všetkých problémov. Avšak, keď priberiete, začnú sa na vás nabaľovať ďalšie problémy, takže jedlo nič nerieši, skôr naopak. Dá sa však nahradiť napríklad športom, tancom alebo inou pohybovou aktivitou. Tento spôsob je najzdravším z náhrad uspokojivého sexu, ani jedna z nich však nefunguje ako sex.

Nechce sa vám na sex ani pomyslieť?

Ak sa u vás objavila nechuť k sexu z ničoho nič, respektíve predtým ste mali väčší apetít a teraz sa už o apetíte nedá ani hovoriť, je vhodné stav riešiť. V prvom rade sa treba zamyslieť nad možnými psychickými vplyvmi, ktoré túto zmenu spôsobili. Pomôže vám v tom psychológ alebo sexuológ. Nechuť alebo znížený apetít na sex však môže vzniknúť aj na základe zdravotného problému, napríklad srdcovocievneho ochorenia, cukrovky, roztrúsenej sklerózy, užívania niektorých liekov, u mužov tiež v súvislosti s rakovinou prostaty. Pokiaľ ide o psychické ochorenia, i tie dokážu naše libido poriadne znížiť. Špeciálne to býva napríklad v prípade maniodepresívnych a depresívnych stavov. 

-sz-

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach