Deň po rozchode

Omámená účinkami liekov, vstávate s päťtonovým závažím a vchádzate – presnejšie povedané – potkýnate sa do kuchyne. Vôňa kávy vám prekrúti žalúdok. Čosi je v jeho vnútri zabodnuté a bolestivo sa to zavŕtava do útrob. Je prvý deň vášho nového života.

Deň po rozchode

Je vám jasné, že to chce čas, aby sa vám prestali podlamovať kolená pri predstavách o ňom. Všetci to vravia – lenže oni to neprežívajú! Z opuchnutých očí od sĺz, ktoré sa nestihli vsiaknuť do vankúša, sa prúdom roztečú nové pramienky. Dobre viete, že ten smrad si nezaslúži vašu jedinú vyronenú slzu. Namiesto toho by mal pocítiť úder päsťou – nie, ešte lepší by bol kopanec priamo do rozkroku…
Deň po rozchodeOdšúchate sa potichúčky do kúpeľne a necháte sa trochu rozmaznávať rannou sprchou… Bože, opäť sú to jeho ruky, ktoré sa tu znenazdajky objavili. S privretými očami vnímate, ako po vás oboch steká voda, ako stojíte nad ním a on ju nestíha prehltávať… Je najvyšší čas bežať do práce. Nevezmete si voľno, pretože ste presvedčená, že sa sama doma utrápite. To je vaše prvé rozumné rozhodnutie! Onedlho budete mať radosť z ďalších ťažko vybojovaných úspechov. Uvidíte, že všetko bude dobré.

Väčšinu priateliek ste pri ňom stratili. Viete, ako dlho ste kvôli nemu neboli na žiadnej výstave? Nikdy sa mu nechcelo… Máte veľa času na dôkladný výber knižiek, ktoré ste zanedbávali. Ani sa nenazdáte, že stojíte začítaná so širokým úsmevom v kníhkupectve – sama tomu neveríte, že vaša tvár vie žiariť. Vonku je slnko – už viete aj zhlboka dýchať! Ste voľná a ste presvedčená, že situáciu ľahko prevezmete do svojich rúk.
po rozchodeVáš plán sa črtá optimisticky: najprv kaderníčka, potom kúpa nového kostýmu a nevynecháte zvodné odtiene rúžu, mejkapu a celkovú odvážnu zmenu imidžu. Bude trpieť pri pohľade na vás. Musí mu byť ľúto pri pomyslení, o koho ten úbožiak tak ľahkovážne prišiel. Nedarujete mu to! Predstavujete si, ako sa vám plazí pri nohách, prosíka o jediný váš pohľad, úsmev či dotyk ruky. Ste ako na koni – je to príjemný pocit, šliapať po ňom. Po chvíli sa láskavo zľutujete a veľkoryso sa k nemu – kľačiacemu pri vašich nohách – skloníte. Necháte sa pobozkať a… Zas je to tu.  Ubíjajúce šialené sny o milovanom, nádhernom, voňavom, sametovom, úžasne vtipnom mužovi, ktorý patrí už inej. Zase vám je zle. Realita sa opäť kruto zabodáva do žalúdka. Odrazu je vám zima, všetko je znovu šedivé a smutné. A takto to pôjde deň čo deň. Čím viac sa izolujete a čím vášnivejší a dlhší bol váš vzťah, tým horšie a dlhšie sa z neho spamätávate. Štatistické údaje ubezpečujú, že existuje akási magická hranica utrpenia – je to polrok. Údajne sa po uplynutí šiestich mesiacov aj tie najboľavejšie rany na duši zaceľujú. Depresie sa môžu ťahať i dlhšie v prostredí samoty a smútku. Nebuďte dlho nešťastné, hľadajte na sebe i vo svojom vnútri a určite tam objavíte niečo krásne a originálne.

Ak to nepôjde hladko, uľahčite si to a nehanbite sa vyhľadať odbornú antidepresívnu pomoc. Dnes je to úplne prirodzený postup, dokonca i moderný. Aj vy ste sa stretli názorom, že ten, kto nechodí ku psychiatrovi alebo psychológovi, nie je „in“? Hroznú chybu urobia všetky „zvedené a opustené“, keď teraz začnú obaľovať nervové bunky sladkosťami. Namiesto toho vyplavujte stres pohybom a športom! S vypotenými endorfínmi šťastia sa vám prinavráti pocit istoty. Nakoniec skonštatujete, že človek, ktorého ste tak neskonalo ľúbili, má smiešne vypuklé bruško, plešatie na kútoch a temene, jeho chôdza bola odjakživa čaptavá (ako ste si to nemohli nevšimnúť!), odporne si obhrýza nechty na verejnosti, večne sa kdesi škriabe, na čele sa mu tvoria škaredé vrásky, smrdí cigaretami a pivom… No vidíte, a máte to za sebou! Buďte hrdé – jedine vtedy vás príde odprosiť. A vy už budete vedieť, čo urobíte. Už vám nebude záležať na jeho priazni.

-mt-