Prežije váš vzťah nechcenú odluku?

Keď sa zamilujeme, chceme s partnerom tráviť všetok voľný čas. Samozrejme, ani to nie je úplne dobré, mali by sme si ponechať aj svoje koníčky a kamarátov, takže tráviť kúsok voľného času naďalej aj po svojom. O tom však dnes reč nebude. Chceme spolu s vami pouvažovať nad tým čo sa neraz stáva – vy alebo partner musíte jednoducho na vzdialenejšie miesto a nebudete istý čas v kontakte. Prežije váš vzťah? Je taký silný?

Prežije váš vzťah
https://www.shutterstock.com

Dnes sa podobné situácie dajú zvládnuť omnoho lepšie ako kedysi. A to najmä vďaka internetu a mobilným sieťam. Kedysi páry, keď musel jeden z nich odísť kvôli práci, či rodine ďaleko, nevedeli o sebe prakticky nič. To, či prežije váš vzťah odlúčenie a vzdialenosť jedného od druhého, je však otázne vždy, aj pri dnešných technických vymoženostiach. Predsa len to nie je osobný kontakt. Navyše, každý pár je iný…

Prežije váš vzťah
https://www.shutterstock.com

Ak je naše partnerstvo takéto, tak prežije aj vzdialenosť, a istý čas odlúčenia:

1. Po hádke sa cítime bližší

Niektoré páry sa po hádke nemôžu ani cítiť. Ak patríte však k tým, ktoré, naopak, po hádke cítia ešte väčšiu vzájomnosť ako pred ňou, je to znakom silného vzťahu, ktorý prežije veľa. Takto sa totiž môžeme cítiť len vtedy, keď sa vám problém podarilo zvládnuť racionálne, keď ste sa navzájom počúvali a prišli s riešením, ktoré vyhovuje obom.

2. Nežiarlime prehnane

Aj ten najdokonalejší vzťah môže zničiť prehnaná žiarlivosť. Samozrejme, ak jeden z vás nadmerne žiarli, vzťah vzdialenosť s najväčšou pravdepodobnosťou neprežije alebo jeden z vás bude veľmi trpieť narážkami, vyhrážkami a výmyslami toho druhého. Ak partnerovi dôverujeme, mali by sme mať svoju žiarlivosť na uzde. Samozrejme, žiarliť je normálne a bez toho by to asi ani nešlo, ale nie do takej miery, aby sme obmedzovali toho druhého a v konečnom dôsledku aj seba.

3. Nekomentujeme všetko, čo sa nám nepáči

Partner povie niečo, čo sa nám až tak nepoznáva. Nechce s nami pozerať film, či ísť do spoločnosti, nechce sa milovať, lebo sa na to necíti, lebo sa práve cíti pod psa. Nemusíme ho za to kritizovať, frflať a byť nahnevané. Je to predsa o tolerancii a ani nám sa vždy nemusí všetko chcieť. Negatívnymi pocitmi nič nezískame. Ponúknime mu radšej pohár vína alebo pivo a podebatujme s ním o problémoch, ak bude mať záujem. Alebo jednoducho – nechajme ho robiť, čo chce on, a my si vyrazme do ulíc.

4. Nemáme potrebu meniť ho

Najrýchlejšie a najhoršie skončia partnerstvá, v ktorých má žena snahu alebo potrebu zmeniť muža. Urobiť si z neho svoj vysnený ideál, nech je akokoľvek odlišný od reality. Ako by sa to páčilo nám? Každý je v kútiku duše presvedčený o tom, že je perfektný a nikto nechce byť menený. Takto bude náš vzťah omnoho prirodzenejší, ale aj dlhšie vydrží. Navyše – odkiaľ máme právo niekoho meniť? Veď ho formovali gény, výchova, prostredie a celoživotné skúsenosti! A to by sme si mali vážiť.

5. Vieme sa aj rozlúčiť

Ženy, ktoré lipnú na partnerovi a nechcú ho pustiť ani na krok, lebo si myslia, že sa im svet zrúca, nepatria medzi veľmi obľúbené partnerky. Ak chceme, aby náš vzťah vydržal dlho, musíme sa vedieť aj optimálne lúčiť. Odchádza na dvojtýždňovú služobku? Zoberme to pozitívne. Netreba zatvoriť sa doma a vzlykať, cítiť sa mizerne, nahnevane na neho, že nemá na nás čas a podobne. Omnoho lepšie je ípekne, bozkami a objatiami sa s ním rozlúčiť. Takto bude mať určite väčšiu chuť a radosť vrátiť sa späť. Rozlúčky by teda mali byť elegantné, bez zbytočných sĺz a pocitov straty. Veď on nie je náš majetok! Podobne to býva niekedy aj naopak – keď odchádza preč žena a muž to veľmi ťažko znáša… Navyše, inteligentní milenci krátkodobé odlúčenia podporujú a nevadia im. Veď komunikovať dnes vďaka technike môžu neustále. Dôležité je však ešte jedno: Hlad po opätovnom stretnutí je úžasný, nehovoriac o tom, aké je potom to samotné stretnutie…