Sex a zdravé dieťa

Najlepšou radou na zdravé bábätko je pravidelný sex!
Kedysi, len čo  žena otehotnela, obmedzovala fyzickú námahu a snažila sa žiť čo najpohodlnejšie. Bez cvičenia, ale aj bez sexu. Verilo sa, že sex môže ublížiť dieťatku v brušku, či dokonca, že môže prasknúť plodový obal. Z toho vznikol aj panický strach zo sexu s tehotnou ženou, ktorý sa prejavuje u mužov. Niektorým je zase nepríjemné súložiť, keď vedia, že kúsok odtiaľ je ich dieťa. Samozrejme, mnohé traumy máme aj my – ženy. Možno však ani netušíme, akú funkciu má pravidelný sex ešte pred počatím.

Sex a zdravé dieťa

Vyššie šance na zdravé dieťa
Tak ako sa za ostatné roky ukázalo, že cvičenie nemusí ublížiť plodu, ale môže byť aj pre plod aj pre tehotnú ženu pozitívne a prospešné, tak pomaly, ale isto odborníci prichádzajú na to, že ani sex počas tehotenstva nemusí byť zlý a vôbec sa ho nemusíme obávať. Dokonca, podľa najnovších informácií – pravidelný opakovaný sex pred samotným počatím nám pomôže zvýšiť šancu na zdravé dieťa.

Imunitný systém potrebuje čas
Je úplne logické, že keď sa sexu venujeme pravidelne s istou frekvenciou – napríklad dvakrát týždenne – máme väčšiu šancu otehotnie, ako keď sa s partnerom milujeme raz za mesiac. Má to však aj iný dôvod. Opakované vystavenie partnerovým spermiám pred počatím pripraví náš imunitný systém na to, aby mal čas vybudovať si toleranciu voči cudzej tekutine, a tak neodmietal, ale podporoval tehotenstvo. Inak, ak na to nemá dostatok času alebo milujeme sa s partnerom len s prezervatívom, môže reagovať na spermie odmietnutím, či potratom plodu. Samozrejme, musíme si byť vedomé rizík sexu bez ochrany a robiť ho naozaj len so svojim stabilným partnerom, ktorému dôverujeme.

Koľko treba?
Na to, aby náš imunitný systém správne reagoval a nasledovalo zdravé tehotenstvo, je potrebných minimálne tri až šesť mesiacov nechráneného pohlavného styku so svojim partnerom. Ak sa vám teda polroka, a či aj trošku viac, nedarí, nemusí to byť žiaden problém. Jednoducho váš imunitný systém si musí zvyknúť na partnerovu špeciálnu tekutinu a prijať ju, nebojovať proti nej. Tento proces pre niektoré páry môže trvať aj rok.

Zo sto párov, ktoré sa snažia otehotnieť prirodzene:

* 20 počne do jedného mesiaca

* 70 počne do pol roka

* 85 počne do jedného roka

* 90 počne do roka a pol

* 95 počne do dvoch rokov

Z jednej noci komplikácie
Samozrejme, dá sa otehotnieť aj po jednej noci, ale podľa odborníkov sú šance na odmietnutie zárodku – teda, že sa nezahniezdi alebo jeho potrat omnoho väčšie. To nie je všetko, navyše v týchto prípadoch rastie aj počet tehotenských komplikácií. Pravidelný nechránený sex so zdravým stabilným partnerom pred počatím je teda najlepšou cestou k zdravému vývoju tehotenstva a v konečnom dôsledku aj k zdravému bábätku.

Traumatizujúce potraty
Málokto si uvedomuje, aké sú dnes potraty časté. Jedno z ôsmich tehotenstiev končí potratom, a to, žiaľ, nie vždy len v nízkom gestačnom veku. Mnohé ženy potratia skôr ako si vlastne uvedomia, že sú tehotné. Dve tretiny spontánnych potratov je údajne spôsobených abnormálnymi chromozómami u plodov. Niektoré ženy zažívajú dokonca opakované potraty, čo je mimoriadne traumatizujúce.

Sabína Zavarská
Zdroj: dailymail.co.uk