5 signálov, že váš vzťah pracuje proti vám

Niekedy trvá dlho, kým si uvedomíme, že vzťah v ktorom fungujeme nie je pre nás prospešný, ba dokonca naopak – škodí nám. Nejedna žena v takomto vzťahu zotrváva kvôli rôznym ospravedlneniam, ktoré si hovorí – napríklad kvôli tomu, že má lepšie finančné zabezpečenie ako keby žila sama alebo z obáv, že si nikoho nenájde. Čím dlhšie si zakrývame oči pred skutočnou pravdou a odďaľujeme rozchod, tým horšie pre nás.

Ak prežívame podobné záležitosti ako sú nasledujúce, je čas zdvihnúť hlavu postaviť sa na vlastné nohy a zatvoriť dvere za takýmto vzťahom, kým nás úplne nezničí:

vzťahPartner nenapĺňa naše predstavy
Najdôležitejšie je byť k sebe úprimný. Nepozerajme sa teraz na dovolenky, darčeky, väčšiu finančnú istotu a iné výhody, ktoré nám vzťah s týmto mužom priniesol, ale úplne úprimne si povedzme, či je náš partner skutočne takým partnerom, akého by sme chceli. Napĺňa naše predstavy intelektuálne, citovo, sexuálne? Nie je sex len medveďou službou voči nám obom navzájom? Nebojme sa samoty, zahoďme za hlavu obavy a myslime na aj čas. Načo zbytočne zabíjať vzácne mesiace či roky života s niekým, kto nenapĺňa predstavy o našom partnerovi? Takýto vzťah veľký význam rozhodne nemá.

Kritizuje nás
Čokoľvek spravíme, náš partner je našim najväčším kritikom. Partner nás má podporovať, byť partnerom vo všetkom čo robíme, podporovať nás, byť našim najväčším fanúšikom, rozhodne nie naopak. Je dobré, keď nás upozorní na chybu alebo okolnosť, ktorá môže nastať, ale rozhodne by nám nemal podkopávať sebavedomie neustálym kritizovaním, či zosmiešňovaním. Jednou vecou je hravé podpichovanie, ktoré obaja beriete s humorom, druhou nepretržitá kritika aj pred zrakmi ostatných. To sa skôr podobá na šikanovanie ako na zábavu, i keď možno pre neho to zábava je. Avšak v taktom prípade je najvyšší čas vzťah ukončiť, lebo takýto partner nás zničí úplne a nemusí to trvať ani veľmi dlho.

Nemá zmysel pre humor
Žiť s partnerom, ktorý je večne zamračený, stále je ponorený do nejakých problémov, nevie nič brať s nadhľadom a humorom je dosť veľký problém. Frustrujúci život bez humoru a dobrej nálady nenechá na seba pri takomto partnerovi dlho čakať. Život je sám o sebe dosť ťažký na to, aby nám ho ešte aj partner robil temnejším. Partner by nám, naopak, mal pomôcť prekonávať problémy a vnímať ich s nadhľadom, nie presne naopak.

Zamilovaná do predstáv
Pozor na to, aby sme neboli skôr zamilované do predstavy o našom partnerovi ako do jeho skutočnej podoby. Možno to je lenivec, ktorý nič iné nerobí vo voľnom čase len sa hrá a spí a konzumuje, ale my veríme, že to, čo vidíme nie je jeho pravá podoba. Vidíme ho ako skvelého partnera, ktorý sa nám venuje, ktorý bude skvelým otcom, ktorý nám pomáha z domácimi prácami. Prestaňme snívať a žime v realite tu a teraz! Fantázie sú fajn, ale vo vzťahu by sme nemali len snívať, mali by sme svoj vzťah skutočne prežívať.

Máme rozličné ciele
Každý má svoje ciele a nie je na tom nič zlé, keď sa odlišujú. Pozor však, ak žijeme v partnerskom vzťahu a naše životné ciele sa od tých jeho diametrálne odlišujú, neveští to nič dobré. Najpevnejšie vzťahy sú postavené na spoločných cieľoch a spoločnej ceste k ním.

-sz-