Môžete spolu žiť a pritom pracovať v jednom zamestnaní?

Viete o tom, že každá piata láska a každé tretie manželstvo v Európe vzniklo podľa štatistík v zamestnaní? Nuž, niet sa čomu čudovať, veď tam trávime čoraz viac času. Horšie je, že nie vždy takáto láska dopadne dobre. Navyše, na vzťahy z jedného pracoviska číha naraz niekoľko rizík. Dá sa im predísť?

pracovať v jednom zamestnaní

Nebezpečné a náročné, ale dá sa

Mnohé zamilované páry sa kvôli tomu, aby ich vzťah vydržal a trval naďalej, museli so spoločným pracoviskom rozlúčiť. Prečo? Samotný fakt, že pár je celý deň (i väčšinu svojho voľného času) spolu, môže vyvolať ponorkovú chorobu. Na druhej strane, výhodou je, keď spoznáte, aký je váš partner v práci, pretože to odhalí jeho mnohé vlastnosti a prístup k problémom. O tom, že zopár problémov budete prežívať i v spoločnom súžití, niet pochýb, samozrejme, ak plánujete byť spolu dlhšie. Avšak pracovať spolu a zároveň tvoriť spolu pár, je veľmi nebezpečné a náročné.

Čo od toho očakávate?

Predsa len je však možné pracovať v jednom zamestnaní a mať spolu vážny vzťah, samozrejme, chvíľkové pobláznenia teraz dávame bokom. Najdôležitejšie pre celý ďalší vývoj vášho vzťahu je, aby ste si vopred ujasnili, a to úplne na rovinu, čo každý z vás od vzťahu očakáva. Pozor na klamárov, ktorí vám nasľubujú hory-doly, že sa kvôli vám rozvedú, že nechajú rodinu a podobne, radšej im neverte – nakoniec, čas ukáže, či to bola naozaj pravda. Najmenšiu nádej na úspech majú totiž vzťahy, kde už jeden z partnerov má rodinu alebo trvalého partnera a druhý očakáva dlhodobý vzťah.

Zverejniť alebo zatajiť?

V prípade, že ste obaja v situácii, keď očakávate vážny vzťah, pripravte sa na to, že po istom čase budete musieť váš vzťah pred kolegami zverejniť. Ak ide len o flirt, radšej si ho nechajte pre seba, veď zbytočné reči robiť netreba. Neraz pri vzťahoch na pracovisku dochádza aj k takzvanému zneužitiu moci – napríklad niektorí šéfovia si vynucujú pohlavný styk zneužívaním pracovného zaradenia a neraz ho niektoré podriadené zase trpia bez toho, aby sa ozvali. Keď si pozrieme štatistiky, zistíme, že vážnych vzťahov na jednom pracovisku je omnoho menej ako flirtov. K nezáväznému flirtovaniu v práci sa totiž priznáva až deväťdesiat percent mužov. Takýmto typom nenaleťte!

Na čo dávať pozor:

V prípade, že randíte s kolegom, je potrebné, aby ste dodržiavali niekoľko ďalších zásad. Najmä:
– nezverujte sa o vašom vzťahu, či podrobnostiach o partnerovi pred kolegyňou alebo dokonca viacerými – môže to ublížiť nielen vášmu vzťahu, ale aj pracovnému životu,
– v práci sa správajte voči sebe ako kolegovia, vyvarujte sa i letmých dotykov a iných prejavov nežnosti, či zamilovanosti (aj pohľadov)
– doma zabudnite na prácu
– aj keď ste zaľúbení, nezabudnite pracovať
– v práci vášmu partnerovi nenadržiavajte

-sz-