Najhoršie slová po nevere: „Bol to len sex, nič to neznamenalo!

Čo môže byť bolestivejšie ako nevera?

Ak nás náš partner začne utešovať slovami: „Nič to neznamenalo!“ alebo „Bolo to len o sexe!“

slová po nevere

Obeť nevery

Vzťahoví terapeuti sa často stretávajú s mužmi alebo ženami, ktorí utrpeli vo vzťahu neveru. Ich partner alebo partnerka jednoducho podľahli čaru inej osoby, ale to nebolo to najhoršie, čím ich zranili. Omnoho väčšou ranou pod pás ako samotná nevera je, keď sa ju partner snaží obhájiť alebo ospravedlniť slovami, že to nič nebolo alebo že to bol „len“ sex a nič to neznamená.

„Bol to len sex“?

I keď sa týmito slovami partneri snažia podporiť toho druhého a ospravedlniť svoju chybu, zvyčajne dosiahnu pravý opak.  Veľmi bolestivé je zistenie, že to bola „len“ sexuálna záležitosť – prečo si nevybral nás, svoju partnerku, keď potreboval riešiť intímnosti telesného charakteru? Tým vlastne povedal, že na erotické hry chcel alebo potrebuje inú ženu. Je úplne logické, že žena sa po takomto „ospravedlnení“ cíti nežiaduca, nemilovaná, nedôležitá.

Mimo zorného poľa

Povedať partnerovi tieto slová, ktoré na prvé počutie vyznievajú ako utešujúce, upokojujúce, je veľmi bolestivé, ba priam neznesiteľné. Je strašné pomyslieť na to, že náš dlhoročný partner vôbec nemyslel na nás, keď robil toho rozhodnutie. Jednoducho, boli sme mimo jeho zorného poľa. Avšak, treba si uvedomiť, že tí, ktorí podvádzajú, v tom čase skutočne neuvažujú o svojich partneroch. Rozmýšľajú svojimi slabinami, hormónmi, obavou zo svojho veku. Je to krutá pravda.   

Keď sa nám zrúti celý svet

Ako sa môžeme cítiť, keď nám povie partner, že jeho nevera nič neznamenala, a nám pritom spadol celý svet? To je ako keby nám povedal: „Áno podviedol som ťa, ale mohlo to byť horšie.“ To je skvelá útecha, však?! Beznádej sa strieda so smútkom, ten s bolesťou, hnevom, zúrivosťou. Ak sa nám podarí prejsť všetkými fázami a dostať sa do situácie, že k partnerovi necítime negatívne emócie, vtedy je možné začať obnovovať vzájomnú dôveru.

Sebecká voľba

Samozrejme, je dôležité, aby on uznal svoju vinu. Akonáhle uzná, že to bola hlúpa a sebecká voľba, bez ostatných trápnych rečí a svoju chybu oľutuje, ešte je šanca začať odznova. Je to však veľmi ťažký oriešok. Mnohé ženy nedokážu prekonať fakt, že ich muž si užíval s inou. Jednoducho naša psychika to nemusí zvládnuť a niet sa čomu čudovať. Najmä, ak bol váš vzťah založený na hlbokej dôvere a on ju zradil.

-sz-