Imelo – vianočná mágia

Tajomná  moc imela

Imelo je opradené  poverami a tajomstvami: vraj vyháňa z príbytku zlých duchov. Naši slovanskí predkovia namáčali jeho vetvičky vo víne a   očisťovali nimi príbytky. Kytičku imela bolo treba zavesiť nad vchod alebo stôl: vtedy ochraňovalo  pred ohňom. Jeho moc zosilnie, keď je darované. Preto by každá sviatočná návšteva mala priniesť vetvičky imela.

Bozk pod imelom

Milá tradícia bozkávania pod imelom sa k nám dostala z Britských ostrovov, kde sa verí, že to prináša šťastie. Ak v decembri dostanete pod vetvičkou imela bozk, budete v nasledujúcom roku zdravá, šťastná a zahrnutá láskou.

Imelo na stromoch

Imelo je poloparazitický krík, ktorý teraz v zime možno pozorovať vysoko v holých korunách rôznych stromov. U nás sú to agáty, lipy, hraby, vŕby, borovica aj jedle, ba aj orechy a jablone. Lepkavé semená imela, ktoré roznášajú vtáci, sa prichytia na kôru a zapustia do nej korienky. Klíčia len na hostiteľskom strome, vyživujú sa jeho miazgou, z nej čerpajú vodu a minerály, ostatné živiny si vytvára fotosyntézou.

Čarovná moc

V čase Vianoc treba trošku veriť aj na zázraky. Najsilnejšie sa prebúdzajú magické sily imela, keď je darované. Čím viac má priesvitných bobuliek, tým viac šťastia bude v nasledujúcom roku. Vezmite teda vetvičky, previažte červenou stužkou a zaveste nad stôl, kozub či nad vchodové dvere.

Jedovaté?

Veľa ľudí má zafixovanú informáciu, že imelo je jedovaté.  Je to mierne skreslené: listy ani stonky nie sú jedovaté, pokojne s nimi možno manipulovať, toxické sú len lepkavé plody – biele guľôčky imela. Pozor, nikdy ich nekonzumujte a nikdy nesušte.

Vzácne a liečivé

Imelo nie je len jedným zo symbolov Vianoc, ale má vynikajúce liečivé účinky. Najkvalitnejšie imelo je jabloňové, hlohové a borovicové. Práve teraz je čas nasušiť si ho. Starí zelinkári ho odporúčali proti epilepsii. Listy a malé vetvičky imela  zbierame do polovice decembra a potom až v marci a apríli. V inom čase sa nezbiera. Z nazbieraných lístkov a vetvičiek treba odstránime lepkavé plody a  pred sušením všetko nadrobno nakrájame. Rastlina sa pomaly suší pri teplote do 45 stupňov. Po usušení si musí imelo zachovať zelenkastú farbu so žltým odtieňom, nesmie zapáchať a musí mať slabo trpkú chuť. Zle vysušené sčernie. Usušené uskladňujeme na tmavom, suchom a vzdušnom mieste.

Mohlo by vás zaujímať

Vianoce

Vytvorte vianočnú atmosféru!

Už sme si snáď všetci zvykli na to, že v obchodoch a supermarketoch nás lákajú na vianočné „vymetanie peňaženiek“ čoraz skôr. Bežne potrebný tovar sa… Čítaj ďaľej

Čaj z imela

imelo

Tento čaj  povzbudzuje látkovú premenu, zabraňuje usadzovaniu vápnika v cievach,  reguluje krvný tlak, podporuje krvný obeh, upravuje menštruačný cyklus aj návalové  stavy po menopauze. Dodnes sa odporúča pri degeneratívnych zmenách medzistavcových platničiek a pri chronických ochoreniach kĺbov. Imelo pôsobí na slinivku brušnú, preto sa používa aj ako prevencia proti cukrovke. Imelo sa nikdy nezalieva horúcou vodou  ako iné bylinkové čaje. Pripravuje sa z neho iba studený výluh.

Sledujte nás aj na sociálnych sieťach